سبد خرید

رشته پزشکی انتخاب اول پشت کنکوری ها

رشته پزشکی انتخاب اول اکثر دانش آموزان کنکوری در این روزهاست. تقریباً از هر سه نفر دانش‌آموز پشت‌کنکوری یک نفر رویای پزشک شدن یا تحصیل در سایر رشته‌های این خانواده را دارد. رویایی که متحمل تلاش، انضباط، پشتکار، تمرکز و حافظه قوی است. دانستن اینکه چرا می‌خواهید پزشک شوید درواقع دانستن نقاط قوت خود به‌عنوان یک انسان است. اگر نقاط قوت خود را نمی‌دانید، یک مشاور تحصیلی، یک دوست نزدیک یا کتاب های خودشناسی می‌تواند شما را به این امر آگاه کند. اگر نقاط قوت خود را بشناسید، آنوقت پاسخ برایتان روشن می‌شود.

رشته پزشکی انتخاب اول کنکوری ها
رشته پزشکی انتخاب اول کنکوری ها

پزشک شدن انتخاب اول و رویای میلیون‌ها نفر است. درحالی‌که هدف مشترک است: «من می‌خواهم پزشک شوم»، دلایل پزشک شدن برای داوطلبان مختلف پزشکی متفاوت است. بعضی ها خواهان ارائه خدمات بهداشتی به فقرا هستند. برخی خواهان ارائه خدمات پزشکی در مناطق محروم و روستایی هستند، برخی می‌خواهند احترامی را که با برچسب «پزشک» همراه است به دست آورند، درحالی‌که برخی دیگر صرفاً آن را یک فرصت عالی اقتصادی و نماد موفقیت می‌دانند.

چند سالی است که تب پزشک شدن در کشور ما بشدت رو به افزایش است. دلایل بسیاری برای این انتخاب وجود دارد که در ادامه آن‌ها را باهم بررسی می‌کنیم.

تعریف رشته پزشکی

رشته پزشکی یکی از معتبرترین مشاغل در جهان است. نجات جان افراد و بازگرداندن سلامتی افراد، شغلی است که حس اخلاقی قوی به آن متصل است و رضایت فوق‌العاده‌ای را برای متخصصان فراهم می‌کند. در طول همه‌گیری کرونا، پزشکان عنوان “جنگجویان خط مقدم” را به دست آورده‌اند. این به دلیل فداکاری، پشتکار و تعهد آن‌ها برای کمک به بهبود بیماران کووید که اغلب با هزینه شخصی انجام می‌شد.

حرفه پزشکی نیاز به فداکاری و سخت‌کوشی دارد. بسیاری از مردم این رشته را دنبال می‌کنند زیرا تمایل به کمک به دیگران دارند. برای برخی، این در مورد حس فطری دلسوزی یا نیاز به پس دادن به جامعه است. برای دیگران، می‌تواند آرزوی عمیق‌تر رفتن به رشته پزشکی باشد.

اگر شما یک دانش آموز کنکوری هستید که مشتاق تحصیل در رشته پزشکی است. باید چیزی شمارا برای رفتن به این مسیر ترغیب کرده باشد. از پزشکان شاغل بپرسید که چرا آن‌ها این حرفه را انتخاب می‌کنند.

چرا رشته پزشکی انتخاب اول است؟

برای دانش‌آموزانی که در آستانه انتخاب رشته تحصیلی دبیرستان، دانشگاه و شغل خود قرار دارند لازم است بدانند که با زندگی شغلی خود می خواهند چه‌کاری انجام دهند. در اینجا دلایلی وجود دارد که به شما کمک می‌کند بدانید چرا حرفه پزشکی می تواند انتخابی درست باشد.

جهان به پزشکان بیشتری نیاز دارد

جهان هرگز به‌اندازه کافی پزشک ندیده است و مردم مشتاقانه منتظر افرادی هستند که این حرفه سخت و شیرین را انتخاب کنند، پزشک شوند، مراقبت‌های بهداشتی موردنیاز را ارائه دهند و جهان را به مکانی بهتر تبدیل کنند.

در سال 2006، سازمان جهانی بهداشت (WHO) کمبود تخمینی 4.3 میلیون پزشک و متخصص مراقبت‌های بهداشتی را در سراسر جهان گزارش کرد و از آن زمان تاکنون، تقاضا برای متخصصان مراقبت‌های بهداشتی به درستی روشن نشده است که کافی باشد. WHO نسبت پزشک به جمعیت 1:1000 را تجویز می‌کند. بااین‌حال، تعداد بسیار کمی از کشورها تاکنون در حفظ این نسبت موفق بوده‌اند.

  • تعداد بسیار کمی از کشورهای توسعه‌یافته در جهان مانند استرالیا، ایالات‌متحده آمریکا، فرانسه و آلمان از داشتن پزشک بیشتر از حداقل توصیه‌شده لذت می‌برند.
  • کشورهای درحال‌توسعه مانند هند و کشورهای توسعه‌نیافته مانند پاکستان کمی به دستیابی به تعداد پزشکان تجویزشده نزدیک‌تر هستند و باید تعداد آن‌ها را افزایش دهند تا به هدف مراقبت‌های بهداشتی برای همه دست یابند.
  • کشورهای فقیر و کمتر توسعه‌یافته مانند افغانستان و بنگلادش نیاز مبرمی به داشتن پزشکان بیشتر برای مراقبت از جمعیت فزاینده خوددارند.

داده‌ها بهتر از هر چیز دیگری صحبت می‌کنند و در اینجا، به‌وضوح به ما می‌گوید که جهان به چند میلیون پزشک دیگر نیاز دارد تا مراقبت‌های بهداشتی برای همه تضمین شود. آمارهای موجود نشان می‌دهد که بیش از 45 درصد از کشورهای عضو سازمان جهانی بهداشت کمتر از 1 پزشک در هر 1000 نفر جمعیت دارند.

اول خدا بعد پزشکان

ممکن است به نظر برسد که این جمله اغراق آمیز است اما بسیار واقعی است. با تبدیل‌شدن به یک پزشک، یک زندگی را نجات نمی‌دهید، بلکه جان چندین نفر و خانواده‌های آن‌ها را نجات می‌دهید. رضایت از نجات جان بسیار فراتر از احساس هر چیزی است. مردم می‌گویند خدا معجزه می‌کند. ما موافقیم و می‌گوییم که پزشکان هم معجزه می‌کنند. پزشک بودن یک افتخار و مسئولیت یک‌عمر است. در مواقع بحران سلامتی، مردم به امید زندگی فقط به دو چیز نگاه می‌کنند: خدا و پزشکان.

شما شادتر خواهید بود

آیا می‌دانید راز خوشبختی چیست؟ اگر می‌خواهی شادباشی، دیگران را شاد کن آنوقت تو هم خوشحال خواهی شد. این فرمول همیشه‌سبز شادی است. با پزشک شدن، درد و رنج دیگران را با ارائه خدمات درمانی و مراقبت‌های بهداشتی از بین می‌برید. به‌عنوان یک پزشک، شما منبع شادی مداوم برای بسیاری از مردم و خانواده‌های آن‌ها هستید.

وقتی به دیگران خوشبختی می‌دهید، شادترین فرد آن لحظه هستید. اگر باور ندارید، آن را امتحان کنید. سعی کنید فقط یک نفر را در اطراف خود خوشحال کنید و متوجه احساسی که بعدازآن دارید باشید. درحالی‌که پزشک شدن مزایای زیادی دارد، شادی شما بالاتر از مزایای حرفه پزشکی است. تعقیب رویای پزشک شدن، فقط به دنبال یک شغل عالی نیست، بلکه به دنبال خوشبختی نیز هست.

با پزشک شدن به لیگ افراد نخبه بپیوندید و احساس افتخار کنید

هنگامی‌که پزشک می‌شوید، بخشی از یک جامعه نخبگان می‌شوید و افتخار حرفه پزشک بودن را تجربه می‌کنید. اگر متوجه نیستید در مورد چه چیزی صحبت می‌کنیم، اجازه دهید به شما کمک کنیم تا به آن دست‌یابید. دکتری را تصور کنید که او را می‌شناسید و از خود بپرسید – «درک من در مورد آن دکتر چیست؟» ما مطمئن هستیم که در لحظه‌ای که در مورد پزشکانی که می‌شناسید فکر می‌کنید، افکار خوبی دریافت خواهید کرد.

همه ما با مواقعی مواجه شده‌ایم که دکتری به کمک ما می‌آید، مسئولیت زمان تاریک مان را بر عهده می‌گیرد و نور امید را مشتعل می‌کند. قرار گرفتن در موقعیتی که همان کار را برای افراد دیگر انجام دهید، بی‌نظیر است که نمی‌توان آن را با هیچ‌چیز دیگری در زندگی مقایسه کرد.

پزشک شدن و کمک به دیگران

تجربه های آموزنده

درحالی‌که هدف همه ما رسیدن به اهداف خاصی در زندگی است، اما همه می‌دانیم که از سفر بیشتر لذت می‌بریم تا  رسیدن به مقصد. درحالی‌که پزشک شدن نوعی مقصد و دستاورد برای شما است، تجربیاتی که در طول تحصیلات پزشکی خود، قبل از پزشک شدن خواهید داشت و چالش‌های بالینی که به‌عنوان یک پزشک پس از پزشک شدن با آن روبرو خواهید شد، خواهد بود.

جذابیت رشته پزشکی

رشته پزشکی بسیار جذاب است. قرار گرفتن در موقعیت درک بدن انسان و دانستن چگونگی بازگرداندن آن به مسیر اصلی و تجربیات موجود دراین‌بین، مواردی هستند که در طول عمر خود از آن‌ها قدردانی خواهید کرد. هر بار که شما یک بیمار را درمان می‌کنید، بیمار از شما تشکر می‌کند و شما از خودتان برای پزشک بودن تشکر می‌کنید!

چرا پزشک شدن ؟

صدها دلیل برای دنبال کردن رشته پزشکی و پزشک شدن وجود دارد که می‌توان در اینجا فهرست کرد. بااین‌حال، مهم‌ترین دلیل احساس خودتان است. مسیر دکتر شدن راه آسانی نیست و اگر می‌خواهید پزشک شوید، به خودانگیختگی و دلیلی تزلزل‌ناپذیر برای دنبال کردن حرفه پزشکی نیاز دارید که باید از درون نشات بگیرد.

مواردی که در بالا ذکر شد، دلایل بسیار خوبی برای تحصیل در رشته پزشکی هستند. اما بدون دلیل خاصی که فقط شما دارید، ناقص هستند؛ بنابراین، یک‌بار دیگر از خود بپرسید: «چرا می‌خواهم پزشک شوم؟»

چرا جامعه به رشته پزشکی علاقمند شده است؟

تقریبا یک دهه از شروع موج همه گیری علاقمندی به رشته پزشکی می گذرد و روز به روز شاهد گرایش بیشتر دانش آموزان به این رشته هستیم. تمایل خانواده ها نیز بر این علاقه دامن زده است.چه بسا هستند دانش آموزانی که با اصرار خانواده مجبور به انتخاب رشته پزشکی می شوند. حتی در خانواده هایی که یکی از والدین پزشک بوده این فشار یا علاقه به وفور دیده می شود.

تحقیقات گسترده در ایالات‌متحده و جاهای دیگر تأیید می‌کند که وضعیت اجتماعی-اقتصادی ارثی است و باگذشت زمان قوی‌تر می‌شود. کودکانی که در خانواده‌های فقیر بزرگ می‌شوند، احتمالاً در بزرگ‌سالی به مشاغل کم دستمزد می‌پردازند. بچه‌های بالغ والدین پردرآمد معمولاً خودشان درآمد بالاتری دارند.

یادگیری در مورد شغل از مادر یا پدر سنتی طولانی دارد. این سنت منجر به پیشرفت‌های علمی و اقتصادی شده است. ایرن کوری به مادرش ماری پیوست تا پیشگام پزشکی هسته‌ای و برنده جایزه نوبل شود. پسران پس از پدران خود رئیس جمهور ایالات‌متحده شده اند یا فرزندانی که جا پای والدین خود گذاشته اند و قهرمان هایی پُر افتخار شده اند و بسیار از مواردی که در تاریخ خوانده ایم یا دور وبرمان دیده ایم.

فشار خانواده ها برای رشته پزشکی
رشته پزشکی انتخاب اول

چرا اکثر والدین به فرزندان خود اصرار دارند که رشته‌ پزشکی را انتخاب کنند؟

دانش‌آموزان آینده هر ملتی هستند، این یک واقعیت است. برای اکثر کودکان در لحظه‌ای که وارد دبیرستان می‌شوند فشار روی سرشان گذاشته می شود که تحت‌فشار و میل والدین خود قرار گیرند. بنابراین منجر به پذیرش خواسته یا ناخواسته تصمیمی می‌شود که بر عهده آن‌ها گذاشته‌شده است. باکمال تعجب، مشاوره تک‌به‌تک و حتی در جلسات والدین به این دانش‌آموزان، بسیاری از افراد ضعیف فاش می‌کنند که نمی‌توانند با نمرات کنار بیایند زیرا به این موضوعات علاقه نشان نمی‌دهند.

چرا والدین نگران نمرات تحصیلی فرزندانشان هستند؟

مناسب‌ترین دلیلی که به ذهن می‌رسد رقابت بین مؤسسات آموزشی در کشور است که همیشه می‌خواستند باهوش‌ترین و روشنفکرترین ذهن‌ها را در دانشکده‌های خود به شهرت جذب کنند، درنهایت به والدین انگیزه می‌دهد که فکر کنند، نگران باشند و به آن‌ها فشار بیاورند یعنی هدایت کودکان برای حفظ برتری تحصیلی برای چشم‌انداز بهتر.

علاوه بر این، مفهوم شایستگی و موفقیت اغلب توسط والدین با مقایسه عملکرد فرزندانشان، چه با همسالان یا اقوام یا دوستان نزدیک، تعمیم می‌یابد.

سیستم آموزشی ما هرگز تفاوت‌های فردی را در نظر نمی‌گیرد. از ابتدا به ما آموخته‌اند که همه ما قرار است پزشک، مهندس، بوروکراتیک، کارآفرین و غیره شویم. هرگز به ما یاد نداده‌اند که هدف اصلی زندگی شناخت زندگی است. وقتی فردی قدر خود را می‌داند، طبق میل و نیاز خود، حرفه یا شغلی را انتخاب می‌کند. اما در دنیای کنونی مشاهده می‌شود که اکثریت افرادی که به مشاغل مختلف اشتغال دارند، ناسازگار هستند. آن‌ها آنجایی که می‌خواهند نیستند. اگر کسی بخواهد هر حرفه یا شغلی را انتخاب کند، مجبور است آن حرفه‌ای را که برای او مناسب نیست ترجیح دهد.

 

لُب کلام

 

 

✔️ عهدنامۀ امروز برای پشت‌کنکوری‌ها

لطفاً این مطلب را همین حالا (تأکید می‌کنیم: همین حالا) روی یک‌برگۀ کاغذ بنویسید، امضا و اثرانگشتتان را زیرش حک کنید و به دیوار اتاقتان بچسبانید… سعی کنید خوش‌خط و مرتب بنویسید:

من به‌خودم قول می‌دهم، قول می‌دهمقول می‌دهم... قول می‌دهم از این لحظه تا زمانی که امتحان کنکورم تمام شود، همۀ وقت، انرژی و تمرکزم را فقط و فقط و فقط روی درس و آینده‌ام بگذارم. به خودم قول می‌دهم برای ساختن آیندۀ رؤیایی‌ام، از همۀ لذت‌های گذرا دست بشورم. قول می‌دهم دقیقاً طبق برنامه‌ریزی‌ام پیش بروم و درگیر هیچ حاشیه‌ای نشوم. به خودم قول می‌دهم تمام‌قد پشت خودم بایستم و با همۀ انرژی و توانی که دارم برای فردایی بهتر بجنگم. قول می‌دهم… به خودم و به آینده‌ام قول می‌دهم و انگشت پای این برگه می‌زنم که اگر گردنم برود، قولم نرود.

 

نشر هورمزد پشتِ پشت‌کنکوری‌ها

اگر این مطلب برایتان مفید بوده است، لطفاً حتما و حتماً نشر هورمزد را به دوستانتان معرفی کنید؛ رضایت شما، برای تیم ما، قوت قلب خواهد بود و باعث خواهد شد با پشتکار بیشتری به تولید محتوای سازنده، ادامه دهیم. برایمان حتماً کامنت بگذارید (در قسمت دیدگاهها، پایین همین صفحه) و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید. منتظر پیشنهادتان خواهیم ماند.

 

مطالبی که هر پشت‌کنکوری‌ باید بخواند

✔️ 1. پشت‌کنکوری‌های بی‌برنامه بخوانند

✔️ 2. پشت‌کنکوری‌های کم‌حافظه بخوانند

✔️ 3. پشت‌کنکوری‌های خودآموز بخوانند

✔️ 4. پشت‌کنکوری‌های استرسی بخوانند

✔️ 5. پشت‌کنکوری‌های بدخواب بخوانند

✔️ 6. پشت‌کنکوری‌های بی‌انگیزه بخوانند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...