سبد خرید

پشت‌کنکوری‌هایی بخوانند که سال دومی هستند

پشت کنکور ماندن برای سال دوم معضلی است که اغلب دانش‌آموزان کنکوری آن را تجربه می‌کنند. این گروه شامل آن‌هایی می‌شود که رتبه‌شان چنگی به دل نزده و به حدنصاب قبولی نرسیدند یا آن‌هایی که خواهان رتبه‌ای بهتر برای قبولی در رشته‌ای خاص یا دانشگاهی خوش‌نام‌تر هستند. دلیل هر چه که باشد سال دوم ماندن پشت کنکور برای اغلب افراد بسیار ناخوشایند است. عبور از این مرحله مهم نیازمند آمادگی روحی و روانی است که در ادامه به آن می‌پردازیم. تقریباهمه شکست را تجربه کردند. زمانی که سخت مطالعه کردید و تمام تلاش خود را انجام دادید، اما متأسفانه نتایج آن چیزی نبود که انتظار داشتید. اگر باوجود تلاش زیاد کنکور خود را قبول نشدید، نفس عمیق بکشید و این مقاله را دنبال کنید تا از خود مراقبت کنید زیرا صرف‌نظر از نتیجه، سلامت روان شما همیشه باید در اولویت باشد.

پشت کنکور ماندن برای سال دوم
پشت کنکور ماندن برای سال دوم

پشت کنکور ماندن برای سال دوم ، چرا؟

برخی دانش‌آموزان پشت‌کنکوری که سال دومی می‌شوند به دلیل شرکت در سال آخر دبیرستان وقت کافی برای مطالعه تمام دروس لازم برای آزمون را ندارند یا به دلیل پایه درسی ضعیف در سال‌های قبل به این آمادگی نرسیده‌اند. از طرفی دیگر برخی به دلیل تمایل خودشان برای قبولی در رشته‌ای بهتر یا به اصرار خانواده برای به دست آوردن رتبه‌ای خاص به سال دوم کشیده شده‌اند. دلیل هر چه که بوده شما الان یک دانش‌آموز پشت‌کنکوری سال دوم هستید و می‌بایست فرصت را مغتنم بشمارید. قطعا آماده شدن به لحاظ روحی بسیار اهمیت دارد.

گام‌های پشت کنکور ماندن برای سال دوم

پذیرفتن شکست خود موفقیت است

طبیعی است که وقتی هیچ‌چیز درست نمی‌شود احساس ناامیدی کنید، اما به یاد داشته باشید که کنکور فقط امتحانی است از بسیاری از دروسی که خوانده‌اید و نشان نمی‌دهد که چه کسی هستید یا چه چیزی یاد گرفته‌اید. تکنیک‌های مختلف تمرکز حواس و تمرینات مدیتیشن را امتحان کنید تا هر زمان که به دلیل نتیجه امتحان استرس داشتید، آرام شوید. به یاد داشته باشید، این برای همه ما در یک مقطع اتفاق افتاده است و این پایان دنیا نیست.

رها کردن گذشته؛ گام مهم پشت کنکور ماندن برای سال دوم

از گذراندن تمام سناریوهای که چه می‌خواستید بپرهیزید و خودتان را به خاطر آنچه می‌توانستید بهتر انجام دهید سرزنش نکنید زیرا این فقط شما را از درون تهی می‌کند. پشت کنکور ماندن برای سال دوم نیازمند این است که اشتباهاتی را که مرتکب شده‌اید مرور کنید و برنامه‌ای برای اجتناب از آن‌ها در آینده ایجاد کنید. اگر در مورد علت شکست خود مطمئن نیستید، سعی کنید با مشاور خود صحبت کنید و راه‌حل‌های احتمالی را باهم در میان بگذارید.

برای استراحت وقت بگذارید

آنچه انجام‌شده است انجام‌شده است. اکنون زمان آن است که به جلو حرکت کنید و احساس ناامیدی و شکست را از خود دور کنید. پشت کنکور ماندن برای سال دوم ، مطمئناً احساس ناامیدی به همراه دارد. به‌جای پریدن از این شاخه به آن شاخه، مدتی وقت بگذارید تا دوباره خودتان را جمع‌وجور کنید. فیلم موردعلاقه‌تان را تماشا کنید، با دوستانتان معاشرت کنید یا در این مدت به موضوع دیگری بپردازید. بااین‌حال، بیش از مدتی محدود در این مرحله نمانید – زندگی ادامه دارد و شما باید شروع به بهبود تاکتیک‌های خود برای کنکور سال آینده‌تان کنید. هنگامی‌که احساس بهتری پیدا کردید، می‌توانید به مطالعه و فکر کردن در مورد حرکت بعدی خود بازگردید.

اگر دایما دچار حواس پرتی می شوید کتاب تمرکز حواس را مطالعه کنید

صحبت کردن درباره احساسات

پشت کنکور ماندن برای سال دوم به خودی خود می تواند حس ناامیدی در خود داشته باشد پس لازم است که یک دوست، یک مشاور آگاه، یک والدین یا هر شخص دیگری را که به آن اعتماد دارید پیدا کنید و در مورد آنچه احساس می‌کنید صحبت کنید. به اشتراک گذاشتن احساسات می‌تواند بار را از روی دوش شما بردارد و دیدن موضوعات را از منظری متفاوت به شما نشان دهد که کمکی بزرگ جهت داشتن احساسی بهتر است.

قبول نشدن در کنکور
پشت کنکور ماندن

برای تلاش خود ارزش قائل شوید

ممکن است این‌طور نباشد، اما اگر تمام تلاش خود را انجام دادید، مهم این است. دانستن اینکه شما هر کاری را که در دستانتان بود انجام داده‌اید و بازهم شکست‌خورده‌اید، می‌تواند بر ناامیدی شما بیفزاید، اما به شرطی که اجازه دهید. به یاد داشته باشید، نتایج همه‌چیز نیست. تنها بخشی از فرآیند همچنین، می‌توان آزمون‌ها را مجدداً انجام داد، یا می‌توانید دفعه بعد باکمی تغییر در تکنیک‌های مطالعه خود و کمک افراد اطرافتان، بهتر عمل کنید.

به خاطر داشته باشید که رد شدن در آزمون و پشت کنکور ماندن برای سال دوم باعث شکست شما نمی‌شود. سایر تکنیک‌های مطالعه را برای دفعه بعد امتحان کنید، مطمئن شوید که قبل از امتحان نفس بکشید و آرام باشید و خودتان را سرکوب نکنید. رد شدن در یک آزمون می‌تواند یک فرصت یادگیری عالی باشد اگر برای آن آماده‌باشید. به حرکت روبه‌جلو ادامه دهید.

از پشت کنکور ماندن برای سال دوم وحشت نکنید

وحشت شما را به‌جایی نمی‌رساند. مطمئن شوید که همه‌چیز را در چشم‌انداز نگه‌دارید. اگر در این دوره شکست بخورید، پایان دنیا نخواهد بود. دانشجویان کالج دائماً دروس شکست‌خورده را دوباره می‌گذرانند و انجام این کار یک اتفاق کاملاً عادی در حرفه دانشگاهی شما است. گاهی اوقات برای یادگیری یک موضوع دشوار بیش از یک تلاش لازم است.

حفظ آرامش و جمع‌آوری به شما کمک می‌کند تا یک برنامه بازی ایجاد کنید که امیدواریم به موفقیت شما منجر شود. این شکست تجربه‌ای است که به شما کمک می‌کند در امتحان بعدی بهتر عمل کنید. به یاد داشته باشید، شما تنها نیستید و می‌توانید نمره بهتری بگیرید.

 

راهکارهای پشت کنکور ماندن برای سال دوم

مهم‌ترین مرحله اندیشیدن و پرسیدن سؤالات اساسی است. در مورد آنچه در طول امتحان اشتباه رخ‌داده است فکر کنید. چند سؤال از خود بپرسید.

  • چه‌کار متفاوتی می‌توانستید انجام دهید؟
  • آیا مطالب را متوجه شدید؟
  • اگر چنین است، محیط آزمون شما چگونه بود؟
  • آیا صبحانه خوبی خوردید، به‌اندازه کافی خوابیدید یا حواستان پرت شد؟
  • اگر احساس می‌کردید آماده نیستید، آیا مطالعه اشتباهی انجام داده‌اید؟
  • آیا به‌اندازه کافی مطالعه نکردید یا زمان خود را مدیریت نکردید؟

به اصل مشکل برسید و بفهمید که در آینده چه‌کارهای متفاوتی انجام خواهید داد. حتماً احساس خود را هنگام شرکت در آزمون یادداشت کنید و چند یادداشت سریع در مورد نحوه عملکرد بهتر دفعه بعد یادداشت کنید.

با مشاور خود صحبت کنید

پس از پاسخ به سوالات و بررسی راه حل‌ها حتماً در اسرع وقت با مشاور خود صحبت کنید. پشت کنکور ماندن برای سال دوم اغلب نیازمند راهنماست تا اشتباهات قبلی تکرار نشود. وظیفه آن‌ها کمک به شما، دانش‌آموزان برای موفقیت است. تماس با مشاور و توضیح دادن به او که چه مشکلاتی دارید می‌تواند مفاهیم را به روش دیگری برای شما توضیح دهد تا پیشرفت کنید. زودتر تماس گرفتن بسیار مهم است، انجام این کار زودهنگام باعث می شود که از سردرگمی نجات پیدا کنید و با خیالی آسوده پیش روید.

پشت کنکور ماندن برای سال دوم نیازمند برنامه‌ریزی است

شما باید یک دانش‌آموز سازمان‌دهی شده باشید تا به اشتباهاتی که در اولین کنکورتان مرتکب شده‌اید رسیدگی کنید و همچنین روش‌های جدیدی را برای مطالعه بکار ببرید. یک تقویم از برنامه‌های آینده ایجاد کنید. اطمینان حاصل کنید که کارایی خود را به حداکثر می‌رسانید و به‌جای روزها، حتی هفته‌های آینده را مطالعه می‌کنید. برنامه‌ریزی کنید که قرار است چه چیزی را چه زمانی مطالعه کنید، انجام این کار شروع را آسان‌تر می‌کند و احتمال سردرگمی در شما کمتر خواهد بود.

تغییرات واقعی ایجاد کنید.

برای تغییر، باید پاسخگو باشید. جلسات مطالعه را باهمکلاسی‌ها یا خودتان برنامه‌ریزی کنید و آن را دنبال کنید. سخت‌ترین بخش این فرآیند درواقع ایجاد تغییراتی در عادات مطالعه یا امتحان دادن است که منجر به بهبود نمره می‌شود. بسیاری از دانش‌آموزان ترجیح می‌دهند به آنچه با آن راحت هستند و قبلاً می‌دانند پایبند باشند.

پشت کنکور ماندن در سال دوم نیازمند کمک گرفتن است

از درخواست کمک خجالت نکشید. بسیاری از دانش‌آموزان می‌توانند احساس کنند که می‌توانند به‌تنهایی پیشرفت کنند یا آن‌قدر سرسخت هستند که نمی‌توانند درخواست کمک کنند. این امر در درازمدت منجر به شکست خواهد شد زیرا ادامه همان مسیر به نمرات مشابه منجر می‌شود. شما می‌توانید با پیدا کردن یک مشاور، پرسیدن سؤال در کلاس و شروع چت گروهی از همکلاسی‌ها کمک بگیرید.

از اشتباهات خود برای پشت کنکور ماندن درس بگیرید.

تشخیص اینکه اشتباه کرده‌اید بخش آسان آن است، بخش سخت، حفظ انگیزه برای تغییر عادت‌هایتان است. اگر مدام در امتحانات مردود می‌شوید، چیزی وجود دارد که ازدست‌داده‌اید و باید علت اصلی آن را برطرف کنید. کاری را که همیشه انجام داده‌اید تکرار نکنید و منتظر نتایج متفاوت باشید.

لُب کلام

 

 

✔️ عهدنامۀ امروز برای پشت‌کنکوری‌ها

لطفاً این مطلب را همین حالا (تأکید می‌کنیم: همین حالا) روی یک‌برگۀ کاغذ بنویسید، امضا و اثرانگشتتان را زیرش حک کنید و به دیوار اتاقتان بچسبانید… سعی کنید خوش‌خط و مرتب بنویسید:

من به‌خودم قول می‌دهم، قول می‌دهمقول می‌دهم... قول می‌دهم از این لحظه تا زمانی که امتحان کنکورم تمام شود، همۀ وقت، انرژی و تمرکزم را فقط و فقط و فقط روی درس و آینده‌ام بگذارم. به خودم قول می‌دهم برای ساختن آیندۀ رؤیایی‌ام، از همۀ لذت‌های گذرا دست بشورم؛ قول می‌دهم دقیقاً طبق برنامه‌ریزی‌ام پیش بروم و درگیر هیچ حاشیه‌ای نشوم. به خودم قول می‌دهم تمام‌قد پشت خودم بایستم و با همۀ انرژی و توانی که دارم برای فردایی بهتر بجنگم. قول می‌دهم… به خودم و به آینده‌ام قول می‌دهم و انگشت پای این برگه می‌زنم که اگر گردنم برود، قولم نرود.

 

نشر هورمزد پشتِ پشت‌کنکوری‌ها

اگر این مطلب برایتان مفید بوده است، لطفاً حتما و حتماً نشر هورمزد را به دوستانتان معرفی کنید؛ رضایت شما، برای تیم ما، قوت قلب خواهد بود و باعث خواهد شد با پشتکار بیشتری به تولید محتوای سازنده، ادامه دهیم. برایمان حتماً کامنت بگذارید (در قسمت دیدگاهها، پایین همین صفحه) و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید. منتظر پیشنهادتان خواهیم ماند.

 

مطالبی که هر پشت‌کنکوری‌ باید بخواند

✔️ 1. پشت‌کنکوری‌های بی‌برنامه بخوانند

✔️ 2. پشت‌کنکوری‌های کم‌حافظه بخوانند

✔️ 3. پشت‌کنکوری‌های خودآموز بخوانند

✔️ 4. پشت‌کنکوری‌های استرسی بخوانند

✔️ 5. پشت‌کنکوری‌های بدخواب بخوانند

✔️ 6. پشت‌کنکوری‌های بی‌انگیزه بخوانند

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...