سبد خرید

پشت کنکوری ها و معضلی به نام وقت کشی

وقت‌ کشی یا اتلاف وقت واژه ایی آشنا برای یک دانش آموز پشت کنکوری است. در معنای لغوی، اختصاص زمان به یک فعالیت بیهوده اتلاف وقت است. هرگونه فعالیت بیهوده یا بی‌منفعت، استفاده یا مصرف بی‌دقت، اتلاف وقت محسوب می‌شود. زمان تنها زمانی تلف می‌شود که نه از آن لذت برده شود و نه صرف دنبال کردن یک هدف بزرگ‌تر از زندگی شود. این اتلاف وقت برای همه ما بارها و بارها پیش آمده است. در این مقاله سعی بر آن داریم تا بیاموزیم که چگونه به زمان مان مسلط شویم و کمترین هدر رفت را داشته باشیم.

پشت کنکوری ها و معضلی به نام وقت کشی

وقت کشی یا اتلاف وقت چیست ؟

جمله معروف «زمان طلاست» را حتما شنیده اید، اما آیا ما هم مثل آن رفتار می‌کنیم؟ وقتی حتی مبلغی را برای چیزی که بی‌فایده است خرج می‌کنیم، احساس گناه می‌کنیم، بااین‌حال در طول یک روز کاری ساعت ها در شبکه‌های اجتماعی بی‌خیال اتلاف وقت می‌کنیم.

واقعیت این است که زمان بزرگ‌ترین دارایی شماست. نمی‌توان آن را تکرار کرد، به دست آورد یا بازخرید کرد، حتی با تمام پول دنیا. اگر مثل یک عقاب به امور مالی خود نگاه می‌کنید، باید بیشتر به این فکر کنید که وقت خود را چگونه می‌گذرانید. زمان تلف‌شده با عدم فعالیت شما سنجیده نمی‌شود. شما می‌توانید پس از یک هفته کاری طولانی، روز را به استراحت بگذرانید، و هنوز هم روزی است که به‌خوبی سپری‌شده است؛ اما اگر بی‌هدف از کاری به کار دیگر می‌پرید، حتی شلوغ‌ترین روز هم تبدیل به وقت کشی می‌شود.

وقت کشی پدیده ای رایج بین پشت کنکوری ها

از بین تمام مشکلات یک دانش‌آموز پشت‌کنکوری، مدیریت زمان و جلوگیری از وقت‌ کشی مهم‌ترین مشکل است. این روزها هر دانش‌آموزی با این مشکل مواجه است؛ زیرا باگذشت زمان، حواس‌پرتی‌ها نیز افزایش‌یافته است. رسانه‌های اجتماعی، چت کردن‌ها، تلویزیون و غیره زمان زیادی از دانش‌آموزان را تلف می‌کنند.

وحشتناک‌تر این است که وقتی چنین کارهایی را انجام می‌دهیم، حتی متوجه نمی‌شویم که زمان چقدر سریع می‌گذرد. فکر می‌کنیم تازه شروع کرده‌ایم اما می‌بینیم که ساعت‌ها گذشته است و حتی نمی‌دانیم چگونه! ما ساعات حیاتی زندگی خود را در چنین چیزهای «نه‌چندان مهم» تلف می‌کنیم. این ساعت‌ها می‌توانست در مطالعه ما استفاده شود و می‌توانست به ما در قبول شدن برای هر آزمونی کمک کند.

چگونه از اتلاف وقت یا وقت کشی جلوگیری کنیم ؟

به‌عنوان یک دانش‌آموز پشت کنکوری اگر می‌خواهید از اتلاف وقت خودداری کنید و به درس خواندن بازگردید، اولین و مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید این است که کنترل زندگی خود را در دست بگیرید. شما باید هر ثانیه از زندگی خود را تجزیه‌وتحلیل کنید تا مطمئن شوید که به‌طور مؤثر از آن استفاده می‌کنید و وقت‌ کشی در آن انجام نمی‌دهید.

ما نمی‌گوییم که شما فقط باید مطالعه کنید. حتماً باید برای تفریح ​​وقت بگذارید. بااین‌حال آنچه مهم است این است که شما باید بدانید که کدام فعالیت چقدر زمان می‌برد. سعی کنید فعالیت‌های اصلی زندگی خود مانند کارهای روزانه، غذا، سرگرمی، مطالعه، اوقات فراغت خانوادگی، رویدادها، استراحت و غیره را دریابید و بفهمید که در یک روز چقدر برای هر یک از این کارها وقت می‌گذارید.

ایجاد سلسله مراتب برای جلوگیری از وقت کشی

سلسله مراتبی از این وظایف مطابق با اولویت خود ایجاد کنید. اهداف شما لیست اولویت شما را تعیین می‌کند. به‌عنوان‌مثال، اگر شما یک متقاضی رفتن به دانشگاه هستید، اولویت اصلی شما باید تحصیل باشد!

سپس باید بررسی کنید که آیا بیشتر وقت شما به اولویت اصلی اختصاص دارد یا خیر. این بدان معناست که به‌عنوان یک متقاضی پذیرش در کنکور، باید بیشتر وقت خود را به مطالعه خود اختصاص دهید. اگر این‌طور نیست، قطعاً چیزی اشتباه است! بنابراین مهم است که اولویت دادن به اهمیت کارها را درک کنید.

هنگامی‌که یادداشت‌برداری را شروع می‌کنید، متوجه خواهید شد که چگونه زمان گران‌بهای شما بدون توجه به فعالیت‌هایی که اصلاً برای آینده شما مفید نیستند تلف می‌شود. این درک چشمان شما را باز می‌کند، شاید شما هم شوکه شوید؛ اما هرچقدر در مورد اتلاف وقت خود بیشتر آگاه باشید به شما کمک می‌کند موانع مطالعه یا رسیدن به هر هدفی را از میان راه بردارید.

باور کنید با این فعالیت کوتاه می‌توانید زندگی خود را تغییر دهید. زمان گران‌بهاست و با هدر رفتن برنمی‌گردد. یاد بگیرید که برای زمان ارزش قائل شوید زیرا به شما پاداش بسیاری خواهد داد؛ بنابراین قبل از اینکه برای شما دیر شود، زمان خود را بهینه‌سازی کنید.

مدیریت زمان مهم‌ترین جنبه آمادگی برای امتحان است. در اغلب موارد، بسیاری از دانش‌آموزان به زمان به‌عنوان دشمن خود نگاه می‌کنند، زیرا آن‌ها کمی دیر و بدون برنامه شروع می‌کنند که باعث سردرگمی بیش‌ازحد می‌شود. بدون نکات مدیریت زمان مناسب، مطالعه سود چندانی برای شما نخواهد داشت، زیرا نمی‌توانید برنامه درسی خود را هماهنگ با مقدار زمانی که دارید سازمان‌دهی کنید.

راهکارهایی برای حذف وقت‌ کشی

اکنون‌که تصمیم گرفته‌اید زمان خود را مدیریت کنید، باید به دنبال راه‌هایی برای انجام مؤثر آن باشید. بسیاری از دانش‌آموزان با تنظیم جدول زمانی بیش‌ازحد مشتاق می‌شوند، به همین دلیل است که درنهایت اهداف بزرگی برای خود تعیین می‌کنند. درحالی‌که فکر می‌کنید ازنظر تئوری می‌توانید این کار را انجام دهید اما ازنظر عملی ممکن است دشوار باشد. ازاین‌رو، باید بدانید که چگونه زمان خود را به‌طور واقع‌بینانه مدیریت کنید. برای کمک به شما، چند نکته مفید برای جلوگیری از وقت‌ کشی برای شما ارائه کرده‌ایم.

  • برنامه‌هایتان را سازمان‌دهی کنید

سازمان‌دهی کمک می‌کند تا همه‌چیز روشن شود. استرس را از بین می‌برد و به شما کنترل در طول زمان را یاد می‌دهد. حداقل چند ماه قبل از تاریخ امتحان شروع کنید و زمان خود را برای روز، هفته‌ها و ماه‌ها سازمان‌دهی کنید. وقتی این کار را انجام می‌دهید، متوجه خواهید شد که چقدر زمان‌دارید و چه مقدار از آن را می‌توانید به فعالیت‌های مختلف اختصاص دهید. کنترل زمان را در دست بگیرید و اجازه ندهید آن شما را کنترل کند!

  • تغییر جهت

برای شروع، زمان خود را برای چند روز ارزیابی کنید. چقدر برای مطالعه وقت می‌گذارید؟ چقدر برای خوابیدن وقت می‌گذارید؟ چقدر زمان را به فعالیت‌های دیگر اختصاص می‌دهید؟ این تمرین این مفهوم را که من همیشه مطالعه می‌کنم را از ذهن شما حذف می‌کند زیرا ردیابی همه‌چیز را آشکار می‌کند. ممکن است فکر کنید بهترین کار را انجام می‌دهید، اما وقتی آن را روی کاغذ بیاورید متوجه خواهید شد که بیشتر ازآنچه باید، وقت‌ کشی می‌کنید. این موضوع درک دیگری را به همراه خواهد داشت و به شما انگیزه می‌دهد که دنده را عوض کرده و تغییر جهت دهید.

  • اولویت‌بندی کنید

مدیریت زمان به معنای عاقلانه استفاده از زمان است. تمام فعالیت‌های روزانه خود را در برنامه خود بگنجانید، اما بدانید که کدام‌یک (ها) را اولویت‌بندی کنید. این فعالیت/ها باید بیشترین زمان را داشته باشند. در مورد شما دانش‌آموز پشت‌کنکوری البته که مطالعه است.

اکنون، زمانی را که برای مطالعات اختصاص می‌دهید، موضوعات را عمیق‌تر کنید و زمان موردنیاز برای هر فصل یا موضوع یا موارد دیگر را تجزیه‌وتحلیل کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر موضوعی پیچیده است، زمان بیشتری را به آن اختصاص دهید. زمان کمتری را به موضوعاتی اختصاص دهید که در مورد آن‌ها اطمینان دارید. در حین آماده‌سازی هیچ موضوعی را نادیده نگیرید. اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد می‌تواند باعث بهتر شدن شما در طول دوره شود.

  • برای جلوگیری از وقت‌ کشی برنامه‌ریزی کنید

اکنون زمان آن است که بر اساس یافته‌های خود یک جدول زمانی دقیق تهیه کنید. شما فعالیت‌های خود را پیگیری کرده‌اید، متوجه شده‌اید که چقدر زمان‌دارید و اولویت‌های خود را می‌دانید. بر اساس این عوامل، یک جدول زمانی منظم با تمام فعالیت‌هایی که در طول روز در نظر دارید انجام دهید، ایجاد کنید. به یاد داشته باشید که زمان خواب، زمان استراحت، زمان غذا خوردن، زمان تفریح و غیره را در نظر بگیرید. هر چه واضح‌تر باشد برای شما بهتر خواهد بود.

از جاه‌طلبی غافل نشوید. همیشه برای معاشرت و سرگرمی وقت بگذارید زیرا مطالعه زیاد کارایی شما را کم می‌کند. صرف‌نظر از اینکه چقدر نگران هستید، استراحت کنید تا مغزتان شاداب شود. اینجا مهم است که خیلی منطقی باشیم.

  • مرور کردن نقطه مقابل وقت کشی

در ادامه جلوگیری از وقت‌ کشی یک‌راه عالی، مرور موضوعاتی است که آموخته‌اید و استفاده از فلش کارت‌ها گزینه ایی عالی است. این کارت‌ها به شما کمک می‌کنند زمانی که مجبور هستید برای کاری منتظر بمانید (به‌صف انتظار در بانک یا منتظر قهوه‌تان در کافه فکر کنید). یا بک‌گراند تلفن همراهتان یا جاهایی که مدام چشمتان با آن نقطه تلاقی دارد قرار دهید مثل یخچال یا آینه.

  • دنبال کردن برنامه

بزرگ‌ترین اشتباه مدیریت زمان که دانش‌آموزان مرتکب می‌شوند این است که برنامه را رعایت نمی‌کنند. تمام زمان و تلاشی که برای تهیه برنامه انجام می‌دهید، اگر آن را رعایت نکنید، هدر خواهد بود. البته برای بازگشت به جدول زمانی و دنبال کردن آن تا نقطه پایانی نیاز به فداکاری هست، اما اگر وقت خود را تلف کنید، هزینه آن را با عدم موفقیت پرداخت خواهید کرد. با خودتان صادق باشید. در غیر این صورت، تمام آن تلاش‌ها به‌جایی نخواهد رسید.

مدیریت صحیح زمان در هنگام آمادگی برای امتحان مستلزم سازمان‌دهی، منطق و فداکاری است. شما خود را بهتر از هر کس دیگری می‌شناسید و سرعت خود را می‌دانید. به همین دلیل است که باید بدون فکر کردن به کارهایی که دوستانتان انجام می‌دهند، فعالیت‌ها را برنامه‌ریزی کنید. بر این اساس زمان را مدیریت کنید و مطمئن شوید که برنامه خود را دنبال می‌کنید. وقتی به این نکات مدیریت زمان مسلط شوید، قطعاً می‌توانید بدون وقت کشی مطالعه کنید.

  • روز را فعالانه شروع کنید

به حداکثر رساندن زمان خود مستلزم اتخاذ یک موضع پیشگیرانه است. با تعیین اهداف معنادار روز را با نیت انجام کار مشخصی شروع کنید. می‌توانید هدف خود را برای شروع یک مبحث درسی مشکل یا زدن تست های باقی مانده خود قرار دهید. اهداف می‌توانند به‌اندازه دلخواه بزرگ یا کوچک باشند، به شرطی که مشخص، واقع‌بینانه و دست‌یافتنی باشند.

از طرفی نداشتن هر نوع برنامه‌ای باعث اتلاف وقت می‌شود. این‌یک موضع واکنشی است. شما در طول روز به افراد و رویدادهای خارج از کنترل پاسخ می‌دهید. این انرژی شما را تخلیه می‌کند و در پایان روز هیچ‌چیز ارزشمندی را به دست نمی‌آورید. تحقیقات نشان می‌دهد که تعیین هدف، کمک زیادی به تأثیرگذاری بر رفتار فعالانه می‌کند. داشتن اهداف شما را متمرکز نگه می‌دارد و تکمیل اهداف روزتان انرژی مثبت زیادی را القا می‌کند که در آینده به شما قدرت می‌دهد.

  • چندوظیفه‌ای را متوقف کنید

هرچقدر هم که طعنه‌آمیز به نظر می‌رسد، وقتی سعی می‌کنید کارهای بیشتری را در زمان کمتری انجام دهید، دچار اتلاف وقت می‌شوید. چندوظیفه‌ای در عصر کسب‌وکار رقابتی بسیار موردتوجه قرار می‌گیرد، اما درواقع بیش از آنکه فایده داشته باشد، ضرر دارد. بر اساس تحقیقات، مغز انسان فاقد ساختارهای شناختی و عصبی برای اجرای چندوظیفه‌ای است. گستره توجه و نواحی کنترل ما طوری تنظیم‌شده است که روی یک‌چیز تمرکز کنیم

چندوظیفگی زمان را تلف می‌کند زیرا به شما احساس امنیت کاذب می‌دهد که می‌توانید هم‌زمان چندین کار را انجام دهید. در واقعیت، شما ممکن است کار را انجام دهید، اما بدون تمرکز موردنیاز برای انجام کارتان. این شما را در معرض خطر عملکرد ضعیف یا بدتر از آن قرار می‌دهد که مجبور باشید کار را به‌طور مکرر تکرار کنید.

ارائه زمان‌بندی و همینطور زمان‌بندی مناسب برای همه وظایف، به شما این فضا را می‌دهد تا در اولین بار کارها را به‌درستی انجام دهید. با برنامه‌ریزی دقیق، فضای کافی برای بررسی کامل جزئیات دارید. این کار شما را کارآمدتر می‌کند و درنتیجه از زمان بهتر استفاده می‌کنید.

 

لب کلام

 

 

✔️ عهدنامۀ امروز برای پشت‌کنکوری‌ها

لطفاً این مطلب را همین حالا (تأکید می‌کنیم: همین حالا) روی یک‌برگۀ کاغذ بنویسید، امضا و اثرانگشتتان را زیرش حک کنید و به دیوار اتاقتان بچسبانید… سعی کنید خوش‌خط و مرتب بنویسید:

من… من… من به‌خودم قول می‌دهم، قول می‌دهمقول می‌دهم... قول می‌دهم از این لحظه تا زمانی که امتحان کنکورم تمام شود، همۀ وقت، انرژی و تمرکزم را فقط و فقط و فقط روی درس و آینده‌ام بگذارم. به خودم قول می‌دهم برای ساختن آیندۀ رؤیایی‌ام، از همۀ لذت‌های گذرا دست بشورم؛ قول می‌دهم دقیقاً طبق برنامه‌ریزی‌ام پیش بروم و درگیر هیچ حاشیه‌ای نشوم. به خودم قول می‌دهم تمام‌قد پشت خودم بایستم و با همۀ انرژی و توانی که دارم برای فردایی بهتر بجنگم. قول می‌دهم… به خودم و به آینده‌ام قول می‌دهم و انگشت پای این برگه می‌زنم که اگر گردنم برود، قولم نرود.

 

نشر هورمزد پشتِ پشت‌کنکوری‌ها

اگر این مطلب برایتان مفید بوده است، لطفاً حتما و حتماً نشر هورمزد را به دوستانتان معرفی کنید؛ رضایت شما، برای تیم ما، قوت قلب خواهد بود و باعث خواهد شد با پشتکار بیشتری به تولید محتوای سازنده، ادامه دهیم. برایمان حتماً کامنت بگذارید (در قسمت دیدگاهها، پایین همین صفحه) و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید. منتظر پیشنهادتان خواهیم ماند.

 

 

اگر دایما دچار حواس پرتی می شوید کتاب تمرکز حواس را برای مطالعه پیشنهاد می دهیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...