سبد خرید

پشت کنکوری ها و خستگی کلاس آنلاین

کلاس‌ آنلاین امروزه بیش از هر زمان دیگری رایج شده است. در طی چند سال گذشته مخصوصاً با شروع همه‌گیری کرونا، دانش‌آموزان از ابتدایی تا دبیرستان و فراتر از آن تا سطوح بالای دانشگاهی در کلاس‌ آنلاین شرکت کرده‌اند. دانش‌آموزان پشت کنکوری نیز از این قاعده مستثنا نیستند. برخی به دلیل دوری مسافت کلاس‌ آنلاین را انتخاب می‌کنند یا دسترسی به اساتید برجسته و البته هزینه کمتر کلاس‌ آنلاین نیز از دلایل دیگر این انتخاب است. مواقعی وجود دارد که باحوصله باقی ماندن در کلاس کمی سخت به نظر می‌رسد. این باعث می‌شود که بسیاری از دانش‌آموزان پشت کنکوری این سؤال را داشته باشند که وقتی در کلاس آنلاین خسته و حوصله‌شان سر می‌رود، چه‌کاری انجام دهند. در ادامه این مقاله راهکارهایی برای مقابله با خستگی کلاس آنلاین را بیان می کنیم.

فهرست مطالب

خستگی کلاس آنلاین

تفاوت های کلاس درس حضوری در مقابل کلاس آنلاین

دانش‌آموزان در کلاس‌ آنلاین خسته می‌شوند، زیرا باید برای مدت طولانی‌تری به یک صفحه نگاه کنند و تعامل کمتر، اشتیاق آن‌ها را برای درس از بین می‌برد.

 • در کلاس‌های حضوری، یادگیرندگان دیگران را می‌بینند که یادداشت‌برداری می‌کنند، درک مطلب می‌خوانند، روز قبل از آزمون مطالعه نهایی انجام می‌دهند و این باعث الهام گرفتن آن‌ها می‌شود. در کلاس حضوری، دانش‌آموزان می‌توانند تا زمانی که معلم بیاید، عکس‌های بامزه ای از دوستان خود بسازند. همه این ها بسیار سرگرم‌کننده و جذاب به نظر می‌رسند.
 • «استاد، من تکلیف را انجام دادم اما دفترچه‌ام را در خانه گذاشتم»، اکنون با عبارت «معذرت می‌خواهم استاد، مشکلات شبکه‌ای دارم، صدای شما را نمی‌شنوم» جایگزین شده است. ما تمایل داریم در کلاس آنلاین حواسمان پرت شود زیرا تعامل کمتری با معلم و دوستان وجود دارد.
 • غذا خوردن در کلاس فقط در حالت آفلاین سرگرم‌کننده است. عجله برای گاز گرفتن به‌محض اینکه معلم به سمت تخته وایت برد می‌چرخد، یکی دیگر از فعالیت‌های سرگرم‌کننده در کلاس درس حضوری است. اگر معلم کلاس را لغو کند، دانش‌آموزان در مدرسه پرسه می‌زنند و شروع به چت کردن با دوستان می‌کنند و همه این موارد جای خود را به صفحه نمایش داده است.

راهکارهایی برای فرار از خستگی کلاس آنلاین

کارهایی که باید هنگام بی‌حوصلگی و خستگی در کلاس آنلاین انجام دهید فقط به آن دوره زمانی خاص محدود نمی‌شود. مواردی وجود دارد که قبل از کلاس آنلاین و حتی بعد از کلاس اتفاق می‌افتد که ممکن است احتمال بی‌حوصلگی ما را افزایش دهد. هر یک از نکات زیر را برای اتخاذ رویکردی پیشگیرانه برای خسته نشدن در نظر بگیرید. درنهایت نه‌تنها کلاس‌های خود را کمی لذت‌بخش‌تر کرده‌اید، بلکه به‌عنوان یک دانش‌آموز عملکرد بهتری خواهید داشت.

آیا به اندازه کافی می خوابید؟

تنظیم مجدد ذهنی بسیار مهم است. وقتی خسته می‌شویم، توانایی ما برای تمرکز از بین می‌رود. چیزهایی که معمولاً به آن علاقه‌مندیم یا حداقل می توانیم آن‌ها را تحمل‌کنیم، ممکن است وقتی خواب خوبی نداشته باشیم از بین بروند؛ و متأسفانه تحقیقات می‌گوید اکثر دانش‌آموزان به‌اندازه کافی نمی‌خوابند. مطمئن شوید که مغز شما زمان کافی برای استراحت دارد تا بتوانید عملکرد، تمرکز و شکوفایی داشته باشید. چه کسی می‌دانست که بی‌حوصلگی می‌تواند با خواب ناکافی مرتبط باشد؟

اگر در خوابیدن مشکل دارید به مطلب پشت کنکوری ها و معضلی به نام بی خوابی را مطالعه کنید

مطالعه از قبل راهی برای مقابله با خستگی کلاس آنلاین

مطمئن شوید که برای خواندن مطالبی که قرار بر ارائه‌شدن است زمان کافی صرف کرده‌اید، وقتی ایده‌ای از موضوع داریم، عموماً علایق ما افزایش می‌یابد. از طرف دیگر، اولین باری که مطالب را در کلاس می شنوید، ممکن است آن‌قدر از محتوا گیج شوید که به‌محض شروع کلاس، آن را کاملاً درک نکنید. زمانی که از نظر ذهنی آماده‌باشید و بتوانید به موضوع مطرح شده چیزی اضافه کنید، با حوصله ماندن در کلاس آنلاین بسیار آسان‌تر می شود.

حضور داشتن از قبل را امتحان کنید

سعی نکنید بعد از شروع کلاس به آن بپیوندید زیرا اشتیاق شما را از بین می‌برد. غذای خود را به موقع میل کنید. اگر احساس تشنگی می‌کنید، آب کافی بنوشید. هنگامی‌که احساس اطمینان کردید که تمام کارهای خود را انجام داده اید، لینک را از معلم خود بخواهید و در کلاس آنلاین حضور داشته باشید.

یک‌قلم و یک کاغذ تمام نیاز شما برای کلاس آنلاین

شما به عنوان یک دانش آموز پشت کنکوری از دفترهای یادداشت بزرگ برای نوشتن یادداشت در کلاس خود استفاده نکنید. یک‌قلم و یک کاغذ بردارید. این به شما کمک می‌کند تا ذهن و مغز خود را آزاد کنید. قبل از شروع کلاس آنلاین خود، تاریخ را روی کاغذ بنویسید. اگر علاقه‌مند به تایپ در MS Word یا Google Docs هستید، می‌توانید از آن برای یادداشت نکات مهم استفاده کنید.

داشتن یک بطری آب راهی برای مقابله با فرار از کلاس آنلاین

بسیاری از دانش‌آموزان پشت کنکوری برای مقاصد مختلف اینجاوآنجا در خانه می‌روند زیرا به‌طور طبیعی در طول کلاس‌ آنلاین خود احساس تنبلی می‌کنند. وقتی احساس تشنگی کردید، به آشپزخانه می‌روید تاکمی آب بنوشید و شروع به گپ زدن با افراد دیگر در خانه می‌کنید. شما زمان قابل‌توجهی را در آنجا می‌گذرانید و دوباره در کلاس شرکت می‌کنید. در این زمان، شما با دقت به کلاس گوش نمی‌دهید. بهترین گزینه این است که یک لیوان آب روی میز خود نگه‌دارید. در این صورت بهره‌وری بیشتری خواهید داشت و زمان را تلف نمی‌کنید.

سؤال پرسیدن در کلاس آنلاین

آیا از پرسیدن سؤال خجالت می کشید؟

درحالی‌که در حال نوشتن نکاتی مهم از مطالب هستید، یادداشت‌بردارید و هر سؤالی دارید بنویسید. دانستن اینکه با پرسیدن سؤالاتی مشارکت خود در کلاس را نشان می‌دهید، مغزتان، شما را تشویق می‌کند که متمرکز بمانید. مشارکت فعال همچنین باعث می‌شود زمان سریع‌تر از زمانی که بی‌حوصله در حال چک کردن هستید بگذرد. از طریق پرسیدن سؤالات خود، حتی ممکن است بتوانید توجه همکلاسی‌ها را افزایش دهید.

خودتان را سرزنش نکنید

اگر می‌دانید که کلاس آینده شما را خسته می‌کند و گل های قالی خود را می‌شمردید، به خودتان سخت نگیرید. اگر نکات قبلی را امتحان کرده‌اید و همچنان در تلاش برای متمرکز ماندن هستید، خیالتان راحت باشد و بدانید آنچه را که می‌توانستید انجام داده‌اید.

کارهایی که باید در کلاس آنلاین انجام دهید

گاهی اوقات با ورود به کلاس ممکن است به نظر برسد که وظیفه خود را انجام داده‌اید، اما این کاملاً درست نیست. در اینجا چند راهکار وجود دارد که باید در زمانی که در کلاس آنلاین حوصله دارید انجام دهید…

نگاه کردن مداوم به ساعت

دایماً ساعت را چک کردن یکی از بدترین کارهایی است که می‌توانید انجام دهید. برای یادگیری باید متمرکز و باانگیزه بمانید. کلاسی که معمولاً یک‌ساعته است، وقتی چشم شما مدام به ساعت است، احساس می‌کنید دو یا سه برابر می‌شود، شما در آن کلاس حضور دارید، اما نه به طور واقعی. به‌عبارت‌دیگر، تمرکز کنید. محیط اطراف خود را محدود کنید، به‌طوری‌که نتوانید دایماً ساعت را تماشا کنید.

چندوظیفه‌گی دلیل خستگی کلاس آنلاین

چندوظیفه‌گی ممکن است ایده خوبی به نظر برسد، اما معمولاً به نتیجه نمی‌رسد. شما به عنوان یک دانش آموز پشت کنکوری اگر سعی می‌کنید در کلاس آنلاین شرکت کنید، در رسانه‌های اجتماعی گشت‌وگذار کنید و به دوستان خود پیام ارسال کنید، نتیجه گرفتن از کلاس را سخت می‌کنید. اگر محدودیت فیزیکی برای جلوگیری از استفاده از برنامه‌های دیگر کافی نیست، سعی کنید از یک برنامه نظارتی مانند حضور یک شخص دیگر استفاده کنید تا خود را از هر برنامه‌ای که وقتتان را می گیرد آزاد کنید.

کلاس آنلاین و لذت یک نوشیدنی

وقتی در کلاس هستید به خودتان اجازه دهید از نوشیدنی موردعلاقه تان لذت ببرید، زیرا خوردن نوشیدنی می‌تواند حواس شما را تحریک کند و به تمرکزتان کمک کند. درگیر کردن حواس بویایی، چشایی، بینایی و لامسه می‌تواند شما را ازنظر ذهنی و فیزیکی در کلاس نگه دارد.

کشف اشتیاق دیگران برای کلاس آنلاین

آیا همکلاسی هست که اشتیاقش از شما بیشتر باشد؟ اگر چنین است، سعی کنید مقداری از اشتیاق آن‌ها را قرض بگیرید. از آن‌ها بپرسید که چگونه در مورد کلاس‌های آنلاین هیجان‌زده می‌شوند. شاید آن‌ها راه های دیگری برای غلبه بر خستگی داشته باشند که به شما کمک کند.

راهکارهایی برای مقابله با خستگی کلاس آنلاین

یادداشت برداری ابزار کمکی مطالعه

به عنوان یک دانش آموز پشت کنکوری بیاموزید که با درگیر کردن هر چه بیشتر حواس خود، خستگی کلاس آنلاین کمتر خواهد شد. یادداشت‌برداری کنید تا تمرکز و آگاهی بیشتری در مورد محتوا داشته باشید. همچنین، داشتن یادداشت می‌تواند یک ابزار مطالعه ارزشمند برای امتحانات آینده باشد.

کارهایی که باید بعد از کلاس آنلاین انجام داد

جلسه کسالت بار به پایان رسید. شما موفق شدید. بعد چه اتفاقی می‌افتد؟ با دانستن اینکه کلاس خیلی زود دوباره برگزار می‌شود، از این نکات بعد از کلاس غافل نشوید. آن‌ها می‌توانند شما را برای ادامه یک سال کنکوری موفق آماده کنند.

انجام تکالیف مانع خستگی کلاس آنلاین

قبل از کلاس بعدی چه‌کاری باید انجام شود؟ اطمینان از کامل بودن تکالیف، بخش مهمی از کسب نمره خوب در کلاس است. همچنین، تکمیل تکالیف شما را آماده می‌کند تا در بحث‌های آینده متمرکز بمانید. در آخر، همه می‌دانند که هر چه مطالب را بهتر درک کنید، آمادگی بیشتری برای کنکور خواهید داشت.

مقایسه کردن را کنار بگذارید

به عنوان یک دانش آموز پشت کنکوری باید بدانید مقایسه کردن بین کلاس‌ها با سایر فعالیت‌ها احتمالاً باعث می‌شود که شما حتی بیشتر آسیب ببیند. به‌هرحال، این احتمال وجود دارد که کلاسی که توسط محبوب‌ترین استاد شما در تمام دوران تدریس می‌شود، با یک روز شنا در استخر یا یک بعدازظهر آرام در کافه با دوستانتان قابل‌مقایسه نباشد.

دلچسب کردن کلاس آنلاین

کلاسی که شرکت می‌کنید – کلاسی که شما را خسته کرده است – واضح است که در آن ثبت‌نام کرده‌اید، زیرا به‌نوعی برایتان لازم بوده است. یک موضوع را انتخاب کنید تا واقعاً در مورد آن توانمند شوید. از وقت آزاد خود حتی برای یادگیری چیزهای جدید مرتبط با آن موضوع استفاده کنید که حتی ممکن است همکلاسی‌ها و استادان آنلاین شما را تحت تأثیر قرار دهد. اگر آماده ارائه اطلاعات جدیدی هستید که هیچ‌کس از شما انتظار ندارد بدانید، در مورد راهی برای دلچسب کردن یک کلاس خسته‌کننده پیدا کردید.

نیمه خالی را می بینید یا نیمه پُر ؟

قرار نیست کلاس آنلاین صرفاً به این دلیل که شما از آن متنفر هستید، از بین برود. صرف‌نظر از اینکه چقدر حوصله دارید، کلاس فعال خواهد بود. این‌یک واقعیت و چیزی است که قابل‌تغییر نیست. بااین‌وجود، دیدگاه شما قابل‌تغییر است. وقتی تصمیم می‌گیریم دیدگاه خود را تنظیم کنیم، از استراتژی‌های مقابله‌ای حیاتی استفاده می‌کنیم که می‌تواند تفاوت بین موفقیت و شکست باشد. این را باید دایما با خود تکرار کنید تا همواره پُر انگیزه بمانید.

سایر نکات مفید برای جلوگیری از خستگی کلاس آنلاین

همیشه پیشگیری بر درمان ارجحیت دارد. برای آماده شدن در کلاس آنلاین، این مراحل را قبل از شروع کلاس انجام دهید.

یک فضای دلچسب و لذت کلاس آنلاین

دانش‌آموزان پشت کنکوری می بایست از اتاق‌های خود به‌عنوان محیط کلاس استفاده کنند. اتاق خود را مرتب و تمیز نگه‌دارید. اگر از لپ‌تاپ خود استفاده می‌کنید، آن را روی تخت قرار ندهید. فقط از یک میز جداگانه برای آن استفاده کنید و دیگر احساس خواب‌آلودگی نخواهید کرد. نگه‌داشتن یک گلدان گل تازه در نزدیکی کامپیوتر یا دسکتاپ خوشحالی شما را دوچندان می‌کند. وقتی در کلاس آنلاین احساس بی‌حوصلگی کردید، فقط می‌توانید نگاهی سریع به گلدان گل زیبای خود بیندازید.

برنامه/روال مطالعه داشته باشید.

صرف‌نظر از اینکه شما صرفا یک دانش آموز پشت کنکوری هستید یا یک فرد مجرد، یک والد پرمشغله یا جایی دراین‌بین، داشتن زمان برای مطالعه و شرکت در کلاس آنلاین بدون تعهدات دیگر فایده ای ندارد. داشتن یک روال مطالعه برای به حداقل رساندن حواس‌پرتی‌ها و ناامیدی‌ها قطعا جز الزامات مطالعه شماست، سعی کنید با دیگران کارکنید تا یک برنامه مطالعه یا برنامه‌های روتین ایجاد کنید.

استراحت کردن راهی عالی برای غلبه بر خستگی کلاس آنلاین

آن‌قدر تلاش برای قهرمان بودن نکنید که نفس کشیدن را فراموش کنید. ذهن شما به دوره‌های استراحت نیاز دارد. در غیر این صورت، خستگی کلاس آنلاین را بارها تجربه خواهید کرد. آماده‌سازی زیادی برای یک کلاس آنلاین وجود دارد. از استادی که در حال تدریس در کلاس است گرفته تا هر دانش‌آموزی که ممکن است در کلاس حضور داشته باشد.

راه‌های زیادی قبل، حین و بعد از کلاس وجود دارد که می‌توانید خستگی را از بین ببرید و موفقیت خود را به حداکثر برسانید. شما به عنوان یک دانش‌آموز پشت کنکوری که به‌صورت آنلاین یاد می‌گیرید، با دنبال کردن مراحلی ساده و آسان، خود را آماده کنید و آن‌ها را با همکلاسی‌های خود به اشتراک بگذارید، تا آن‌ها از شما سپاسگزار باشند و لذت یادگیری را تجربه کنند.

لُب کلام

 • دانش‌آموزان در کلاس‌ آنلاین خسته می‌شوند، زیرا باید برای مدت طولانی‌تری به یک صفحه نگاه کنند و تعامل کمتر، اشتیاق آن‌ها را برای درس از بین می‌برد.

راهکارهایی برای فرار از خستگی پیش از کلاس آنلاین

 • اطمینان حاصل کردن از خواب کافی : تنظیم مجدد ذهنی بسیار مهم است. وقتی خسته می‌شویم، توانایی ما برای تمرکز از بین می‌رود.
 • مطالعه از قبل : باعث می شود که ایده ای نسبت به موضوع پیدا کنیم که کلاس آنلاین را برایمان جذابتر کند.
 • حضور داشتن از قبل : سعی کنید پنج دقیقه قبل از کلاس حضور داشته باشید تا با اشتیاق مضاعف ادامه دهید
 • وسایل لازم برای کلاس آنلاین : یک‌قلم و یک کاغذ بردارید. این به شما کمک می‌کند تا ذهن و مغز خود را آزاد کنید. همینطور داشتن یک بطری آب روی میزتان باعث می شود که ذهن تان به کلاس متمرکز باقی بماند.
 • پرسیدن سؤال: با پرسیدن سؤالاتی مشارکت خود در کلاس را نشان دهید، اینکار به ذهن تان کمک می کند تا بیشتر با محتوای آموزش درگیر شود.

کارهایی که باید در کلاس آنلاین انجام دهید

 • پیگیر زمان نباشید: دایماً ساعت را چک کردن یکی از بدترین کارهایی است که می‌توانید انجام دهید
 • چندوظیفگی را کنار بگذارید: ممکن است ایده خوبی به نظر برسد، اما معمولاً به نتیجه نمی‌رسد.
 • کلاس آنلاین و لذت یک نوشیدنی: درگیر کردن حواس بویایی، چشایی، بینایی و لامسه می‌تواند شما را ازنظر ذهنی و فیزیکی در کلاس هوشیار نگه دارد.
 • کشف اشتیاق دیگران : از همکلاسی هایتان بپرسید که چگونه اشتیاق دارند، شاید آن‌ها راه های دیگری برای غلبه بر خستگی داشته باشند که به شما کمک کند.
 • یادداشت برداری ابزار کمکی مطالعه: به عنوان یک دانش آموز پشت کنکوری بیاموزید که با درگیر کردن هر چه بیشتر حواس خود، خستگی کلاس آنلاین کمتر خواهد شد.

کارهایی که باید بعد از کلاس آنلاین انجام داد

 • انجام تکالیف : تکمیل تکالیف شما را آماده می‌کند تا در بحث‌های آینده متمرکز بمانید
 • مقایسه کردن را کنار بگذارید: به عنوان یک دانش آموز پشت کنکوری باید بدانید مقایسه کردن بین کلاس‌ها با سایر فعالیت‌ها احتمالاً باعث می‌شود که شما حتی بیشتر آسیب ببیند.
 • دلچسب کردن کلاس آنلاین : ارائه اطلاعات جدیدی که هیچ‌کس از شما انتظار ندارد باعث دلچسب کردن یک کلاس خسته‌کننده می شود.
 • تکیه بر نیمه خالی یا نیمه پُر : این کاملاً بستگی با انگیزه شما دارد که با کلاس کنار آمده یا از آن متنفر باشید.
 • ایجاد یک فضای دلچسب: دانش‌آموزان پشت کنکوری می بایست از اتاق‌های خود به‌عنوان محیط کلاس استفاده کنند.
 • داشتن یک روال برای مطالعه : برای به حداقل رساندن حواس‌پرتی‌ها و ناامیدی‌ها قطعا جز الزامات مطالعه شماست
 • استراحت کردن : شما یک ابرقهرمان نیستید، پس به اندازه استراحت کنید تا خستگی کلاس آنلاین را برطرف کنید.

 

✔️ عهدنامۀ امروز برای پشت‌کنکوری‌ها

لطفاً این مطلب را همین حالا (تأکید می‌کنیم: همین حالا) روی یک‌برگۀ کاغذ بنویسید، امضا و اثرانگشتتان را زیرش حک کنید و به دیوار اتاقتان بچسبانید… سعی کنید خوش‌خط و مرتب بنویسید:

من… من… من به‌خودم قول می‌دهم، قول می‌دهمقول می‌دهم... قول می‌دهم از این لحظه تا زمانی که امتحان کنکورم تمام شود، همۀ وقت، انرژی و تمرکزم را فقط و فقط و فقط روی درس و آینده‌ام بگذارم. به خودم قول می‌دهم برای ساختن آیندۀ رؤیایی‌ام، از همۀ لذت‌های گذرا دست بشورم؛ قول می‌دهم دقیقاً طبق برنامه‌ریزی‌ام پیش بروم و درگیر هیچ حاشیه‌ای نشوم. به خودم قول می‌دهم تمام‌قد پشت خودم بایستم و با همۀ انرژی و توانی که دارم برای فردایی بهتر بجنگم. قول می‌دهم… به خودم و به آینده‌ام قول می‌دهم و انگشت پای این برگه می‌زنم که اگر گردنم برود، قولم نرود.

 

نشر هورمزد پشتِ پشت‌کنکوری‌ها

اگر این مطلب برایتان مفید بوده است، لطفاً حتما و حتماً نشر هورمزد را به دوستانتان معرفی کنید؛ رضایت شما، برای تیم ما، قوت قلب خواهد بود و باعث خواهد شد با پشتکار بیشتری به تولید محتوای سازنده، ادامه دهیم. برایمان حتماً کامنت بگذارید (در قسمت دیدگاهها، پایین همین صفحه) و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید. منتظر پیشنهادتان خواهیم ماند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...