سبد خرید

اعتماد به نفس حلقه گمشده پشت کنکوری ها

اعتماد به نفس را چقدر می شناسید؟ آیا درباره اش شنیده اید؟ یا کسانی را که سرشار از آن هستند دیده اید؟ تحسین شان کرده اید؟ شما به عنوان یک دانش آموز پشت کنکوری نیازمند داشتن اعتماد به نفس سالم هستید تا بتوانید در مسیر پُر نوسان کنکور تاب آورید. در این مقاله از اهمیت اعتماد به نفس می گوییم، از فوایدش، داشتنش و ساختن این حلقه گمشده صحبت می کنیم تا به اهمیت آن بیشتر واقف گردید.

اعتماد به نفس

اعتماد به‌ نفس چیست؟

اعتماد به‌ نفس به معنای باور به توانایی‌های خود است. این دانش‌آموزان را تشویق می‌کند تا ریسک کنند، خلاقیت خود را در تکالیف کلاس نشان دهند و روی کاری که در مدرسه انجام می دهند تمرکز کنند. یک دانش آموز با اعتماد به‌ نفس  به‌ احتمال‌زیاد خوش‌بین و باانگیزه است و نگرش «می‌توانم» به‌جای «نمی‌توانم انجام دهم» نسبت به یادگیری و آموزش در کلاس درس دارد.

اگر اعتماد به نفس کمی دارید بدانید که :

ثابت‌شده است که اعتمادبه‌ نفس ضعیف دانش‌آموزان را از تحصیل عقب می‌اندازد و بدتر از آن مانع از تحصیل آن‌ها می‌شود. افراد باعزت‌نفس پایین، اعتماد به‌ نفس پایین که نسبت به خود احساس ضعیفی دارند، معمولاً نسبت به دیگران احساس حقارت می‌کنند که بر پتانسیل واقعی آن‌ها در زندگی تأثیر می‌گذارد. آن‌ها معمولاً به دلیل ناامنی که دارند عقب‌مانده‌اند و این قطعاً بر تحصیل و شغل آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

بیایید با این واقعیت روبرو شویم که یک مصاحبه‌شونده با اعتمادبه‌ نفس بالا بیشتر احتمال دارد شغل را به دست آورد تا یک مصاحبه‌شونده با اعتماد به‌ نفس پایین. افرادی که اعتمادبه‌ نفس پایینی دارند، معمولاً قبل از شروع احساس شکست می‌کنند و رفتار ضعیف را از دوستان خود می‌پذیرند.

ویژگی های یک دانش آموز پشت کنکوری با اعتماد به‌ نفس

داشتن اعتماد به‌ نفس کلید موفقیت است. زندگی یک دانش‌آموز کنکوری توسط پارامترهای مختلفی احاطه‌شده است. عامل ایجاد تعادل بین همه این پارامترها اعتماد به‌ نفس لازم است. سودمندترین واقعیت در مورد اعتماد به‌ نفس این است که توانایی‌های شما را افزایش می‌دهد. یک دانش‌آموز با اعتماد به‌ نفس در مقایسه با دانش‌آموزی که اعتماد به‌ نفس کمتری دارد، می‌تواند دستاوردهای بسیار بیشتری داشته باشد.

  • تمرکز یک عامل بسیار مهم در زندگی یک دانش‌ آموز پشت کنکوری است. داشتن اعتماد به‌ نفس منجر به تمرکز قوی در مطالعه می‌شود و به دانش‌ آموزان کمک می‌کند تا به اهداف خود دست یابند. یکی دیگر از مزایای اعتماد به‌ نفس قوی‌تر بودن در پذیرش اشتباهات است. زندگی یک دانش‌آموز کامل نیست و آن‌ها باید از اشتباهات در مراحل مختلف درس بگیرند. اگر اعتماد به‌ نفس داشته باشید، شما را از پذیرش اشتباهات و درس گرفتن از آن‌ها باز نمی‌دارد.
  • یک فرد با اعتماد به‌ نفس این توانایی را دارد که روی پای خود بایستد و دوستان بیشتری نسبت به فردی با اعتماد به‌ نفس پایین پیدا کند. آن‌ها همیشه پرانرژی هستند و توانایی رهبری فوق‌العاده‌ای در خوددارند.
  • امتحانات یک دوره استرس‌زا در زندگی هر دانش‌آموزی است. در طول این زمان، شانس زیادی برای احساس ضعف و منفی وجود دارد؛ اما اگر به خودت اعتماد داشته باشی، منفی نگری در تو نمی‌نشیند و به‌عنوان یک دانش‌آموز، می‌توانی تمرکز کنی و امتحانات را مثبت بگذرانی.
  • دانش‌آموز با اعتماد به‌ نفس همیشه خوشحال می‌ماند و هیچ فکر منفی را در ذهن خود راه نمی‌دهد. زبان بدن یک دانش‌آموز با اعتماد به‌ نفس در میان جمعیت خودنمایی می‌کند و در میان انبوه دانش‌آموزان به‌راحتی قابل‌تشخیص هستند. یک دانش‌آموز با اعتماد به‌ نفس همچنین این توانایی را دارد که به هر مشکل یا موقعیتی با دیدگاهی متفاوت نگاه کند.
  • یکی از مزایای دانش‌آموز با اعتماد به‌ نفس این است که می‌توانید بدون هیچ ترس و تردیدی نظر خود را بیان کنید. این گشودگی یادگیری را برای دانش‌آموزان جذاب‌تر و چالش‌برانگیزتر می‌کند.
  • اعتماد به‌ نفس نیز به همان اندازه باانگیزه متناسب است. کاهش اعتماد به‌ نفس، کاهش انگیزه برای تحصیل. هر چه اعتماد به‌ نفس بالاتر باشد، انگیزه برای مطالعه بیشتر می‌شود.
  • برای یک دانش‌آموز، اعتماد به‌ نفس به دلیل عوامل مختلف، محیط خانه، محیط مدرسه و گروه همسالان ایجاد می‌شود؛ بنابراین این مبهم است که همه این عوامل در تعادل مناسبی برای دانش‌آموز باقی بمانند تا اعتماد به‌ نفس خود را حفظ کنند.

بنابراین این نقل‌قول از ماری کوری باید شعار هر دانش‌آموزی باشد: «زندگی برای هیچ‌یک از ما آسان نیست؛ اما در نهایت چه؟ ما باید پشتکار داشته باشیم و بالاتر از همه به خودمان اعتماد داشته باشیم. ما باید باور داشته باشیم که برای چیزی استعداد داریم و به هر قیمتی که شده باید به آن رسید.»

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...