سبد خرید

ماتریس دیجیتال | ونکات ونکاترامان

خرید کتاب ماتریس دیجیتال نوشته ونکات ونکاترامان

در ماتریس دیجیتال نوشته ونکات ونکاترامان نشان داده می‌شود که شما ‌استراتژی خود را در مقابل طیف وسیع‌تری از تصمیمات و اقدامات متعاقب آن گسترش می‌دهید. ونکات ونکاترامان این کتاب را برای مدیران کسب‌وکارهای رایج قدیمی در صنایع سنتی همچون تولید، خودرو، معدن، نفت و گاز و انرژی، حمل‌ونقل و لُجستیک، محصولات مصرفی و خُرده‌فروشی، گردشگری و هتلداری، صنعت دارو و سلامت، مُد و پوشاک نوشته‌ است.
در ماتریس دیجیتال به‌جای تمرکز بر ابزار‌هایی که شرکت‌‌ها را به‌پیش می‌راند، یا همان فشار فناوری، بر اقدامات کلیدی انواع بازیگران (کشش کسب‌وکار) تمرکز شده است. استراتژی‌ای که سه دسته از بازیگران آن‌ها را شکل می‌دهند و در نهایت نیز، همین بازیگران تحول دیجیتال را به‌پیش می‌رانند، نه قدرت یا کارکرد فناوری؛ همچنین در این ماتریس توجه بر آن است که تمام شرکت‌ها در نقش‌ها و مراحل گوناگون، مشغول به‌خدمت‌‌‌گرفتن، تجربه‌‌‌کردن و بهره‌بردن از فناوری‌های دیجیتالی برای ایجاد تفکر و منطقی جدید در کسب‌وکار هستند و این تفکر بر مزیت‌های آنان می‌افزاید؛ ولی نکتۀ مهم اینجاست که شرکت‌‌ها مزیت‌‌های فوق را به‌صورتی متفاوت به خدمت گرفته، یکپارچه می‌کنند؛ زیرا می‌خواهند قابلیت‌های جدیدی ایجاد کنند، روابط جدیدی به‌وجود آورند و پیشران‌های ارزشی متمایزی را بیابند.

کتاب ماتریس دیجیتال | ونکات ونکاترامان

ماتریس دیجیتال؛ نقشه راهی برای تحول دیجیتال برای سازمان ها
نویسنده: ونکات ونکاترامان (Venkat Venkataraman)؛ ‏‫ترجمه: دکتر مهدی شامی زنجانی، مهندس مصطفی بازیار  / ناشر: هورمزد
تعداد صفحه: 350
قیمت: 49000
قطع: رقعی
چاپ: دورنگ
شــــابک: 9-84-6010-622-978
نوبت چاپ: اول، 1398

کتاب ماتریس دیجیتال | ونکات ونکاترامان | انتشارت هورمزد

پیشگفتار
مقـــدمـــه: کسب‌وکار شما… معلول اصول قدیمی
بخــش اول: کسب‌وکار شما هم‌اکنون دیجیتال است
فصل اول: پیوند مقیاس، دامنه و سرعت
فصل دوم: ماتریس دیجیتال
بخــش دوم: ســـه فـــاز تــحــــول دیجیتال
فصل سوم: تجــــربه در لبه
فصل چهارم: برخورد در هستۀ کسب‌وکار
فصل پنجم: بازآفرینی کسب‌وکار
بخــش سوم: ســه حـــرکت پیــروزی‌بخــش
فصل ششم: هم‌‌نواسازی و مشارکت در اکوسیستم‌ها
فصل هفتم: همکاری‌کردن برای هم‌آفرینی قابلیت‌های جدید
فصل هشتم: استعدادهـــای انسانــــــی خـــــود را بــا مــــــــاشین‌های قـــــــدرتمند تقویت کنید
بخــش چهارم: تحول دیجیتال شما
فصل نهم: تئوری شما از انطباق دیجیتال
فصل دهم: ماتریس قوانین شما.

ونکات ونکاترامان نویسنده کتاب ماتریس دیجیتال

پرفسور ونکات ونکاترامان، استاد رشته مدیریت در دانشگاه بوستون آمریکاست. پزوهش ها و مشاوره های او در فصل مشترک مباحث مدیریت استراتژیک و فناوری اطلاعات است و تمرکز ویژه ای بر روی نحوه جایگاه یابی شرکت ها برای پیروز شدن در عصر دیجیتال دارد.

وی اخیرا توسط تامسون فاینشنال/ آی اس آی به عنوان یکی از پر استناد ترین پژوهشگران حوزه استرانژی و فناوری اطلاعات شنناخته شده است.

پروفسور ونکاترامان جوایزی را نیز از آکادمی مدیریت و انجمن مدیریت استراتژیک کسب کرده است. او همچنین به عنوان مشاور و سخنران در بسیاری از شرکت های آمریکایی و اروپایی حضور داشته است که از جمله این شرکت ها می توان به آی بی ام، مایکروسافت و اریکسون اشاره کرد.

در این کتاب، بیشتر از شرکت‌های بزرگ برای بیان نمونه استفاده کرده‌ام؛ زیرا شناخته‌شده‌تر هستند. به‌خاطر داشته باشید که در آینده اندازۀ سازمان‌ها موضوع اصلی نخواهد بود، بلکه بیشترین داستان دربارۀ نحوۀ تعامل سازمان‌هایی در اندازه‌های گوناگون برای استفادۀ مشترک از قدرت فناوری‌های دیجیتال است تا ارزشی را به مشتریان عرضه کنند.

امیدوارم کتاب ماتریس دیجیتال محرکی باشد تا شما دربارۀ آنچه آینده ایجاد می‌کند، آنچه دهۀ بعد به ارمغان می‌آورد و آنچه دهۀ دیجیتال از لحاظ فرصت‌های هیجان‌انگیز نوآوری ایجاد می‌‌کند و حتی مشکلات بزرگ ناشی از نادیده گرفتن این فرصت‌ها به درکی عمیق‌‌تر برسید.

من ماتریس دیجیتال را در قالب یک چهارچوب‌‌ مدیریتی خلق کرده‌ام تا به شما کمک کند نیروهای تأثیرگذار بر قلمروی کاری‌تان را در آیندۀ بسیار نزدیک درک کنید.

من تحول دیجیتال را از دیدگاه یک شرکت سنتی در صنعتی خاص بررسی کرده‌ام؛ یعنی، شرکت تثبیت‌شده‌‌ای که در عصر صنعتی و سنتی رشد کرده است. چنین شرکت‌هایی اهمیت زیادی دارند و احتمالاً شما نیز در یکی از آن‌ها مشغول به کار بوده یا هستید. نقش یا سطح کاری شما در سازمانتان برای این موضوع چندان اهمیتی ندارد؛ زیرا صرف‌نظر از عنوان شغلی یا وظیفه‌تان می‌توانید در تحول دیجیتال سازمانتان نقشی حیاتی ایفا کنید.

شما می‌دانید که مسیر تحول را باید بپیمایید، ولی نمی‌دانید چگونه و چه زمانی از مدل‌ها و روش‌های امتحان‌‌پس‌‌دادۀ قدیمی دست بکشید.

در بخش 1، طرز کار ماتریس دیجیتال توضیح داده خواهد شد و سه نوع بازیگر این محیط معرفی می‌شود که اکوسیستم‌ها آن‌ها را به‌وجود آورده‌اند و در عین رقابت، با شما همکاری می‌کنند.

در بخش 2، سه فاز به‌تفصیل توضیح داده خواهد شد که با استفاده از آن می‌توانید جایگاه صنعت و شرکت خود را مشخص کنید و فرصت‌ها و فشارهای ناشی از تغییرات دیجیتال را درک کنید.

در بخش 3، سه حرکت پیروزی‌بخش را به شما معرفی می‌کنم. این سه حرکت شامل نحوۀ حرکت در اکوسیستمی پویا، نحوۀ همکاری با شرکت‌های گوناگون برای خلق مشترک قابلیت‌های جدید و ارائۀ ارزش‌های کسب‌وکاری نو و در نهایت، نحوۀ طراحی سازمان برای انعکاس قدرت تعامل انسان و ماشین است. این حرکات برخلاف اصول عصر صنعتی، که ریشه در مهندسی مکانیک داشت، ریشه در اصول مدیریتی با محوریت علم کامپیوتر دارد.

بخش 4 نیز این شانس را به شما می‌دهد که از به‌هم‌‌تنیدن 9 اصل، که مبنای ماتریس قوانینِ سازمان شما را شکل می‌دهد، استراتژی‌ خود را برای آیندۀ دیجیتال ترسیم کنید.

تغییر کار چندان ساده‌ای نیست، اما امری اجتناب‌ناپذیر است و برای رشد و حیات ضرورت دارد. چه در لیست پانصد شرکت برتر فورچون باشید و چه نباشید، نمی‌توانید دربارۀ ادامۀ موفقیت سازمانتان مطمئن باشید.

دام‌های موفقیت را پیش‌تر برایتان بیان کردم. آیا نشانه‌هایی از آن‌ها را در سازمانتان دیده‌اید؟

آیا سازمان شما مهارت و ذهنیت لازم را برای تحول دیجیتال دارد؟

تفاوتی ندارد که در کجای مسیر تحولِ دیجیتال خود باشید. با کمک ماتریس دیجیتال (و نتیجۀ آن، یعنی ماتریس قوانین)، شما یک راهنمای سیستماتیکِ قدرتمند برای ارزیابی گزینه‌ها و اخذ تصمیمات خواهید داشت.

راهنمایی که فقط برای دستاوردهای کوتاه‌مدت نیست، بلکه موفقیت‌های بلندمدت شرکت را تضمین می‌کند. این کتاب برای شما به‌ منزلۀ لنزی است که با کمک آن چنین تغییراتی را درک کنید و در این مسیر مهم هدایت شوید. نقش خود را در مقام رهبر بپذیرید و همتایانتان را راهنمایی کنید تا دیجیتال‌سازی را بشناسند و واکنش مناسبی به آن نشان دهند. در این دورۀ حساس، موفقیت شرکت شما به این امر بستگی دارد.

کتاب ماتریس دیجیتال (نقشه راهی برای تحول دیجیتال در سازمان ها)

ونکات ونکاترامان در کتاب ماتریس دیجیتال با سوالی خود را موظف به پاسخش  می داند. چگونه سازمان‌ها می‌توانند خود را با بهره‌گیری از فناوری‌های دیجیتال متحول کنند؟
این تحول برای حوزۀ مدیریت، آن‌گونه که آن را می‌شناسیم، به چه معنایی خواهد بود؟
چه‌چیزی باعث می‌شود بعضی سازمان‌ها بتوانند از قدرت فناوری‌های دیجیتال نوظهور استفاده کنند و بعضی دیگر خود را شبیه به گوزنی می‌‌یابند که به نور چراغ خیره ‌مانده است؟!
امروزه، فناوری‌های دیجیتال در همه‌جا حضور دارند. گوگل و فیس‌بوک برندهایی جهانی هستند. چرا بعضی مدیران با وجود تمجید اولیه از قدرت فناوری‌های دیجیتال، در فهمیدن نقش این فناوری‌‌ها و به‌کارگیری آن‌ها برای منتفع‌شدن تردید دارند؟
چرا مدیران کسب‌وکارهای سنتی اذعان دارند که آینده متفاوت خواهد بود، ولی همچنان روی روش‌‌های گذشتۀ خود پافشاری می‌کنند؟

به عقیدۀ این استاد دانشگاه هاروارد، ونکات ونکاترامان؛ که هنوز خود را دانشجوی کسب‌و‌کار می داند، دیجیتالی‌شدن در اساس جامعۀ ما نفوذ خواهد کرد و در حین این تحول، برندگان و بازندگان بر اساس میزان توانایی‌شان در استفاده از این فناوری‌‌ها مشخص می‌شوند.
ما در برهۀ حساسی هستیم که تغییرات شگرف فقط در قدرت خامِ خود فناوری‌ها، در حوزه‌های جدیدی مانند رایانش ابری، رُباتیک، چاپگرهای سه‌بعدی، یادگیری ماشینی و الگوریتم‌های بلاک‌چین محدود نمی‌شود؛ بلکه فعالیت‌‌های کلیدی چون نحوۀ زندگی، کار، آموزش، بازی، نوآوری، معاملات و حکومت‌داری بشر را نیز دربر می‌گیرد.
کتاب ماتریس دیجیتال؛ نقشه راهی برای تحول سازمان ها

دربارۀ بازاریابی محتوایی کاربردی بیشتر بدانیم: چگونه برندها با تولید و مدیریت محتوا فرمانروایی می‌کنند؟

در این کتاب با نمونه های موفق در سطح ایران و جهان راهنمای کاربردی برای اجرای بازاریابی محتوایی ارائه داده شده است.

بازاریابی محتوایی کاربردی

چرا دیجیتالی‌شدن هنوز در دستورکار سازمان‌ها نیست؟

ونکات ونکاترامان در کتاب ماتریس دیجیتال برای اینکه اهمیت پرداختن به دیجیتال‌‌سازی را بیشتر درک کنیم ابتدا با سؤالی کلی‌‌تر، ولی بسیار کلیدی، شروع می‌کند:
«چرا شرکت‌های موفق از بین می‌روند؟»
برای پاسخ‌‌ به این سؤال، دلایل محدود‌‌کنندۀ‌‌ شرکت‌‌ها را برای تشخیص فرصت‌‌ها و چالش‌‌های به‌وجود‌آمدۀ دیجیتالی‌شدن نشان می‌‌دهد. من این موارد را «دام‌های موفقیت» می‌نامم.
زیرا این‌ها استراتژی‌هایی هستند که در اقتصاد‌‌های عصر صنعتی، به سازمان‌ها اجازه می‌دادند با مدل‌های کسب‌وکار سنتی‌شان، که به‌خوبی آن‌‌ها را می‌‌شناسید، رشد کنند و به رقابت بپردازند.

در کتاب ماتریس دیجیتال به شما می‌آموزیم :
چگونه از شایستگی‌های فعلی خود فراتر بروید و خود را برای آیندۀ دیجیتال مجهزتر کنید.
راه‌های خلق و پرورش اکوسیستم‌هایی که فراتر از مرزهای صنعت‌‌ است؛ را یاد می دهد. به‌ویژه به این دلیل که اصول سنتی صنعت (مانند معدن، کشاورزی، سلامت و حمل‌ونقل) با فناوری‌‌های دیجیتال تقابل پیدا می‌‌کند.
چگونه می‌توان از معیارهای دقیق و کاملاً درست استفاده کرد؛ به‌گونه‌‌ای که با فناوری‌‌های دیجیتالی جدید، به‌صورتی موفقیت‌‌آمیز، بخشی از کسب‌وکارتان را متحول کنید و به تجربه‌های‌ جدید دست بزنید.
چگونه استعدادهای انسانی می‌توانند با ماشین‌های قدرتمند کار کنند تا راه‌های جدیدی برای هم‌نوایی مورد نیاز عصر دیجیتال خلق نمایند؛ ارتباطی که در آن داده و تحلیل‌‌گری در تمام سطوح، حیاتی و در اولویت است.

هرکدام از این دام‌ها به‌تنهایی مختص دیجیتالی‌شدن نیستند، اما عاملی برای ادامۀ وضع کنونی‌اند. در حقیقت، احتمالاً یک یا چند مورد از این دام‌های موفقیت در شرکت شما نیز وجود دارد و شما را از برداشتن قدم‌های لازم برای متحول‌کردن کسب‌وکارتان باز می‌‌دارد.
تشخیص موقعیتْ اولین قدم مهم است. دومین قدمْ بازنویسی قوانین کسب‌وکار شرکت برای بازآفرینی جایگاه مناسب سازمانتان در آینده است. ماتریس دیجیتال به شما کمک می‌کند چشم‌انداز خود را برای دیجیتالی‌شدن ترسیم کنید، از دام‌های موفقیت رهایی پیدا کنید و مدل کسب‌وکاری خود را با این واقعیت جدید منطبق کنید.
ونکات ونکاترامان نویسنده کتاب digital matrix

دربارۀ کتاب 65 روش از تحلیل راهبردی تا آینده نگاری سازمانی بیشتر بدانیم: 65 روش برای تشخیص واقعیت های کنونی و آینده های احتمالی

راهنمایی برای معرفی بیش از شصت روش و ابزار به کار رفته در تحلیل راهبردی معاصر است که از جمله شناخته شده ترین، با ارزش ترین و مهم ترین روش ها و ابزارهای موجود هستند.

65 روش از تحلیل راهبردی تا آینده نگاری سازمانی

برای آینده دیجیتال کسب‌و‌کار خود چه قدم‌هایی برمی‌دارید؟

با وجود داشتن ایده‌هایی گسترده در ذهنتان، حال برای تجربه کردن‌‌های تازه‌تر در لبۀ صنعت خود چه قدم‌هایی باید بردارید؟
دربارۀ آیندۀ دیجیتال کسب‌وکار خود، چه تئوری‌هایی را باید درک کنید و چه اقدامات متمرکزی را در راستای تجربه‌کردن انجام دهید؟
واکنش شرکت‌های سنتی به تجارب در لبه، در دو سطح از میزان اهمیت و پذیرش قرار می‌گیرد. سطح اولِ واکنشْ مشاهده است و سطح دومْ تعهد یا سرمایه‌گذاری است.
شاید شما و تیم مدیریتی‌تان تشخیص داده‌ و پذیرفته‌‌اید که فناوری‌های دیجیتال بر مسیر صنعت شما تأثیر می‌گذارند و تغییراتی در آن ایجاد می‌کنند؛ اما هنوز به اندازۀ کافی قانع نشده‌اید که دیجیتالی‌شدن به‌نسبت سایر اولویت‌ها جریانی اساسی و محوری است.
با چنین سوال‌هایی قدم‌های خود را بردارید:
1. رقبای فعلی شما دربارۀ دیجیتال‌‌سازی داخلی چه‌کاری انجام می‌دهند؟
2.چه تجربه‌های تازه و اقداماتی از طرف غول‌های دیجیتال و کارآفرینان جدید می‌تواند به‌طور بالقوه به شما ربط داشته باشد؟
3. رقبای شما با دو نوع دیگر از بازیگران چه تجربه‌‌های تازۀ مشترکی دارند؟
4. این تجربه‌‌‌ها در شکل‌دهی آیندۀ صنعت شما تا چه اندازه اهمیت خواهد داشت؟
5. با نگاه به ورای مرزهای صنعت خود و سایر صنایع، چه تجربه‌‌‌های تازه‌ای را برای کسب بینش باید پیگیری کنید؟

در کتاب ماتریس دیجیتال، تمرکز بر داده‌های کیفیِ استارت‌آپ‌‌های خاص است؛ اما شما حتماً الگوهای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری گوناگون را بررسی کنید تا بدین ترتیب، روندهای نوظهور را تشخیص دهید. این موارد فقط به شما کمک می‌کنند اطلاعات مرتبط را برای بحث‌های عمیق‌تر در سازمان جمع‌آوری و فیلتر کنید.

در مراکز نوآوری دیجیتال، «واحد درک کسب‌‌وکار» ایجاد کنید. نقش این افراد «درک‌‌کردن»‌ کار شماست.
ورک‌‌شاپ‌‌هایی را برای بررسی سؤالات عمیق‌تر طراحی کنید: به فهرست‌کردن روندها، ایجاد پست در وبلاگ‌ها یا گزارش‌های خلاصه بسنده نکنید.
برای بررسی آثار کسب‌وکار در زمینۀ فناوری، شیوه‌هایی برای کسبِ تجربه‌های تاکتیکی‌ طراحی کنید.
هر تجربه را فرصتی برای یادگیری ببینید: هرچقدر دربارۀ نتایج حاصل از این تجربه‌گری‌‌ها کمتر پیش‌داوری کنید (حداقل در مراحل اولیه) بهتر است. 

9 قانون برای ماتریس دیجیتال کسب‌وکارتان

سفر شما در پیروی‌‌کردن از مسیرهای به‌‌خوبی پیموده‌‌شدۀ سایرین نیست؛ بلکه در خلق نقشۀ راه خودتان برای سال 2025 است.
شما این مسیر را چگونه آغاز می‌کنید؟
آیا آن‌ها برای متصل‌‌شدن به غول‌های دیجیتال و کارآفرینان فناوری می‌‌توانند در موقعیتی بهتر قرار گیرند؟
در این صورت، به چه نحوی بهتر است (و باید) آن مزیت را خنثی کنیم؟
در این نقطه، شاید تاکتیک رقابتی‌‌تان این نباشد که به‌طور مستقیم در سطح هر قانون واکنش نشان دهید؛ بلکه همۀ 9 قانون را بررسی کنید و در این بین، مواردی را تقویت کنید که مزیت شما هستند.
قانون 1: نقش‌هایتان را در اکوسیستم‌‌‌هایی بر مبنای کسب تجربه ارزیابی کنید.
قانون 2: به دنبال گزینه‌‌های هم‌‌آفرینی قابلیت باشید.
قانون 3: فصل مشترک انسان و ماشین را بررسی کنید.
قانون 4: از اکوسیستم‌‌ها در قالب محرک‌‌هایی برای ایجاد تحول استفاده کنید.
قانون 5: شراکت‌های مُرَجح را راهبری کنید.
قانون 6: انسان‌های هوشمند را با ماشین‌های قدرتمند تکمیل کنید.
قانون 7: اکوسیستم‌های دیجیتال جدید خود را طراحی کنید
قانون 8: قابلیت‌های کسب‌وکاری جدیدی را با شرکای مُرَجح هم‌آفرینی کنید.
قانون 9: با تلفیق سرمایۀ انسانی و سرمایۀ کامپیوتری (پردازشی) در کار تمایز ایجاد کنید.
ونکات ونکاترامان معتقد است که تا سال 2025، وقتی دربارۀ وظایف، فرایندها، مدل‌های کسب‌وکاری و صنایع صحبت می‌شود، تفاوتی بین دیجیتال و غیر دیجیتال وجود نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...