سبد خرید

تندخوانی یا کندخوانی ؟ موضوعی پُر اهمیت برای پشت کنکوری‌ها

تندخوانی یا کندخوانی ؟ آیا سرعت مطالعه تان را می دانید؟ خواندن یک رمان برایتان چقدر طول می‌کشد؟ فکر می‌کنید که دیگران در مدرسه و کلاس‌های کمک‌آموزشی به‌طور غیرقابل مقایسه‌ای سریع‌تر از شما مطالب آموزشی خود را می‌خوانند؟ آیا دلایل زیادی برای مطالعه دارید که باید با ضرب‌الاجلی که همچنان شما را در هر گوشه‌ای تحت تعقیب قرار می‌دهد، از پسش برآیید؟ آیا منابع زیادی برای مطالعه دارید؟ آیا شما فقط می‌خواهید با سرعت بیشتری مطالعه کنید، چه به دلایل شخصی خودتان باشد یا برای کار؟

بسیاری از دانش آموزان پشت کنکوری از خود می‌پرسند چرا سرعت خواندن من خیلی کم است؟ شما تنها نیستید. بسیاری از مردم مشکل کندخوانی دارند. خوشبختانه دلیل آن ناتوانی ذاتی در درک سریع یک متن نیست. شما صرفاً عادت‌هایی دارید که سرعت خواندن شما را کاهش می‌دهد. اگر می‌خواهید روش‌های تندخوانی را بیاموزید در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

کندخوانی

  •  کندخوان، متوسط و تندخوان چیست؟
  •  چقدر کندخوانی ممکن است روی شما تأثیر بگذارد؟
  •  دلایل اصلی کندخوانی را می‌دانید؟
  •  چگونه سریع‌تر بخوانیم؟

کندخوان، متوسط و تندخوان چیست؟

آیا شما دچار کندخوانی هستید؟ چگونه بفهمیم چه سرعتی استاندارد است؟ مطالعه‌ی بزرگی در سال 2019 انجام شد که نشان می‌داد به‌طور متوسط، بزرگ‌سالان با سرعت 238 کلمه در دقیقه مطالعه می‌کنند. بااین‌حال، تنوع زیادی بین افراد وجود دارد. جالب اینجاست که همین مطالعه همچنین نشان داد که به نظر می‌رسد سرعت مطالعه ما در حال کاهش است. چند دهه پیش، مردم با سرعت بیشتری مطالعه می‌کردند.

میانگین سرعت خواندن نزدیک به 150-250 کلمه در دقیقه است. برای افرادی که تحصیلات دانشگاهی دارند، حدود 250-300 کلمه در دقیقه است؛ بنابراین، وقتی برای خواندن با سرعت متوسط تلاش می‌کنید، احتمالاً یک کندخوان هستید. در مقابل، تندخوانی زمانی حاصل می‌شود که بتوانید کلمات را به میزان قابل‌توجهی بیشتر از میانگین بخوانید.

در مورد چگونگی تبدیل از یک خواننده کندخوان به یک خواننده تندخوان صحبت خواهیم کرد. ابتدا اجازه دهید به این موضوع بپردازیم که کندخواندن چقدر ممکن است بر زندگی شما تأثیر منفی بگذارد.

چقدر کندخوانی ممکن است روی شما تأثیر بگذارد؟

چه از آن آگاه باشید یا نه کندخوانی روی شما تأثیر گذاشته است. شاید به آن فکر نکرده باشید، اما آهسته خواندن می‌تواند رابطه شما با دیگران و خودتان را شکل دهد. می‌تواند بر تحصیل و انتخاب شغل شما تأثیر بگذارد. مگر اینکه تصمیم بگیرید تکنیک‌های خواندن خود را تغییر دهید.

در مدرسه زمانی که سرعت خواندنتان با دیگران یکسان نیست ممکن است احساس بی‌کفایتی کنید، حتی امکان دارد احساس ارزشمندی کمتری داشته باشید. دیگران در کمترین زمان به مطالعه مطالب آموزشی می‌پردازند. آن‌ها کمی اطلاعات را درک می‌کردند، حفظ می‌کردند و برای معاشرت و لذت بردن از اوقات فراغت خود بیرون می‌رفتند. وقتی خود را با دانش آموزان تند خوان مقایسه می‌کنید، به‌راحتی می‌توانید هوش خود را زیر سؤال ببرید یا احساس بی‌کفایتی کنید.

بااین‌حال، بدانید که علت کندخواندن، نقص ذاتی نیست. وضعیتی است که به‌راحتی قابل‌رفع است؛ بنابراین، سرعت‌پایین خواندن، نباید باعث شرمندگی یا احساس شکست شما شود. درواقع، کندخواندن ممکن است به‌گونه‌ای بر روابط بین فردی شما تأثیر بگذارد که هرگز فکرش را نمی‌کردید.

دلایل اصلی کند خوانی

قبل از اینکه به این سؤال بپردازیم که چگونه سریع‌تر بخوانیم و تکنیک‌های تندخوانی را بیاموزیم، باید بدانیم که چرا ممکن است در وهله اول شما کندخوان باشید. ما با دقت بیشتری به دو جنبه تبدیل‌شدن به یک خواننده کندخوان خواهیم پرداخت. اولین علت درباره مسایل عاطفیِ کند خواندن است. دومی عادات خواندن را شامل می شودکه مانع از خواندن سریع می‌شود.

نقش عوامل عاطفی در کندخوانی

اولین عامل حیاتی که باید در نظر گرفت این است که اکثر ما خواندن را در پنج یا شش‌سالگی آموختیم. به‌عبارت‌دیگر، ما ازنظر شناختی، عاطفی و جسمی نابالغ بودیم. اگرچه سن مورد انتظار برای یادگیری و خواندن است، اما ما کنترل این فرآیند را نداشتیم. ما تحت تأثیر توانایی معلمان خود بودیم تا تکنیک‌های خواندن مناسب را به ما منتقل کنند.

آن‌ها باید نسبت به ویژگی‌های روانی و شناختی یک کودک خاص حساس باشند. نیازی به گفتن نیست که این همیشه پایان خوبی ندارد. ممکن است برای یادگیری خواندن خیلی سخت تحت‌فشار قرارگرفته باشید.

به‌عنوان‌مثال، ممکن است زمانی که احساس ناامنی کردید برای خواندن تحت‌فشار قرارگرفته باشید. می‌توانستید به‌جای آن تلویزیون تماشا کنید یا بازی کنید. خواه این والدین یا معلمان شما بوده‌اند که شما را در خواندن راحت نگذاشته اند، چنین حرکاتی ممکن است باعث ناامیدی شما شود.

وقتی کودک بودید که سعی می‌کردید سریع‌تر بخوانید اما راهنمایی لازم را نداشتید، ممکن است یاد گرفته باشید که احساس ناتوانی کنید. در بیشتر موارد، کودکان به‌سادگی از تلاش دست می‌کشند. آن‌ها شروع به اجتناب از خواندن تا حد امکان می‌کنند.

ناملایمات، نمرات پایین و کندخوان اطلاق شدن فقط به مشکل افزوده است. آن‌ها میل شما را برای اجتناب از موقعیتی که منجر به چنین تجربیات ناخوشایندی می‌شود – خواندن – تقویت کردند.

تاثیر عادات مطالعه بر کندخوانی

اجازه دهید یک‌بار دیگر به روشی که خواندن را یاد گرفتیم برگردیم. بسیاری از ما یکی از بچه های کلاس های پر جمعیت بودیم. که حداقلِ حمایت و راهنمایی فردی را داشتیم.

نتیجه رویکرد گروهی برای آموزش خواندن این است که بسیاری از کودکان عادات بدخواندن را به دست می‌آورند. این عادت ها هرگز اصلاح نمی‌شوند. آن‌ها ما را تا بزرگ‌سالی دنبال می‌کنند و باعث می‌شوند آهسته بخوانیم، کم بخوانیم و از تحصیل و مشاغلی که شامل حجم زیادی از مطالعه است دوری‌کنیم.

تندخوان

چرا تندخوانی را یاد بگیریم؟

ما برای قبولی در کنکور نیاز داریم مهارت های متفاوتی را یاد بگیریم یکی از آن ها تندخوانی است. ازآنجایی‌که تندخوانی مغز را تثبیت می‌کند، اطلاعات سریع‌تر و کارآمدتر پردازش می‌شوند. باور کنید یا نه این تکنیک منجر به بهبود تمرکز نیز می‌شود. ازآنجایی‌که مغز اطلاعات زیادی در طول تندخوانی دریافت می‌کند، احتمال حواس‌پرتی بسیار کمتر است. مغز فقط بر روی موضوع موردنظر تمرکز می‌کند.

اگر مدام دچار حواس پرتی می شوید خواندن کتاب ذهن حواس جمع را به شما پیشنهاد می کنیم

ازآنجایی‌که مغز درنهایت یک عضله است، روند تندخوانی به‌عنوان یک تمرین عمل می‌کند. درست مانند بقیه ماهیچه‌های شما، مغز شما نیز برای قوی‌تر شدن به ورزش نیاز دارد.

برای شما دانش آموز پشت کنکوری مغز متمرکز به معنای بهبود تفکر منطقی است. همان‌طور که مغز شما به دریافت و سازمان‌دهی اطلاعات بسیار سریع عادت می‌کند، روند تفکر شما نیز سریع‌تر می‌شود. به‌محض اینکه مشکلی به سمت شما پرتاب شود، مغز شما به‌سرعت راه حل ها را کنار هم قرار می‌دهد. شما قادر خواهید بود اطلاعات ذخیره‌شده را بازیابی کنید و راه‌حل‌های جدیدی را در عرض چند ثانیه ارائه دهید!

بامغز سالم‌تر، می‌توانید انتظار چیزهای بهتری را در سایر بخش‌های زندگی خود نیز داشته باشید. افزایش عزت‌نفس تنها یکی از آن‌هاست. همان‌طور که شروع به درک اطلاعات با سرعت بیشتری می‌کنید، همچنین شروع به کشف فرصت‌های بیشتری در اطراف خودخواهید کرد. با توانایی درک عمیق اطلاعات در مدت‌زمان کوتاه‌تر، سطح اعتمادبه‌نفس شما به‌سرعت افزایش می‌یابد.

علاوه بر تمام مزایای ذکرشده شما را از استرس خلاص می‌کند. با تمام این مزایا، رفاه عاطفی شما سالم‌تر از همیشه خواهد بود. شما استرس کمتری را احساس خواهید کرد زیرا مغز شما یاد می‌گیرد که به‌طور مؤثر با مشکلات برخورد کند. تندخوانی به یک سبک زندگی آرام و بدون تنش منجر می‌شود!

راه‌های مختلفی برای افزایش سرعت مطالعه وجود دارد. چه هدفتان رسیدن به سطوح تندخوانی باشد یا نه این نکات می‌تواند به شما کمک کند مغزتان را دوباره آموزش دهید و با سرعت بیشتری مطالعه کنید.

تمرکزتان را حفظ کنید

ممکن است واضح به نظر برسد، اما برای اینکه سریع‌تر بخوانید، باید متمرکز بمانید. در غیر این صورت، شما به‌سادگی فقط متن را مرور می‌کنید.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که عوامل حواس‌پرتی را حذف کنید. تلفن خود را در حالت بی‌صدا قرار دهید یا آن را خارج از دسترس خود قرار دهید. این به کاهش بررسی غیرضروری رسانه‌های اجتماعی کمک می‌کند. تلویزیون را خاموش‌کنید. می‌توانید کمی موسیقی پخش‌کنید تا به شما کمک کند در مطالعه‌تان تمرکز کنید.

یک ترفند جالب که می‌توانید امتحان کنید، تغییر سرعت خواندن است. جمله ها را تا جایی که می‌توانید سریع بخوانید، سپس بقیه را تا جایی که می‌توانید آهسته بخوانید. چنین تغییر سرعت باعث می‌شود مغز شما بی‌حرکت شود و به عبارت ساده، تمرکز را فراموش نکند.

گفتگوی درونی دشمن تندخوانی

 گفتگوی درونی فرد یک ویژگی بسیار رایج در بین خوانندگان است. این فرآیند بیان کلمات در ذهن شما در حین خواندن است و این بزرگ‌ترین مانعی است که بر سر راه شما قرار می‌گیرد که بتوانید سرعت مطالعه خود را افزایش دهید.

زمانی که در ابتدا خواندن را به شما آموختند، به شما یاد داده بودند که همه‌چیز را با صدای بلند بخوانید. این عادت از آنجا ایجاد شده و اکثر مردم به این راه ادامه می‌دهند. اگر به دنبال افزایش سرعت مطالعه خود هستید، این اولین چیزی است که باید یاد بگیرید بر آن غلبه کنید.

به‌عنوان‌مثال، وقتی علامت «تعجب» را می‌بینید، آیا واقعاً می‌ایستید تا کلمه را در ذهن خود به زبان بیاورید؟ البته که نه. شما فقط به آن نگاه می‌کنید و به‌طور خودکار آن را پردازش می‌کنید. این همان کاری است که هنگام خواندن مطالب، باید انجام دهید.

اگر برای انجام این کار مشکل‌دارید، سعی کنید با موسیقی دستگاهی که در هدفون پخش می‌شود بخوانید یا مقداری آدامس بجوید. حواس‌پرتی باعث می‌شود مغز شما کمتر بر روی گفتگوی درونی متمرکز شود، اگرچه همچنان به کلمات نگاه کرده و آن‌ها را پردازش می‌کنید.

ابتدا یاد بگیرید که متن را بررسی کنید

به عنوان یک دانش آموز پشت کنکوری اگر می‌خواهید یاد بگیرید که چگونه سریع‌تر بخوانید، باید یک متن را به‌اندازه کافی بررسی کنید. این به‌سادگی به معنای درک نکات اصلی قبل از شروع خواندن کل متن است.

در بسیاری از موارد، مرور منظم مطالب خواندنی در مدارس به ما آموزش داده نشد. اکثر ما از دبیرستان فارغ‌التحصیل شدیم، اما هنوز از روش صحیح مطالعه بی‌اطلاعیم.

شما می‌خواهید از مقدمه شروع کنید تا با اصطلاحات و مفاهیم استفاده‌شده آشنا شوید – چیزی که بسیاری از ما تمایل داریم از آن صرف‌نظر کنیم. سپس، بهتر است سرفصل‌ها را مرور کنیم تا خط استدلال یا جهت روایت را بفهمیم. نگاه کلی به متن، شکل‌ها و جداول پررنگ نیز مفید است. درنهایت، خواندن نتیجه‌گیری بررسی شما را کامل می‌کند.

وقتی این مراحل را پشت سر می‌گذارید، سریع‌تر می‌خوانید زیرا از قبل می‌دانید که چه انتظاری دارید. شما زمان خود را در از دست نخواهید داد زیرا با اصطلاحات و مفاهیم آشنا خواهید شد. شما همچنین تمرکز خود را با سهولت بیشتری حفظ خواهید کرد.

از تایمر استفاده کنید

وقتی صحبت از «زمان ثبت» می‌شود، فرصتی نیاز است که خود را آزمایش کنید و روی چگونگی افزایش سرعت خواندن در هر باری که مطالعه می‌کنید کارکنید. قرار دادن یک تایمر برای یک دقیقه را امتحان کنید، وقتی تایمر خاموش شد، توجه داشته باشید که چند صفحه خوانده‌اید.

این کار را ادامه دهید و هر بار رکورد قبلی خود را بشکنید. یک هدف روزانه یا هفتگی تعیین کنید و وقتی به آن رسیدید سعی کنید آن را تثبیت کنید یا ارتقا دهید. با این بازی کوچک در کمترین زمان می‌توانید سرعت خواندن خود را افزایش دهید!

بیشتر بخوانید

«تمرین کامل‌کننده است» این جمله درواقع بسیار دقیق است. شما به‌عنوان یک دانش‌آموز پشت‌کنکوری یا مشغول در هر حرفه‌ای مانند هنرمند، نوازنده و غیره به‌طور منظم کار خود را تمرین می‌کند. یک خواننده باید همین کار را انجام دهد. هر چه بیشتر بخوانید، بیشتر در آن بهتر خواهید بود. هر چه در مطالعه بهتر باشید، سرعت مطالعه خود را بیشتر خواهید کرد.

از نشانگر استفاده کنید

آیا هنگام خواندن، چشم خود را در حال لغزش روی صفحه می‌بینید؟ مشکلی نیست. به‌سادگی یک کارت را در زیر هر خط قرار دهید و هنگام خواندن آن را پایین بیاورید. این تضمین می‌کند که به‌جای اینکه چشمان خود را بچرخانید به خواندن یک خط در یک‌زمان ادامه دهید.

روی بهبود دایره لغات خود کارکنید

در مورد آن فکر کنید: شما در حال خواندن هستید و سپس با کلمه‌ای مواجه می‌شوید که نمی‌دانید. آیا از آن می‌گذرید؟ آیا سعی می‌کنید آن را بر اساس دانسته‌هایتان کشف کنید؟ یا آن را جستجو کنید؟ هر اقدامی را که انجام دهید، زمان خود را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهید.

اگر روی بهبود دایره لغات خود کارکنید، کلمات بیشتری خواهید دانست. هرچه کلمات بیشتری به کارنامه خود اضافه کنید، سریع‌تر مطالعه می‌کنید. هر چه سریع‌تر بخوانید، بیشتر می‌توانید بخوانید. ممکن است بدیهی باشد، اما مهم است.

ابتدا نکات اصلی را مرور کنید

درنهایت، هنگامی‌که نیاز دارید تا چیزی بخوانید، نفس عمیقی بکشید و آرام شوید. کتاب را بازکنید و کمی وقت بگذارید و تمام نکات اصلی را بخوانید. فهرست مطالب را بخوانید. پاورقی‌ها را بخوانید. شرح زیر نمودارها را بخوانید. آن‌وقت یک احساس کلی برای فصل/بخش/غیره دریافت کنید.

بعد، پاراگراف اول هر بخش اصلی را بخوانید. آخرین را بخوانید. وسط را بخوانید. به این موضوع در ذهن خود فکر کنید و آن را باهم ترکیب کنید.

از فناوری برای کمک به تندخوانی استفاده کنید

برنامه های را استفاده کنید که می‌تواند به شما کمک کند تا متون آنلاین را تا 50٪ سریع‌تر بدون آموزش رسمی تندخوانی بخوانید. شما به‌سادگی متنی را که می‌خواهید بخوانید در نرم افزار متن کپی و جایگذاری کنید.

هنگامی‌که از برنامه استفاده می‌کنید، اصول اولیه تندخوانی را نیز آموزش می‌بینید. به‌عنوان‌مثال، می‌توانید سرعت چشمک زدن کلمات روی صفحه و تعداد کلمات ظاهر شدن را سفارشی کنید. با افزایش تدریجی این پارامترها، اساساً مغز خود را برای خواندن سریع‌تر و سریع‌تر آموزش می‌دهید.

 در دوره تندخوانی شرکت کنید

درنهایت، راه‌حل ایدئال و دائمی مخصوصاً دانش آموزان پشت کنکوری برای مقابله با آهسته خواندن، گذراندن دوره تندخوانی است. این دوره ها به شما می‌آموزد که با استفاده از تکنیک‌های خاص حافظه، به محتوای فنی و تجزیه‌وتحلیل مؤثرتر نزدیک شوید و اطلاعات حیاتی را به خاطر بسپارید. به‌طورکلی، حتی این دوره کوتاه سرعت خواندن شما را به‌طورکلی افزایش می‌دهد.

هنگامی‌که مهارت‌های اولیه تندخوانی را درک کردید، سپس در دوره تسلط تندخوانی پیشرفته شرکت کنید. به شما تکنیک‌هایی را آموزش می‌دهند که می‌توانید سرعت خواندن خود را بیشتر افزایش دهید.

تندخوانی یاد بگیرید و زندگی خود را متحول کنید

ممکن است نظریه ای بیش‌ازحد جسورانه به نظر برسد. بااین‌حال، ما آن را درست می‌کنیم! چرا؟

وقتی تندخوانی را یاد می‌گیرید، روزهای شما طولانی‌تر می‌شود. زمان بیشتری برای کار به دست می‌آورید. آن سرگرمی را که هرگز نتوانستید شروع کنید به یاد دارید؟ یک دوره تندخوانی می‌تواند زمان کافی برای آن ایجاد کند. همچنین می‌توانید کارآمدتر مطالعه کنید یا درباره موضوعاتی که به آن‌ها علاقه دارید بیشتر بخوانید. درنهایت می‌توانید انرژی و زمان خود را به‌اندازه کافی به دوستان و خانواده خود اختصاص دهید.

وقتی یاد می‌گیرید که چگونه با تکنیک‌های تندخوانی سریع‌تر و کامل‌تر بخوانید، دنیای جدیدی خود را نشان می‌دهد. دنیایی که در آن شما باارزش‌ترین دارایی – زمان – را در اختیاردارید. وقتی به آن فکر می‌کنید، گزینه‌ها بی‌پایان هستند، این‌طور نیست؟ بنابراین، دیگر منتظر نمانید و بهترین دوره تسلط تندخوانی را بگذرانید و استاد زمان خود شوید.

لُب کلام

 

 

 

✔️ عهدنامۀ امروز برای پشت‌کنکوری‌ها

لطفاً این مطلب را همین حالا (تأکید می‌کنیم: همین حالا) روی یک‌برگۀ کاغذ بنویسید، امضا و اثرانگشتتان را زیرش حک کنید و به دیوار اتاقتان بچسبانید… سعی کنید خوش‌خط و مرتب بنویسید:

من… من… من به‌خودم قول می‌دهم، قول می‌دهمقول می‌دهم... قول می‌دهم از این لحظه تا زمانی که امتحان کنکورم تمام شود، همۀ وقت، انرژی و تمرکزم را فقط و فقط و فقط روی درس و آینده‌ام بگذارم. به خودم قول می‌دهم برای ساختن آیندۀ رؤیایی‌ام، از همۀ لذت‌های گذرا دست بشورم؛ قول می‌دهم دقیقاً طبق برنامه‌ریزی‌ام پیش بروم و درگیر هیچ حاشیه‌ای نشوم. به خودم قول می‌دهم تمام‌قد پشت خودم بایستم و با همۀ انرژی و توانی که دارم برای فردایی بهتر بجنگم. قول می‌دهم… به خودم و به آینده‌ام قول می‌دهم و انگشت پای این برگه می‌زنم که اگر گردنم برود، قولم نرود.

 

نشر هورمزد پشتِ پشت‌کنکوری‌ها

اگر این مطلب برایتان مفید بوده است، لطفاً حتما و حتماً نشر هورمزد را به دوستانتان معرفی کنید؛ رضایت شما، برای تیم ما، قوت قلب خواهد بود و باعث خواهد شد با پشتکار بیشتری به تولید محتوای سازنده، ادامه دهیم. برایمان حتماً کامنت بگذارید (در قسمت دیدگاهها، پایین همین صفحه) و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید. منتظر پیشنهادتان خواهیم ماند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...