سبد خرید

افت تحصیلی | چالشی جدی برای پشت کنکوری ها

افت تحصیلی معضلی است که بسیاری از دانش‌آموزان پشت کنکوری با آن مواجه می‌شوند. آن‌ها با امید، آرزو و انگیزه شروع می‌کنند اما در ادامه راه متوجه افت تحصیلی خود از طریق آزمون‌ها یا مشاورشان می‌شوند. این اتفاق عوامل زیادی دارد که اگر به‌موقع جلوی آن گرفته و چاره‌اندیشی نشود جبران به‌مراتب سخت‌تر خواهد شد چه‌بسا که هدف نهایی را دور از دسترس کند. در ادامه این مقاله با ارائه راهکارها به بررسی و رفع این مشکل می‌پردازیم.

افت تحصیلی

وقتی از شما می‌پرسند که چرا دچار افت تحصیلی شده‌اید، می‌توان حدس زد که پاسخ شما چه خواهد بود. احتمالاً خواهید گفت: من هنوز این مباحث را نخوانده‌ام، یا امتحان خیلی سخت بود یا به من هنوز آموزش ندادند.

این و بسیاری دلایل دیگر بهانه‌هایی هستند که دانش‌آموزان پشت کنکوری می‌آورند. بااین‌حال، علل رایج افت تحصیلی به هم مرتبط و پیامد یکدیگر هستند. ممکن است حتی آن را منشأ افت تحصیلی در نظر نگیرید، اما این‌طور است.

علاوه بر این، فعالیت‌های زیادی در محیط مدرسه یا کلاس‌های کنکور در حال انجام است که اگر به‌خوبی کنترل و انتخاب نشود، می‌تواند تمام‌وقت یک دانش‌آموز را به خود اختصاص دهد.

برخی از دلایل نامحسوس افت تحصیلی را بیان می‌کنیم که احتمالاً به آن‌ها توجه نکرده‌اید. همچنین راه‌حل‌های توصیه‌شده‌ای برای جلوگیری از افت تحصیلی پیدا خواهید کرد. ترکیبی از آگاهی در مورد اینکه چه چیزی منجر به افت تحصیلی می‌شود و چگونه باید از آن اجتناب کنید، باید آن جهش مطلوب را به شما بدهد.

دلایل افت تحصیلی و درمان آن

تنبلی

این‌یکی از دلایل اصلی افت تحصیلی است. هنگامی‌که شما به‌عنوان یک دانش‌آموز پشت کنکوری در درس خواندن تنبلی می‌کنید، یا انجام کارهای مهم مانند خواندن جزوات استاد، انجام تکالیف کلاس و حل تمرین و تست برای تسلط بر دروس  برایتان سخت می شود و انجامش نمی دهید، با دست خودتان افت تحصیلی را آغاز می کنید، برخی از دانش‌آموزان حتی برای شرکت در کلاس‌ها هم تنبلی می‌کنند.

درمان تنبلی فقط یک راه حل دارد و آن هم برخاستن است. برخیزید و کارهای ضروری را در زمان مناسب انجام دهید. این مستقیم ترین راه برای غلبه بر تنبلی است.

تعلل و عدم مدیریت زمان

بیشتر استادان وقتی تکالیفتان را باعجله انجام می‌دهید آن را می‌دانند. اگر عادت دارید که تا لحظه آخر منتظر بمانید تا تکالیف خود را به پایان برسانید، همیشه درنهایت کیفیت کمی خواهد داشت یا بدون کیفیت خواهد بود. لازم نیست به شما بگویم که این معمولاً منجر به عملکرد و نمرات ضعیف می‌شود.

در دل این عادت تعلل است. وقتی مدام زمان را برای خواندن تلف می‌کنید تا زمانی که مطلقاً زمانی برای خواندن مجدد وجود نداشته باشد، منجر به تلنبار شدن دروس خواندنی می‌شود. حتی اگر بتوانید کمی زمان به دست آورید، فقط می‌توانید چند قسمت را به‌خوبی بخوانید.

شما به‌عنوان یک دانش‌آموز پشت کنکوری باید زمان خود را به‌خوبی برنامه‌ریزی کنید. تکالیف خود را به‌اندازه کافی زود انجام دهید تا جایی که می‌توانید مطالعه کنید و تقریباً بلافاصله بعد از کلاس تکالیف و تست‌های خود را انجام دهید.

اعتماد به نفس بیش‌ازحد

به همان اندازه که اعتمادبه‌نفس خوب است، دانش‌آموزان پشت کنکوری باید بسیار مراقب باشند که از خط نازک اعتماد به اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد عبور نکنند. این‌یکی از ویژگی‌های رایجی است که باعث افت تحصیلی دانش‌آموزان پشت کنکوری می‌شود. دلیل این امر این است که شما ممکن است جزئیات کوچکی را که بسیار مهم هستند از دست بدهید.

دانش‌آموزان با اعتمادبه‌نفس بیش‌ازحد، گاهی فکر می‌کنند بیشتر از اساتید خود می‌دانند. درحالی‌که این ممکن است در برخی موارد درست باشد، دانش‌آموز پشت کنکوری که بیش‌ازحد اعتمادبه‌نفس دارد باور نمی‌کند که اشتباه کرده است. فقط به این دلیل که شما دانش‌آموز باهوشی هستید به این معنی نیست که متوجه هر پیچیدگی در یک سؤال یا موضوع خاص خواهید شد. شما باید برای پذیرش چیزهای جدید آماده باشید.

اگر بیش‌ازحد اعتمادبه‌نفس دارید، زمانی را برای یادگیری مجدد هر چیزی که ممکن است به‌خوبی می‌دانستید یا به نظر می‌رسید که خودتان متوجه شده‌اید، اختصاص دهید. از طرف دیگر، اگر عزت‌نفس پایینی دارید، سعی کنید باور داشته باشید که هر چه به شما آموزش داده می‌شود را می‌توانید درک کنید. نسبت به چیزهای جدید ذهنی بازداشته باشید. یادگیری چیزهای جدید ضرری ندارد.

عادات بد خواندن

یکی دیگر از دلایل افت تحصیلی برای دانش آموزان پشت کنکوری این است که نمی‌دانند چگونه مطالعه کنند یا چه چیزی برایشان مفید است، صرفاً به این دلیل که زمان کافی برای مطالعه و بالا بردن ظرفیت خود اختصاص نداده‌اند. برخی از دانش‌آموزان در زمان‌های اشتباه و به شیوه‌ای اشتباه می‌خوانند.

این وظیفه شماست که نحوه عملکرد سیستم بدن خود را بدانید و بر اساس آن مطالعه کنید. همچنین ممکن است در برخی زمان‌های خاص عادت‌های خواندن را در خود تلقین کنید، اما این امر مستلزم نظم و انضباط زیادی است.

تمرین کامل می‌کند. تا جایی که ممکن است سعی کنید از عادت به مطالعه پراکنده خودداری کنید. آن‌قدر زود شروع به خواندن کنید تا به آن عادت کنید و بهتر به یاد بیاورید.

عدم علاقه

یکی دیگر از دلایل افت تحصیلی در دانش‌آموزان پشت کنکوری عدم علاقه کامل به یک موضوع یا موضوع خاص در حین مطالعه است. این می‌تواند به دلایل مختلفی مانند بی‌توجهی ایجاد شود. مطلقاً هیچ راهی وجود ندارد که دانش‌آموزی که علاقه‌ای به درس خاصی ندارد امتحانات را قبول شود.

روی لحظه تمرکز کنید. آن دوره را به همان اندازه که در مورد موضوعات جالب دیگر جدی می‌گیرید، جدی بگیرید. تمام موارد موردنیاز در آن دوره را بیاموزید. آیا می‌دانید که درحال‌توسعه علاقه در چیزی از ذهن است؟ سعی کنید ذهن خود را در مورد آن دوره نیز تنظیم کنید.

گروهی از دوستان

دوستان می‌توانند شما را یا به خطر بیندازند. این گهگاه ثابت‌شده است و همچنان مرتبط است. نوع شرکتی که دارید، به‌نوعی بر نحوه ارزش‌گذاری شما برای دانشگاهیان تأثیر می‌گذارد. دوستان شما این قدرت را دارند که شما را دلسرد کنند یا انگیزه دهند. اگر دوستانتان اهمیتی نمی‌دهند که در امتحاناتتان موفق شوید یا مردود شوید، به نمراتتان هم اهمیت نمی‌دهید.

بنابراین، اطمینان حاصل کنید که دوستانی باارزش‌ها و اهداف مشابه خود انتخاب می‌کنید. آن‌ها به شما انگیزه می‌دهند تا بهتر شوید و سطح موفقیت خود را ارتقا دهید. این نوع دوستان به شما در خواندن کمک می‌کنند و شما را در موضوعات و دوره‌های دشوار قرار می‌دهند.

شرایط مالی ضعیف

یکی از دلایلی که دانش‌آموزان در مدرسه افت تحصیلی می‌خورند، وضعیت مالی نامناسب است. دانشجویی که ازنظر مالی ناپایدار است ممکن است نتواند مواد لازم را بخرد، ابزارهایی که تحقیقات را بهبود می‌بخشد و همچنین ممکن است تغذیه ضعیفی داشته باشد. مشکل دیگری که ممکن است از وضعیت مالی ضعیف ناشی شود این است که دانش‌آموز ممکن است مجبور باشد به دنبال جایگزین‌های دیگری برای رفع نیازهای مالی خود باشد و این در حال حاضر باعث حواس‌پرتی زیادی می‌شود.

ممکن است مجبور شوید شغلی پاره‌وقت پیدا کنید و در مطالعه بیشتر از دیگران کوشا باشید. شما نسبت به دیگران زمان محدودی دارید، بنابراین نمی‌توانید خود را با همکاران خود مقایسه کنید.

خیلی بی‌نظم

برخی از دانش‌آموزان درنتیجه تنبلی، نظم و ترتیبی ندارند. بدون برنامه، بدون هدف. آن‌ها معمولاً برنامه‌ای برای انجام برخی فعالیت‌ها ندارند. اگر کارها را به‌طور تصادفی و بدون ترتیب انجام می‌دهید، به‌احتمال‌زیاد فقط زمانی به مسائل رسیدگی می‌کنید که عواقب آن بسیار چشمگیر باشد – زمانی که افت تحصیلی بخورید.

فعالیت‌های خود را به ترتیب اولویت و اهمیت برنامه‌ریزی کنید. همچنین باید روی دست خط خودکار کنید. اگر دستخط شما تأثیر خوبی نمی‌گذارد یا باعث می‌شود مدرس شما هر بار که می‌خواهد متن‌های شما را علامت‌گذاری کند چشمانش را خسته کند، ممکن است برای به دست آوردن نمرات موردنیاز خود تحت نظر او باشید.

درماندگی

سیستم‌های پشتیبانی عامل مهمی برای موفقیت در هر جنبه‌ای از زندگی هستند. بیشتر دانش‌آموزان کسی را ندارند که به دنبال راهنمایی با توجه به دانشگاهیان خود باشند. شاید نداشتن کسی که از سیستم عبور کرده باشد تا شما را در برخی مشکلات قرار دهد، سخت باشد. شما نیاز به داشتن یک بزرگ‌سال دارید که شما را در طول تحصیلاتتان راهنمایی کند. به آن مربیگری آکادمیک می‌گویند. این به شما کمک می‌کند تا احساس مسئولیت کنید تا به کسی که به دنبال موفقیت شما است گزارش دهید.

با یک بزرگ‌سال قابل‌اعتماد که می‌تواند به صحبت‌های شما گوش دهد و در هر یک از دوره‌های آموزشی به شما کمک کند، بازشوید.

نقش حمایتی خانواده در افت تحصیلی

ناتوانی در تکمیل وظایف

دانش‌آموزان باید به هر کاری بهترین عملکرد خود را بدهند. سایت‌های زیادی وجود دارند که در مورد یک موضوع خاص صحبت می‌کنند. شما می‌توانید وقت خود را برای خواندن، درک و بیان آن با کلمات خود اختصاص دهید. از سرقت ادبی خودداری کنید. این به شما کمک می‌کند تا جنبه خلاقانه خود را بسازید. زمانی که در انجام کارهای روزمره خود کوشا باشید، قبولی در امتحانات شما یک راهپیمایی خواهد بود.

در مورد تکلیف و وظایفی که به شما داده‌شده است تحقیق کامل و مناسب انجام دهید. هنگامی‌که به هر سؤالی در مورد آن موضوع برخورد کردید، با اطمینان به آن سؤال پاسخ مناسبی خواهید داد.

رژیم غذایی ضعیف

خوردن غذای مناسب تأثیر زیادی بر سلامت ما و نحوه عملکرد بدن در طول روز دارد. همچنین به تقویت عملکرد صحیح مغز کمک می‌کند. بیشتر دانش‌آموزان غذای مناسب را نمی‌خورند و زمانی که می‌خورند، آن را در زمان نامناسبی می‌خورند. یک رژیم غذایی نامناسب بر نحوه عملکرد دانش‌آموز ازنظر تحصیلی و جسمی تأثیر می‌گذارد.

غذای مناسب موردنیاز برای کمک به عملکرد صحیح مغز و بدن را بخورید. در زمان مناسب نیز غذا بخورید.

عادات بد خوابیدن

یک مطالعه نشان داده است که یک ساعت خواب خوب به آرامش مغز و جوان‌سازی مغز کمک می‌کند. اگر تمام شب را صرف مطالعه کرده‌اید، باید در طول روز بخوابید. اگر کل روز را هم مطالعه می‌کنید، باید شب بخوابید. شما نمی‌توانید 24 ساعت بیدار بمانید. اگر این کار را بکنید، ممکن است درنهایت روی برگه‌های امتحان خود بخوابید.

هر دانش‌آموزی که نمی‌خواهد برای افت تحصیلی در امتحانات باید یک عادت خوب خوابیدن داشته باشد. باید یاد بگیرید که خوب و به‌اندازه کافی زود بخوابید. دلیل این امر این است که خواب یا استراحت راهی برای بهبود حافظه و ظرفیت احتباس دارد، به‌علاوه مغز را برای دریافت اطلاعات جدید هوشیار می‌کند.

لُب کلام

 

 

✔️ عهدنامۀ امروز برای پشت‌کنکوری‌ها

لطفاً این مطلب را همین حالا (تأکید می‌کنیم: همین حالا) روی یک‌برگۀ کاغذ بنویسید، امضا و اثرانگشتتان را زیرش حک کنید و به دیوار اتاقتان بچسبانید… سعی کنید خوش‌خط و مرتب بنویسید:

من… من… من به‌خودم قول می‌دهم، قول می‌دهمقول می‌دهم... قول می‌دهم از این لحظه تا زمانی که امتحان کنکورم تمام شود، همۀ وقت، انرژی و تمرکزم را فقط و فقط و فقط روی درس و آینده‌ام بگذارم. به خودم قول می‌دهم برای ساختن آیندۀ رؤیایی‌ام، از همۀ لذت‌های گذرا دست بشورم؛ قول می‌دهم دقیقاً طبق برنامه‌ریزی‌ام پیش بروم و درگیر هیچ حاشیه‌ای نشوم. به خودم قول می‌دهم تمام‌قد پشت خودم بایستم و با همۀ انرژی و توانی که دارم برای فردایی بهتر بجنگم. قول می‌دهم… به خودم و به آینده‌ام قول می‌دهم و انگشت پای این برگه می‌زنم که اگر گردنم برود، قولم نرود.

 

نشر هورمزد پشتِ پشت‌کنکوری‌ها

اگر این مطلب برایتان مفید بوده است، لطفاً حتما و حتماً نشر هورمزد را به دوستانتان معرفی کنید؛ رضایت شما، برای تیم ما، قوت قلب خواهد بود و باعث خواهد شد با پشتکار بیشتری به تولید محتوای سازنده، ادامه دهیم. برایمان حتماً کامنت بگذارید (در قسمت دیدگاهها، پایین همین صفحه) و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید. منتظر پیشنهادتان خواهیم ماند.

 

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...