سبد خرید

والت دیزنی چگونه والت دیزنی شد

از کودکانی که درست همین چند سال پیش متولد شده‌اند گرفته تا پدر و مادرهای جوانشان، همگی بدون شک تابه‌حال انیمیشن‌های دیدنی والت دیزنی را تماشا کرده‌اند. این شرکت بزرگ و قدیمی انیمیشن‌سازی در حوزه فعالیت خود در کل جهان، شماره یک به‌حساب می‌آید. کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که نام این شرکت برایش آشنا نباشد؛ اما موفقیت بزرگ و طولانی والت دیزنی از کجا شروع شده و چگونه تا این لحظه ادامه یافته است؟

برادران دیزنی چگونه توانستند شرکت انیمیشن‌سازی خود را به بزرگ‌ترین شرکت انیمیشن‌سازی در دنیا تبدیل سازند و به بخش مهمی از خاطرات کودکی چندین نسل در تمام دنیا تبدیل شوند؟ همراه ما بمانید تا با تاریخچه جذاب و خواندنی این شرکت بزرگ و مشهور بیشتر آشنا شوید.

والت دیزنی

آشنایی با خالق شرکت بزرگ دیزنی

والت دیزنی، شخصی آمریکایی متولد سال 1901 میلادی و 4 امین پسر خانواده بود. او از همان دوران نوجوانی به نقاشی علاقه ویژه‌ای پیدا کرد و همین علاقه او منشأ خلق استودیوی انیمیشن‌سازی‌اش شد. هرچند والت تحصیلات چندانی نداشت اما برای رسیدن به اهداف و آرزوهایش با پشتکار و تلاش بسیار، قدم برداشت. تا جایی که در 20 سالگی (سال 1921 میلادی) استودیوی Laugh-O-Gram را راه‌اندازی کرد. شروع به کار این استودیو هم‌زمان با خلق اولین انیمیشن مستقل او بود که «داستان‌های آلیس» نام داشت؛ اما متأسفانه این انیمیشن چندان موفق نبود و استودیوی کوچک او با ورشکستگی مواجه شد.

شروع به کار شرکت بزرگ والت دیزنی از همین شکست آغاز شد؛ زیرا والت از رؤیایی که در سر داشت، دست نکشید و زمانی که تنها 22 سال داشت برای قدم برداشتن در مسیر اهداف خود راهی هالیوود شد. در این مسیر برادر بزرگ‌تر او روی نیز همراه او بود. آن دو توانستند با جمع‌آوری حداکثر سرمایه زندگی‌شان، کار خود را ادامه دهند و در ادامه دفتر شخصی خود را در هالیوود افتتاح نمایند که به شرکت بزرگ دیزنی تبدیل شد.

میکی موس، شخصیتی که والت دیزنی را سر زبان‌ها انداخت

بعد از «داستان‌های آلیس»، مجموعه‌ای با عنوان «آلیس در سرزمین کارتونی» و شخصیت دوست‌داشتنی «خرگوش خوش‌شانس، اسوالد»، از دیگر ساخته‌های والت دیزنی بودند که متأسفانه به‌جایی نرسیدند؛ اما او ناامید نشد و این بار شخصیت میکی موس را خلق کرد. مهم‌ترین و جذاب‌ترین حضور میکی موس در اولین انیمیشن صدادار در سال 1928 میلادی به نام Steamboat Willie بود. از آن زمان به بعد این موش دوست‌داشتنی تبدیل به یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های کارتونی در سراسر دنیا شد.

جالب است بدانید سال‌ها بعد یا به‌طور دقیق‌تر در سال 1983 میلادی و در روز افتتاحیهٔ یکی از پارک‌های خارجی شرکت والت دیزنی در ژاپن، تعداد کلاه‌های میکی موسی که به فروش رسید از تعداد شرکت‌کنندگان در افتتاحیه بیشتر بود. این نشان داد میکی موس شخصیتی است که هیچ‌گاه از قلب طرفدارانش پاک نمی‌شود.

میکی موس

ساخت اولین انیمیشن بلند جهان توسط شرکت والت دیزنی

والت به موفقیت میکی موس بسنده نکرد. او به دنبال رؤیاهای بزرگ‌تر بود. درنتیجه تصمیم گرفت اولین انیمیشن سینمایی در جهان را بسازد، کاری که دیگر کمپانی‌ها مطمئن بودند به شکست می‌انجامد. درواقع آن‌ها فکر می‌کردند مردم هیچ انیمیشن طولانی و بیشتر از 8 دقیقه را تماشا نمی‌کنند؛ اما والت دیزنی نشان داد اشتباه می‌کردند. او سه سال تمام روی ساخت انیمیشن «سفیدبرفی و هفت کوتوله» کار کرد و درنهایت آن را در سال 1937 و در ایام کریسمس روی پرده سینماها برد.

فکر می‌کنید چه اتفاقی افتاد؟ حدس شما درست است. انیمیشن سینمایی دیزنی با استقبال بی‌سابقه مردم همراه شد. از همین نقطه به بعد بود که دیزنی به شرکتی بسیار موفق‌تر از قبل تبدیل گشت و ساخت دیگر انیمیشن‌های بلند مانند سیندرلا را نیز آغاز کرد.

سفیدبرفی و هفت کوتوله

طولانی‌ترین سریال تاریخ در دیزنی

موفقیت‌های والت دیزنی یکی پس از دیگری ادامه داشت. با اختراع تلویزیون و حضور آن در خانه‌ها، والت تصمیم گرفت برای این جعبه جادویی نیز برنامه بسازد. کاری که باز هم دیگر کمپانی‌ها با آن موافق نبودند؛ اما شرکت دیزنی توانست با ساخت و پخش یک سریال در تلویزیون رکورد طولانی‌ترین سریال جهان را از آن خود کند. سریالی که با درخشش دیوید کراکت به مدت 29 سال روی آنتن بود!

پارک‌های والت دیزنی، دنیایی رؤیایی برای کودکان

 بدون شک شما نام دیزنی‌لند را پیش‌ازاین نیز شنیده‌اید. دیزنی‌لند امروزه یکی از دیدنی‌ترین نقاط جهان به شمار می‌رود. شرکت دیزنی اولین پارک خود را در سال 1955 میلادی و در کالیفرنیا افتتاح کرد. این پارک مانند دنیایی جادویی برای بچه‌ها بود. جایی که می‌توانستند واقعی شدن رؤیاهای خود را ببینند. سال‌ها بعد دنیای دیزنی در فلوریدا و پارک‌های خارجی دیزنی در کشورهای ژاپن و فرانسه نیز افتتاح شدند و هرکدام به موفقیت‌های شرکت دیزنی اضافه کردند. هرچند مؤسس این شرکت یعنی آقای والت دیگر زنده نبود.

دیزنی‌لند

پایان زندگی والت دیزنی

مؤسس خلاق و محبوب شرکت بزرگ دیزنی در سال 1966 یعنی در 65 سالگی به علت سرطان ریه از دنیا رفت؛ اما ادامه کار والت دیزنی را برادر بزرگ‌ترش روی که همیشه همراه و حامی خوبی برای او بود ادامه داد. بعد از مرگ روی شرکت با همکاری مدیرانی دلسوز به کار خود ادامه داد و تا این لحظه می‌توان آن را بزرگ‌ترین کمپانی انیمیشن و فیلم‌سازی در دنیا نامید که کمپانی‌های دیگری ازجمله Marvel Studios، Pixar، Blue Sky Studios، Lucas film و … را نیز شامل می‌شود.

چندین شبکه تلویزیونی، ایستگاه رادیویی، مجله و … همگی زیر نظر شرکت بزرگ دیزنی در حال فعالیت هستند. درواقع می‌توان گفت پایان زندگی والت، پایان داستان کمپانی والت دیزنی نبود. بلکه شرکتی که او پایه‌گذاری کرد تا این لحظه، در حال رشد بوده و به تعداد طرفدارانش اضافه شده است.

مدیریتی همراه با تحول برای امپراتوری دیزنی توسط رابرت ایگر

بدون شک کمپانی بزرگ دیزنی نیز مانند دیگر کمپانی‌های جهان، در مسیر خود فرازوفرودها و حتی شکست‌های متعددی داشته است؛ اما آنچه اهمیت دارد این است که در سال‌های اخیر شرکت والت دیزنی روی بلندترین قله‌های فیلم و انیمیشن جهان ایستاده است و این موفقیت را مدیون مدیریت بی‌نظیر رابرت ایگر در طول 15 سال اخیر است. رابرت ایگر در ابتدا یکی از کارمندان ABC که شرکتی وابسته به دیزنی بود به شمار می‌رفت؛ اما طی سال‌ها توانست با تلاش و خلاقیت به نقطه‌ای برسد که به‌عنوان مدیرعامل کمپانی بزرگ والت دیزنی در سال 2005 شروع به کار کند.

در آن زمان شرکت دیزنی در وضعیت حساسی به سر می‌برد و با تغییرات متعددی روبرو بود. می‌توان گفت ایگر مدیریت کمپانی را در وضعیتی به دست گرفته بود که می‌توانست کلیه سوابق موفق کاریش را نابود کند؛ اما برعکس این اتفاق، رخ داد. رابرت ایگر توانست باهوش و خلاقیت بی‌نظیر خود، در 15 سال مدیریتش تا سال 2020، ارزش کمپانی والت دیزنی را 5 برابر کند که رقمی فوق‌العاده محسوب می‌شود! او در این 15 سال بزرگ‌ترین شرکت‌های فیلم‌سازی را که در بخش قبل نیز به آن‌ها اشاره کردیم، خریداری کرد و با سیاست‌های ویژه خود توانست دیزنی را به یک ابرقدرت در حوزه کاری خود تبدیل سازد.

کتاب بهترین سواری عمر

برای آشنایی با جادوی رابرت ایگر در دیزنی، کتاب بهترین سواری عمر را بخوانید

اگر برای شما جالب است بدانید ایگر چطور به یکی از موفق‌ترین مدیران تاریخ والت دیزنی تبدیل شد، کتاب خواندنی «بهترین سواری عمر» بر ای‌تان جذاب خواهد بود. در این کتاب، رابرت ایگر تمام اصول و حتی راز و رمزهای مدیریتی خود را در این 15 سال آشکار کرده است. این‌که چطور در مواجهه با تحولات ناخواسته، هر تغییر را در آغوش گرفته و آن را به یک نوآوری شگفت‌انگیز تبدیل کرده است.

خلاقیت و قدرت رهبری او در کمپانی والت دیزنی دقیقاً همان چیزی است که بسیاری از افراد برای موفقیت در کار و زندگی به آن نیاز دارند. لازم نیست حتماً یک مدیر باشید تا کتاب بهترین سواری عمر به کارتان بیاید. اگر می‌خواهید به فردی شجاع، خلاق و با اعتمادبه‌نفس بالا تبدیل شوید، پیشنهاد می‌کنیم همین امروز این کتاب را تهیه نمایید.

والت دیزنی انیمیشن‌های خاطره سازی برای همه دنیا ساخت

مطمئناً امروزه نمی‌توان کسی را پیدا کرد که لااقل یکی از انیمیشن‌های محبوب و مشهور دیزنی مانند «در جستجوی نمو»، «کارخانه هیولا»، «شیرشاه»، «سیندرلا»، «سفیدبرفی و هفت کوتوله» و یا حتی فیلم‌هایی مانند «دزدان دریایی کارائیب» را ندیده باشد. درواقع بخش بزرگی از خاطرات کودکی و حتی بزرگ‌سالی ما با ساخته‌های کمپانی دیزنی کامل می‌شوند. شاید این یکی از اشتراکات تمام انسان‌ها در نقاط مختلف جهان، با زبان، نژاد و جنسیت‌های گوناگون محسوب شود و خالق این پیوند و اشتراک زیبا، کسی جز والت دیزنی دوست‌داشتنی نبوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...