سبد خرید

چگونه عادت بد را ترک کنیم و عادت خوب را جایگزین کنیم

عادت های بد زندگی شما را متوقف می کنند و از رسیدن به اهداف شما جلوگیری می کنند. آن ها سلامتتان (هم ذهنی، هم فیزیکی) به خطر می اندازند و زمان و انرژی شما را هدر می دهند.

پس چرا ما هنوز هم آن ها را انجام می دهیم؟ و مهم تر از همه اینکه آیا کاری هست که شما بتوانید در مورد آن انجام دهید؟

قبلا در مورد عادات چگونه تغییر می کنند؟ صحبت شده است. بنابراین حالا تمرکز زدایی بر روی تمرین ایجاد تغییرات در دنیای واقعی است. چطور می توانید رفتارهای بد خود را حذف کنید و به جای آن عادت خوب را قرار بدهید؟

در کتاب عادت های اتمی تمامی این سوال ها جواب داده شده است و چیزهایی در مورد این که عادت های بد را ترک کنیم صحبت می کنیم.

چه چیزی باعث عادت های بد می شود؟

عادت های بد دو علت دارد …

استرس و بی حوصلگی

اغلب اوقات، عادات بد، تنها راه مقابله با استرس و خستگی هستند. همه چیز از جویدن ناخن های شما تا ولخرجی نوشیدنی های عیش وخوشی آخر هفته تا هدر رفتن زمان در اینترنت می تواند یک واکنش ساده به استرس و ملالت باشد.

اما نباید این طور باشد، شما می توانید راه های جدید و سالمی برای استرس و بی حوصلگی یاد بگیرید که می توانید جایگزین عادت بد کنید.

البته گاهی اوقات استرس یا خستگی که سطحی است در حقیقت ناشی از مسائل عمیق تر است. فکر کردن در مورد این مسائل می تواند سرسخت باشد. اما اگر در پی ایجاد تغییرات جدی هستید، پس باید با خودتان روراست باشید.

آیا باورها و دلایل خاصی وجود دارند که در پشت عادت های بد قرار دارند؟ آیا چیزی عمیق تر از این وجود دارد؟ ترس، اتفاق، یا عقاید محدود کننده – چه چیزی باعث می شود شما عادت های بد را ادامه دهید؟

تشخیص علل عادات بد شما برای غلبه بر آن ها مهم است.

شما عادت بد را از بین ببری، عوضش کن

در حال حاضر عادت هایی که شما دارید – خوب یا بد – به دلیلی در زندگی شما وجود دارد. به نوعی، این رفتارها برای شما مفید هستند، حتی اگر به روش های دیگری برای شما بد باشند.

برخی از این سودمندی ها بیولوژیکی هستند مانند سیگار کشیدن، مواد مخدر. برخی از آنها احساسی هستند مانند ماندن در رابطه ای که برای شما بد است. در بسیاری از موارد، عادت بد شما یک روش ساده برای مقابله با استرس است. برای مثال، جویدن ناخن، کشیدن موها، بهم زدن پاها و یا بهم زدن فک تان.

مزایای و دلایل عادت بد کمتر از عادت خوب است.

برای مثال چک کردن ایمیل به محض روشن کردن کامپیوتر. همزمان پاک کردن ایمیل هایی که بهره وری شما را پایین می آورد. توجه شما را از بین می یرد و باعث می شود که احساس کنید چیزی را از بین برده اید. باعث می شود که دوباره این کار را انجام دهید.

از آنجا که عادت های بد نوعی از مزایای زندگی شما را فراهم می کنند، بسیار دشوار است که آن ها را حذف کنید. به همین دلیل است که با توصیه ای که به ندرت از آن استفاده کنید.

در عوض، شما باید یک عادت بد را با یک عادت جدید جایگزین کنید که مزایای مشابهی را فراهم می کند.

به عنوان مثال، اگر زمانی که استرس دارید سیگار بکشید، پس از آن یک برنامه بد برای \”توقف سیگار کشیدن\” وقتی اتفاق می افتد، انجام دهید. در عوض، شما باید راه دیگری برای مقابله با استرس و قرار دادن این رفتار جدید به جای سیگار کشیدن داشته باشید.

به عبارتی دیگر، عادت های بد به نیازهای خاصی در زندگی شما رسیدگی می کنند. و به همین دلیل بهتر است عادات بد خود را با رفتار سالم تر جایگزین کنید که همان نیاز را برطرف می کند. اگر انتظار داشته باشید که به سادگی عادات بد را بدون جایگزین کردن آن ها قطع کنید، شما باید نیازهای مشخصی داشته باشید که برآورده نشده و به سختی به روتین خود «فقط انجام نده» برای مدت طولانی پایبند باشید.

چگونه عادت بد را ترک کنیم؟

در اینجا چند ایده دیگر برای شکستن عادات بدتان و فکر کردن در مورد این فرآیند به روش جدید انجام شود آورده شده است.

یک جایگزین برای عادت بد خود انتخاب کنید.

شما باید قبل از زمانی که با استرس یا خستگی که عادت بد شما را تحریک می کند، عکس العمل نشان دهید، یک برنامه داشته باشید.

زمانی که نیاز به سیگار پیدا می کنید چه کار خواهید کرد؟ تمرینات تنفسی انجام دهید.

چه کاری برای تعویق انداختن انجام خواهید داد زمانی که فیس بوک شما را صدا می زند؟ یک جمله برای کارتان می نویسید.

هر چیزی که باشد و هر چیزی که با آن سرو کار داشته باشی، شما نیاز به برنامه ای دارید که به جای عادت بد آن را انجام دهید.

بسیاری از محرک ها را از بین ببرید.

وقتی که مشروب می خوری سیگار می کشی، دفعه بعد به بار نرو. وقتی شیرینی می خوری زمانی که در خانه هستیف همه آنها را دور بینداز. اولین کاری بعد از نشستن مبل انجام می دهید کنترل تلویزیون را برمی دارید. ریموت تلویزیون را در کمد اتاق دیگری پنهان کنید. با دوری کردن از کارهایی که باعث آن می شود ترک عادت های بدتان را آسان تر انجام می دهید.

در حال حاضر، محیط اطرافتان عادت بد را آسانتر و عادت های خوب شما را سخت تر می کند. محیط خود را تغییر دهید و نتیجه را تغییر دهید.

با کسی عضو شوید.

چطور می توانید در بخش خصوصی رژیم غذایی خود را به دست آورید؟ یا شاید \”سیگار کشیدن را ترک کنید\” … اما خودتان آن را نگه دارید؟ (به این ترتیب کسی شاهد شکست شما نخواهد بود، درست است؟)

به جای آن، با یک نفر همراه شوید و کنار هم رها شوید. هر دوی شما می توانید یکدیگر را مسئول نگه دارید و پیروزی های خود را با هم جشن بگیرید. دانستن اینکه شخص دیگری انتظار دارد شما بهتر باشید یک محرک قدرتمند است.

اطراف خود را با افرادی که در راه زندگی کردن زندگی می کنند، احاطه کنید.

فکر کن موفق شدی

به خودتان نگاه کنید سیگار را دور بیندازید و یا غذای سالم بخرید و یا زود بیدار شوید. این عادت بد چیزی است که شما به دنبال شکستن آن هستید، خود را تجسم کنید که آن را نابود کنید، لبخند بزنید و از موفقیت خود لذت ببرید. برای ساخت یک هویت جدید به خودتان نگاه کنید.

از کلمه اما برای غلبه بر جمله منفی استفاده کنید.

یک چیز در حال مبارزه با عادت های بد این است که به خاطر رفتار بهتر از خودت قضاوت کنی. هر دفعه که از خواب بلند شی یا اشتباه کنی، به خودت بگو چقدر از به عقب بروی.

شما نیاز نداری شخص دیگری نباشی،‌باید به گذشته خودت برگردی.

بنابراین اغلب ما فکر می کنیم که برای ترک عادات بد، باید به یک فرد کاملا جدید تبدیل شویم. حقیقت این است که شما در حال حاضر آن را در ذهن خود دارید که فردی بدون عادت های بد شما باشید. در واقع، خیلی بعید است که این عادت های بد را تمام زندگی خود داشته باشید. شما باید سیگار کشیدن را ترک کنید، فقط باید به یک فرد غیر سیگاری برگردید. شما نیاز دارید که به یک فرد سالم تبدیل شوید، شما فقط باید به سلامتی خود باز برگردید.

اگرچه اتفاق می افتد، جمله را با اما شروع کن…

من چاق و بی ریخت و بد قواره هستم، اما من می توانم چند ماه دیگر در آینده باشم.

من احمق هستم و هیچ کس به من احترام نمی گذارد، اما می توانم مهارت های ارزشمند خود را بالا ببرم.

من شکست خوردم، اما همه برخی اوقات شکست می خوررند.

وقتی شما گندی میزنی، از ورزش فرار می کنید، غذاهای بد می خورید، یا تا دیر وقت می خوابید،‌این کار باعث نمی شود فرد بدی باشید، بلکه شما را انسان می سازد.

پس برای این که خودتان را به اشتباه بزنید، برای آن برنامه ریزی کنید. همه ما از مسیر خارج می شویم، چیزی که مجریان برتر را از بقیه جدا می کند این است که به سرعت به مسیر خود برمی گردند. تعدادکمی استراتژی هایی که می توانند به شما کمک کنند که وقتی اشتباه می کنید به عقب برگردید.

آگاهی؛ اولین قدم برای ترک عادات بد

اگر به دنبال اولین قدم برای ترک عادات بد هستید، پیشنهادی که به شما می شود با آگاهی آن را شروع کنید.

خیلی راحت می شود فهمید که شما چه احساسی نسبت به عادات بدی داری. شما می توانید خودت رو گناهکار جلوه بدهید یا زمان خودت را در رویای این که چه چیزی می خواستی بشوی بگذرانید.اما این افکار شما را از آنچه که می خواستید بشوید دور می کند.

پس این آگاهی به شما کمک خواهد کرد که تغییرات چطور انجام می شود.

چه زمانی عادت بد شما واقعا اتفاق می افتد؟
چند بار در روز این کار را انجام می دهید؟
کجا این کار را انجام می دهید؟
شما با چه کسی این کار را انجام می دهید؟
چه چیزی رفتار را تحریک می کند و باعث می شود که آن شروع شود؟

می توانید راه ‌های ساده ای برای شروع داشته باشید: هر چند روز یک بار عادت بدتان را پیگیری کنید. یک تکه کاغذ با مداد در جیب تان قرار بدهید. هر زمان که عادت بدتان اتفاق می افتاد، بر روی کاغذ بنویسید. در آخر روز آن را شمارش کنید و ببنید کل آن چیست؟

در ابتدا هدف تان این نیست که خودتان قضاوت کنید یا در مورد انجام کاری ناسالم و بی ثمر احساس گناه بکنید. تنها هدف این است که بدانید چه زمانی اتفاق می افتد و اغلب کی اتفاق می افتد. با آگاهی نسبت به عادت‌های بدتان قرار بگیرید. سپس می توانید ایده ها را در این مقاله اجرا کنید و عادت بد خود را ترک کنید.

ترک کردن عادات بد مستلزم زمان و تلاش است، اما بیشتر آن پشتکار را به همراه دارد. بسیاری از افرادی که عادت های بد را رها می کنند، چندین بار تلاش می کنند و شکست می خورند، قبل از این که بدانند چطور باید انجام دهند. ممکن است شما موفقیت نداشته باشید، اما این به این معنی است که شما می توانید این کار را انجام دهید.

اگر می خواهید ایده های عملی بیشتری برای نحوه ایجاد عادات جدید، عادات چگونه تغییر می کنند، قانون طلایی تغییر عادت ، ترک عادات بد داشته باشید، کتاب عادت‌های اتمی نوشته جیمز کلیر که به شما نشان خواهند داد که تغییرات کوچک در عادات می توانند منجر به نتایج قابل توجه شوند.

4 thoughts on “چگونه عادت بد را ترک کنیم و عادت خوب را جایگزین کنیم

  1. hello dear, your’re welcome
   I hope we ‘ve got a little help in changing habits
   good luck

  1. hello dear, your’re welcome
   I hope we ‘ve got a little help in changing habits
   good luck

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...