سبد خرید

نکات کتاب قدرت عادت

نکات ارزشمند کتاب قدرت عادت

کتاب قدرت عادت، یکی از بهترین کتاب‌های چارلز دوهیگ است. نشر هورمزد معتقد است هر کسی باید این کتاب را بخواند، اگر می خواهد کنترل زندگی خود را به دست بگیرد. در این کتاب به طور کامل توضیح می‌دهد که چطور عادات ما با علوم، تحقیقات و داستان های زندگی واقعی مورد حمایت قرار می‌گیرند. علاوه بر این، کتاب قدرت عادت استراتژی‌ها و تکنیک‌های عملی برای اعمال تغییرات در سطح فردی، سازمانی و اجتماعی فراهم کرده است.

شکل گیری عادت

عادت ها به این دلیل ظاهر می‌شوند که مغز به طور مداوم به دنبال راه هایی برای صرفه جویی در تلاش است. به عبارت دیگر، مغز تقریبا هر‌گونه روتین را به یک عادت تبدیل خواهد کرد، زیرا به ذهن ما اجازه می‌دهد که بیشتر به سمت سقوط برود.

عادت‌ها بدون اجازه ما ظاهر می‌شود.

تشکیل عادات در مغز ما یک حلقه سه مرحله ای دارد. مرحله اول، یک نشانه وجود دارد که به مغز شما بگوید که به حالت اتوماتیک برود. سپس روتین به وجود می‌آید که، که دلیل فیزیکی یا ذهنی یا عاطفی باشد وجود دارد. در نهایت یک پاداش وجود دارد که به شما کمک می‌کند بفهمید آیا این حلقه خاص ارزش یادآوری برای آینده را دارد یا نه.

چرخه 3مرحله ای عادت در کتاب قدرت عادت | چارلز دوهیگ | انتشارات هورمزد

عادت ها انقدر قوی هستند که نیاز به یک میل عصبی دارند. اغلب، این تمایل به تدریج پدیدار می شوند که ما واقعا از وجود آن ها آگاه نیستیم.

برای خلق یک عادت جدید، یک نشانه، یک برنامه روتین و یک پاداش را کنار هم قرار دهید و سپس یک میل شدید ایجاد کنید که حلقه را تحریک می کند.

رهایی از عادت بد

شما نمی توانید یک عادت بد را از بین ببرید، تنها با استفاده از یک نشانه می توانید آن را تغییر دهید، همان پاداش را بدهید، اما روتین را تغییر دهید.

برای اینکه عادات بد خود را ترک کنید، نشانه ها و پاداش ها را مشخص کنید، پس می توانید روتین را تغییر دهید.

برای برخی عادت ها، یک جز دیگری وجود دارد که لازم است: باور.

متاسفانه، هیچ مجموعه خاصی از گام های تضمین نشده برای هر فرد در ترک کردن عادات بد و ایجاد عادت جدید وجود ندارد.

تغییرات عادت به بهبود زندگی کمک می کند

عادات اساسی ما موثر هستند چون منجر به تغییرات کوچک دیگری می شوند که منجر پیروزی‌های کوچک می‌شوند.

پیروزی‌های کوچک یک کاربرد ثابت از یک مزیت کوچک هستند. وقتی یک پیروزی کوچک انجام شد، نیروها در حرکت قرار می گیرند که به نفع یک پیروزی کوچک دیگر باشد. صنایع کوچک با استفاده از مزایای کوچک به الگوهایی که مردم را متقاعد می کنند که دستاوردهای بزرگ تر در دسترس هستند، تغییراتی ایجاد می کند.

برای موفقیت، ما به یک عادت اساسی نیاز داریم که فرهنگ و محیط ما را به وجود می آورد – مانند گردهمایی روزانه از دوستان خوب – تا به یافتن قدرت غلبه بر موانع کمک کنیم.

در اوج یک تصمیم دشوار یا یک لحظه غیر قطعی، عادات اساسی ما را از طریق ایجاد فرهنگ دگرگون می کنند که ارزش هایی را که ممکن است در غیر این صورت فراموش کنیم را آشکار می سازد.

اگر می خواهید کاری را انجام دهید که به قدرت اراده آن نیاز داشته باشد، باید در طول روز ماهیچه های اراده خود را حفظ کنید. اگر شما بیش از حد بر روی کاره ای خسته کننده مثل نوشتن ایمیل و یا پر کردن فرم های هزینه های پیچیده و خسته کننده استفاده کنید، تمام قدرت تا زمانی که به خانه می رسید از بین خواهد رفت.

وقتی از مردم خواسته می شود کاری انجام دهند که کنترل خود را به دست بگیرد، اگر فکر می کنند که این کار را به دلایل شخصی انجام می دهند – انتخاب شخصی شان یا لذت – بسیار کم تر از مالیات است. اگر احساس کنند که فاقد خودمختاری هستند، اگر آن ها فقط دستورها را دنبال کنند، قدرت اراده آن ها بسیار سریع تر می شود.

روال های کاری سازمان، صدها قانون نانوشته‌ای که شرکت ها باید اجرا کنند را فراهم می کند. آن ها به کارگران اجازه می دهند که ایده های جدید را بدون نیاز به درخواست اجازه در هر گام تجربه کنند. روتین ها حس عدم قطعیت را کاهش می دهد.

رهبران خوب از بحران ها برای بازسازی عادات سازمانی استفاده می کنند. در حقیقت، بحران ها چنین فرصت های ارزشمندی هستند که یک رهبر خردمند اغلب به طور خاص احساس فوریت می کند.

یک سازمان با عادات ناکارآمد نمی تواند به سادگی تغییر کند چون یک رهبر به آن دستور می دهد. بلکه مدیران عاقل به دنبال لحظاتی از بحران هستند – یا درک بحران را ایجاد می کنند – و این حس را پرورش می دهند که چیزی باید تغییر کند، تا زمانی که همه آماده اند تا الگوهایی که با هر روز در آن زندگی می کنند را بررسی کنند.

عادت های مردم (خریدکردن) مانند وقتی است که وقتی که از یک رویداد مهم زندگی عبور می کنند، تغییر می کنند.

تغییر اجتماعی و حرکت فقط با وجود پیوند ضعیف رخ می دهد. تغییر به عنوان یک کل در یک گروه از افراد بدون اتصال مستقیم و پیوند قوی تغییر افراد در اطراف با رابطه نزدیک (فشار همسالان).

عادت ها در مغز ظاهر می شوند و اغلب، ما توانایی کنترل آن ها را نداریم، اما ما آگاهیم و از وجود آنها آگاهی داریم. با گفتن این جمله، هنوز وظیفه ما است که عادات خود را پرورش دهیم و مسئولیت زندگی خود را به عهده بگیریم.

تعطیلات؛ بهترین زمان برای تغییر عادت قدیمی

به گفته ی چارلز دوهیگ که تعطیلات زمان خوبی برای تغییر یک عادت قدیمی یا ایجاد یک عادت جدید است.

والدین چطور می توانند از این یادگیری در هنگام تعطیلات تابستان بهره مند شوند؟

تعطیلات تابستانی عالی هستند چون وقتی از الگوهای قدیمی مان دور می شویم، عادتهای ما آسان تر تغییر پیدا می کنند. هر عادت (مهم نیست که چقدر ساده یا پیچیده) همان ساختار که ما حلقه عادت می نامیم.

یک نشانه وجود دارد، یک تریگر که به مغز شما می گوید که به حالت اتوماتیک برود. سپس روتین، که می تواند رفتاری احساسی، ذهنی، فیزیکی باشد وجود دارد. در نهایت یک پاداش وجود دارد.

در طول تابستان، نشانه های ما تغییر می کند، بچه ها در زمان های مختلف بیدار می شوند و با دوستان جدیدی بازی می کنند. کلید این است که اطمینان حاصل کنید که یک روتین جدید را برای یک نشانه جدید شناسایی کرده اید و پاداشی برای تقویت این رفتار فراهم کرده اید.

کتاب قدرت عادت چارلز دوهیگ چه کمکی به والدین می تواند داشته باشد؟

هر گونه افکاری در مورد یک فعالیت سرگرم کننده و یا دو نفر برای کمک به والدین، قدرت عادت به زندگی را به همراه می آورند

یکی از مهم ترین الگوها که والدین می توانند به فرزندان خود بدهند قدرت عادات هستند. اگر به بچه ها یاد بدهید که انضباط فردی خود را خودکار کنند، در زندگی به آن ها امتیاز بزرگی می دهید.

تاد هارتسون می گوید: به همین دلیل است که امضای بچه ها برای درس های پیانو یا ورزش بسیار مهم است.

هیچ ارتباطی با ایجاد یک موسیقی دان خوب یا یک ستاره پنج ساله فوتبال ندارد. زمانی که یاد می گیرید که برای یک ساعت تمرین کنید یا ۱۵ دور انجام دهید، شروع به ایجاد قدرت تنظیمی خود می کنید. یک کودک پنج ساله که می تواند توپ را به مدت ۱۰ دقیقه دنبال کند، کلاس ششم می شود که می تواند تکالیفش را به موقع آغاز کند.

کلید توسعه عادات خواندن، پاداش است – اگر کودکان یاد بگیرند با لذت استراحت خواندن را یاد بگیرند، آن ها بیشتر و بیشتر به فعالیت کشیده خواهند شد و مهارت های خواندن آن ها تقویت خواهند شد. برای والدین، این به معنی تحسین کودکان هنگام خواندن است – اما به علاوه، ساختن خواندن در یک رویداد خاص، چیزی که والدین و بچه ها با هم انجام می دهند، زمانی که آن ها احساس عشق می کنند.

چارلز دوهیگ چه توصیه ای برای درک بهتر و کنترل عادت بد دارد؟

بهترین توصیه این است که به نوجوانان و یا هر کس دیگری کمک کنید – یاد بگیرید چطور عادات را کنترل کند. مثلا ناخن جویدن. بسیاری از نوجوانان ناخن های خود را گاز می گیرند (و توسط والدینشان ممنوع گفته می شود). طی مطالعات 2006 برای کتاب قدرت عادت ناخن جویدن به مندی معروف شد. این رفتار مندی بسیار بد بود.

سوالی که روان پزشک ار مندی پرسید: قبل از اینکه دستت رو به دهنت بیاری چی حس می کنی؟

مندی در پاسخ روان پزشک گفت: فشار بسیار کمی در ناخن ها وجود دارد که در لبه ناخن کمی درد ایجاد می کند، گاهی که توسط انگشت شستم احساس می شود و احساس می کنم گیر کرده نزدیک به دهانم می برد و بعد از اولین بار باید تمامی ناخن ها را انجام دهم.

درخواست از بیماران برای توصیف آنچه که رفتار آن ها را تحریک می کند، آموزش آگاهی نامیده می شود و این راهی برای پیدا کردن افراد برای تشخیص نشانه های یک عادت است. کشش و تمایلی که مندی در ناخن جویدن احساس می کرد، از نشانه های ناخن جویدن بود.

درمانگر از مندی خواست که دلیل این کار را توضیح دهد. هنگامی که حرف می زد، معلوم شد حوصله اش سر رفته است و کمی احساس ناراحتی می کند. او در برخی شرایط عادی نیز مانند تماشای تلویزیون و انجام تکالیف، شروع به گاز گرفتن و ناخنن جویدن می کرد. مندی وقتی تمامی ناخن را می جوید احساس راحت بودن می کرد.

پاداش این عادت تحریک فیزیکی است.

سپس مشاور به مندی آنچه را که به عنوان پاسخ رقابتی شناخته می شود، آموزش داد. هر وقت احساس می کرد تنش در نوک انگشتان او احساس می کند، باید فورا دست هایش را در جیب یا زیر پایش بگذارد، یا مداد یا چیز دیگری را که امکان نداشت انگشتانش را در دهانش بگذارد، نگه دارد. بعد مندی در جست و جوی چیزی می گشت که یک تحریک فیزیکی سریع را فراهم کند (مانند مالش دادن بازوی او به تندی و یا ضربه زدن بر روی میزش) هر چیزی که فیزیکی باشد.

یک هفته بعد، مندی تنها سه بار ناخن های خود را گاز گرفته بود و هفت بار از واکنش رقیب استفاده کرده بود. پس از یک ماه، ناخن جویدن مندی کاملا از بین رفته بود. رقابت با روتین ها اتوماتیک شده بودند. یک عادت جایگزینش شده بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...