سبد خرید

عادت های اتمی، معجزه تغییرات کوچک را دست کم نگیرید

هر یک از ما اگر نگاهی به برنامه روزانه زندگی خود بیندازیم متوجه می‌شویم بخش بسیار بزرگی از زندگی‌مان را عادت‌هایمان تشکیل داده‌اند. خصوصاً عادت‌های به ظاهر کوچکی که تأثیرات بزرگ دارند و به همین دلیل طبق گفته جیمز کلیر، عادت های اتمی نامیده می‌شوند.

تقریباً همه ما به دنبال کسب موفقیت و یک زندگی فوق العاده هستیم. در همین راستا سعی می‌کنیم تصمیمات بزرگی بگیریم، اهداف بزرگی مشخص کنیم و قدم‌های بزرگی برداریم. غافل از این که تنها کافیست روی تغییر عادت های کوچک خود تمرکز کنیم. در کمال ناباوری خواهیم دید در مدتی کوتاه به نتایجی بزرگ دست یافته‌ایم. اما این نتیجه بزرگ را چگونه می‌توان رقم زد؟ جیمز کلیر در کتاب عادت های اتمی به این سؤال به طور مفصل پاسخ داده است. در ادامه همراه ما باشید تا پاسخ مفصل او را بررسی کنیم.

قدرت عادت در دراز مدت خود را نشان می‌دهد

بسیاری از ما توقع داریم بعد از هر تغییر عادت، خیلی سریع نتیجه آن را دریافت کنیم. شاید به همین خاطر است که در بسیاری از موارد سراغ تغییرات بزرگ می‌رویم. اما واقعیت این است که عادت های اتمی و کوچک نه در زمانی کوتاه بلکه در طولانی مدت تأثیراتی دارند که حیرت انگیز است.

تصور کنید قصد کاهش وزن دارید. امروز تصمیم می‌گیرید روزانه 500 کالری کمتر دریافت کنید، خوردن قند و شیرینی را به صفر برسانید و در کنار آن هر روز 1 ساعت پیاده روی داشته باشید. فکر می‌کنید تا چند روز می‌توانید به این تصمیم پایبند بمانید؟ حالت دوم کمک گرفتن از عادت های اتمی است. یعنی تصمیم بگیرید هر روز تنها 10 دقیقه فعالیت ورزشی داشته باشید،

مصرف شیرینی را نصف کنید و 100 کالری کمتر دریافت نمایید. بدون شک پایبندی به تصمیم دوم آسان‌تر خواهد بود. هر چند در این حالت بعد از یک یا حتی شش ماه، تغییر بزرگی نخواهید دید. اما بدون شک بعد از چند سال شاهد تناسب اندام و قدرت بدنی بیشتر خواهید بود.

عادت‌های مشخص

عادت‌های جزئی، روشن و ساده تأثیرگذارتر هستند

” من از امروز می‌خواهم در جهت رشد فردی خود تلاش کنم”، می‌خواهم کمتر غذا بخورم”، “قرار است در جهت حفظ محیط زیست تلاش کنم”. جیمز کلیر در کتاب عادت های اتمی به ما می‌گوید این جملات کلی نمی‌توانند منجر به عادتی تأثیرگذار شوند. اگر می‌خواهید با کمک گرفتن از عادت‌های جدید خود به نتایج قابل لمس برسید باید آن‌ها را با جزئیات تمام مشخص کنید. به جای جمله “من از امروز می‌خواهم در جهت رشد فردی خود تلاش کنم” بگویید: “من از امروز می‌خواهم ده صفحه کتاب بخوانم”. بجای جمله “می‌خواهم کمتر غذا بخورم” بگویید: “می‌خواهم روزانه 300 کالری کمتر دریافت کنم” و …

به یاد داشته باشید عادت‌هایی که به شکلی واضح و روشن و با جزئیات کامل بیان می‌شوند، بیشتر قابلیت اجرائی شدن دارند و زودتر به نتیجه خواهند رسید.

چند ترفند کوچک برای ایجاد عادت های اتمی

مشکل بسیاری از ما در تغییر عادت‌ها یا ایجاد عادت‌های جدید این است که به راحتی آن‌ها را فراموش می‌کنیم. اما جیمز کلیر چند ترفند عالی برای عادت سازی معرفی کرده است. یکی از این ترفندها، تعیین زمان و مکانی خاص برای انجام عادت است. به این ترتیب با دیدن مکان مورد نظر یا با قرار گرفتن در آن زمان، ذهن شرطی شده شما سریعاً به یاد آن عادت می‌افتد. ترفند دوم در دسترس قرار دادن عادت های کوچک است. برای مثال اگر می‌خواهید هر شب قبل از خواب چند صفحه کتاب بخوانید، کتاب‌تان را روی میز کنار تخت خواب و دم دست بگذارید.

رهگیری عادت‌ها

الصاق یک عادت جدید به عادت کوچک و ترجیحاً خوشایند قبلی نیز یکی دیگر از ترفندهای عالی است که در کتاب عادت های اتمی به آن پرداخته می‌شود. انجام برخی کارها مثل خوردن قهوه اول صبح یا مسواک زدن، ممکن است برای سال‌ها عادت شما بوده باشد. الصاق عادت جدید به این عادت‌های قدیمی کمک می‌کند به طور منظم آن‌ها را انجام دهید و به روتین زندگی خود اضافه نمایید. به عنوان ترفند آخر در این بخش پیشنهاد می‌شود یک جدول رهگیری عادت داشته باشید. به این ترتیب که هر روز بعد از انجام عادت مورد نظر روی جدول علامت بزنید. این خود انگیزه‌ای برای ادامه کار خواهد شد و شما را تشویق به ایجاد عادت‌های مثبت خواهد کرد.

عادت های اتمی برای تغییر سبک زندگی

داشتن سبک زندگی سالم آرزوی بسیاری از ما است. شاید درصد زیادی از ما بارها تصمیم گرفته باشیم در راستای این آرزو حرکت کنیم. اما همیشه به دلایل مختلف از جمله نبود وقت یا امکانات؛ فراموشی و … از حرکت ایستاده‌ایم. در این قسمت قرار است با عادت های کوچکی آشنا شویم که هر یک به تنهایی می‌توانند در بخش مهمی از زندگی ما تغییر مثبتی ایجاد کنند. لزومی ندارد تک تک این عادت‌ها را در زندگی خود به یک‌باره پیاده سازی کنید. فراموش نکنید این‌ها عادت های اتمی هستند و حتی ایجاد یکی از آن‌ها می‌تواند تغییرات بزرگ در زندگی شما ایجاد کند.

• هر روز 5 صفحه کتاب بخوانید.

• روزانه 10 دقیقه پیاده روی کنید.

• هر صبح بعد از بیدار شدن 5 دقیقه حرکات کششی یا یوگا انجام دهید.

• روزانه 5 مورد شکرگزاری در دفتر خود بنویسید و سعی کنید در طول زمان تعداد آن را زیاد کنید.

• با کمر صاف بنشینید.

• هنگام کار یک بطری آب کنار دست خود بگذارید.

• هر روز کنار حداقل یکی از وعده‌های غذایی خود سبزیجات قرار دهید. (این یکی از ساده‌ترین اما تأثیرگذارترین عادت های اتمی است.)

سبک زندگی سالم

• هنگام غذا خوردن تلویزیون را خاموش کنید و تلفن همراه خود را در حالت پرواز قرار دهید.

• شب‌ها یک ساعت پیش از رفتن به رخت‌خواب، تلفن همراه خود را کنار بگذارید.

• فضای مجازی خود را غربال کنید و صفحه‌هایی که حس مثبتی به شما نمی‌دهند حذف کنید.

• هفته‌ای یکبار گالری موبایل خود را مرتب کنید.

• برای چک کردن پیام‌های واتس اپ و … زمان مشخصی در نظر بگیرید.

• روزانه چند دقیقه، فقط بنشینید و به صداهای اطراف خود گوش دهید.

• و …

عادت های اتمی

اکنون زمان شروع تغییرات یک درصدی است

لیست عادت‌هایی که در بخش قبل آورده شد می‌تواند بسیار طولانی‌تر از این باشد. در انتخاب عادت های اتمی مورد علاقه خود وسواس به خرج ندهید. کافیست از امروز شروع کنید و با ایجاد چند عادت کوچک اما مثبت، به مرور تغییرات بزرگی در سبک زندگی خود ایجاد کنید. این تغییرات ممکن است به تغذیه سالم، سلامت روان بیشتر، بهبود روابط، بدن قوی‌تر و … بیانجامد. همیشه در فکر داشته باشید که حتی یک درصد پیشرفت در هر روز، به مثابه پیشرفت 37 برابری در انتهای سال است. این همان چیزی است که در کتاب عادت های اتمی فرا خواهید گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...