سبد خرید

کلیدهای دست یابی قدرت

قوانین قدرت | 48 قانون قدرت

ضعف گناه نیست و اگر چگونگی برخورد با آن را بیاموزید، میتوانید آن را به قدرت تبدیل کنید. تسلیم شدن قدرت بزرگی را در بردارد: آرام کردن دشمن مغرور. این باعث میشود برای باز پس‌گیری ازدست رفته‌ها، ضعیف کردن دشمن و گرفتن انتقام زمان کافی داشته باشید. پس برای دستیابی به افتخار در جنگی که پیروز نخواهید شد، این زمان را از دست ندهید.

شاه بلوط و درخت انجیر

مردی بالی درخت انجیری بود؛ شاخه‌های درخت را به‌سوی خود خم میکرد تا میوه‌های رسیده را بچیند، آنگاه آنها را در دهان میگذاشت و با دندانهای سختش گاز میزد و نابود میکرد. درخت شاه بلوط که صحنه را دید، شاخه‌های بلندش را تکان داد و با خشخش گفت: »آه،انجیر، چه‌اندازه طبیعت نسبت به من از تو کمتر حمایت میکند. ببین چگونه بچه‌های من در پوشش جای دارند؛ نخست رویشان با پوست نرمی پوشیده شده و در زیر پوستهای سخت، بهنرمی جای گرفته اند. طبیعت نه تنها اینگونه از ما مراقبت میکند، بلکه این تیغ های تیز و نزدیک به‌هم را برایمان آفریده است تا دست‌ بشر به ما آسیب نرساند. «آنگاه درخت انجیر خندید و گفت: »تو انسان باهوش را میشناسی و میدانی که میتواند تو را داغدار فرزندانت کند؛ برای تو از میله و سنگ استفاده میکند و زمانیکه فرزندانت بر زمین افتادند، آنها را لگدمال میکند یا با سنگ بر سرشان میکوبد تا فرزندانت از زره ردشده یی خود بیرون آیند، درحالیکه ما با دستان بشر به‌آرامی چیده میشویم و هرگز با خشونت با ما رفتار نمیکنند».

کلیدهای دستیابی به قدرت | 48 قانون قدرت

آنچه در حیطه ی قدرت به طور معمول برایمان مشکل ساز است، واکنش تند ما به حرکت دشمنان و رقیبان است. با رفتاری منطقی میتوانیم از مشکلهای برآمده از چنین واکنشهای تندی دور باشیم. افزون براین، واکنش تند تأثیری بی پایان برجای میگذارد، زیرا دشمن نیز واکنش تندی بروز میدهد.

میل ما به داشتن واکنش سریع رفتارهایی تهاجمی به دنبال دارد. پس بار دیگر که کسی شما را هل داد و احساس کردید میخواهید واکنشی سریع داشته باشید، اینگونه عمل کنید: مقاومت نکرده و رفتاری متقابل نشان ندهید، بلکه با میل پذیرا باشید و تعظیم کنید و آنسوی صورت خود را به سوی وی بگیرید؛ آنگاه درمییابید که با این کار، رفتارش را خنثی میکنید. آنها انتظار دارند و حتی از شما میخواهند که با شدت واکنش نشان دهید، ولی با این رفتار شما شگفت‌زده شده و خلع سلاح خواهند شد. با انعطاف پذیری میتوانید موقعیت را کنترل کنید؛ زیرا تسلیم شدن شما بخشی از یک نقشه‌ی بزرگتر است که آنها را فریب میدهد که باو ر کنند شما را شکست داده اند.

قانون تسلیم | 48 قانون قدرت

قانون تسلیم،روش مسخره کردن دشمنان را هم پیشنهاد میکند؛ قدرت همیشه درحال دگرگونی است، زیرا بازی با ذات بی ثباتی است و در میدان درگیری ثابت، افراد قدرتمند همیشه خود را درحال ضعیف شدن میبینند. اگر زمانی احساس ضعف کردید، شیوه‌ی تسلیم بهترین روش برای بالا بردن دوباره‌ی قدرت است؛ این شیوه جاه‌طلبی و زیاده‌خواهی شما را پنهان ساخته و به شما شکیبایی و خویشتنداری و مهارتهای کلیدی بازی را می‌آموزد و برای سود بردن از لغزش ناگهانی فرمانروای ستمگرتان شما را در بهترین موقعیت ممکن قرار میدهد. اگر فرار کنید یا بجنگید، در درازمدت پیروز میدان نخواهید بود، اما اگر تسلیم شوید، همیشه از این میدان پیروز بیرون می‌آیید.

اصل تاکتیک تسلیم | 48 قانون قدرت

اصل تاکتیک تسلیم اینگونه است: از درون محکم و استوار بمانید و از بیرون ظاهرا فرمانبردار باشید. به هر دلیلی، از خشم دوری کنید تا رقیبان شگفت زده شوند، پس برای برانگیختن واکنش شما خشن‌تر خواهند شد. به جای آن، شما از قدرت و فضای کافی برخوردار میشوید که برای نابودی آنها حرکتهایی مخالف طرح کنید.
یک اسلحه‌ی برتر در جنگ، هوش علیه خشونت و بیرحمی‌ تاکتیک‌ تسلیم است و به خودداری نیازمند است. آنها که به‌راستی تسلیم میشوند (در پایان نبرد)، آزادی خود را از دست میدهند و با ذلت شکست، نابود میشوند. باید به‌خاطر داشته باشید که تظاهر کنید تسلیم شده‌اید؛ مانند حیوانهایی که برای نجات مخفیگاه، نقش مرده را بازی میکنند. دیدیم که تسلیم شدن همیشه از جنگیدن بهتر است؛ در رویارویی با دشمنی قدرتمند و اطمینان از شکست تسلیم شدن بهتر از فرار است. شاید فرار کردن برای مدتی شما را در امان نگه دارد، ولی متجاوز درنهایت شما را پیدا خواهد کرد. اما اگر تسلیم وی شوید، موقعیت نزدیکی به او را مییابید و میتوانید از نزدیک زهرتان را به وی وارد کنید.

تسلیم‌شدن برای مدتی مخفیگاه شما را پنهان میسازد،تا زمانیکه بتوانید از آن دوباره محافظت کنید. دوری از مرگ پرافتخار تحمیلی عاقلانه است، اما گاهی دشمن نرم نمیشود و این افتخار تنها راه گریز است. افزونبر این، اگر خودتان مایل به این کار باشید، باعث قدرت و الهام دیگران خواهید شد.

برخلاف تسلیم، مرگ پر افتخار یک روش غیردقیق است و به‌اندازه‌ی خشونت جنگ وحشیانه است. قدرتی که نصیب افراد با مرگ افتخارآمیز شده، هزاران بار بیشتر از افرادی است که نه انقلابی برپا کرده‌اند و نه بر شیوهای تأثیر گذاشته‌اند. بنابراین اگر مرگ باافتخار قدرت خاصی نصیبتان میسازد، پس انکارناپذیر است. مهمتر از همه اینکه شما برای لذت از قدرت،در پیرامون آن پرسه نمیزنید، همانگونه که قدرت نیز اینگونه است و سرانجام اینکه در چنین مرگهایی خودخواهی و غرو ر هم دیده میشود؛ انگار که این افراد احساس میکردند، پیروانشان بسیار کمتر از خودشان هستند. وقتی قدرت شما را ترک کند، بهتر است استثنای این قانون را نادیده گرفته و مرگ پرافتخار را کنار بگذارید: پاندول سرانجام به‌سوی شما حرکت میکند و برای دیدن این بازگشت باید زنده بمانید.

تصو یر ذهنی: درخت بلوط. درخت بلوطی که در برابر باد مقاومت میکند، شاخه‌هایش را یکی یکی از دست میدهد و بدون حفاظ میماند و تنه‌ی درخت درنهایت‌ نابود میشود؛ بلوطی که خم شود در برابر باد بیشتر زنده میماند، تنهاش رشد کرده و پهنتر میشود، ریشه‌هایش محکمتر و عمیقتر میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...