سبد خرید

تاثیر خواندن کتاب های مدیریتی در موفقیت کسب و کار

اغلب ما دوست داریم کسب و کار شخصی خود را داشته باشیم و یک رهبر موفق باشیم. برای رسیدن به این نقطه نیاز است به اندازه کافی اطلاعات کسب کنیم و بهترین راه برای کسب اطلاعات مطالعه کتاب های مدیریتی است. این کتاب‌ها توسط بزرگ‌ترین و موفق‌ترین صاحبان کسب و کار به نگارش در می‌آیند و یک راهنمای کامل و جامع برای تبدیل شدن به یک مدیر حرفه‌ای هستند. به این ترتیب اگر درصدد راه اندازی کسب و کار جدیدی هستید و به تازگی مدیریت مجموعه‌ای را بر عهده گرفته‌اید، توصیه می‌کنیم تا پایان این مطلب همراه ما بمانید.

برای یک مدیر موفق بودن چه باید کرد؟

مدیر موفق

مدیر موفق

مدیریت یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک کسب و کار است و باید توسط فردی انجام شود که به خوبی برای این کار آماده باشد. مطالعه کتاب های مدیریتی به شما کمک می‌کند این آمادگی را در خود ایجاد کنید. برای این که یک مدیر موفق باشید باید روابط انسانی را به خوبی بشناسید، با رفتارهای مختلف و نحوه واکنش در برابر آن‌ها آشنا باشید، نظم و انضباط سازمانی را آموخته باشید، در همکاری کردن با دیگران خوب عمل کنید و بتوانید در شرایط بحرانی تصمیم‌های راهبردی و مؤثر بگیرید. هر چند تمام این ویژگی‌ها را نمی‌توان تنها با خواندن کتابهای مدیریتی به دست آورد. اما بدون شک مطالعه تجربه و یافته‌های دیگران شما را چند قدم به جلوتر خواهد برد.

کتاب های مدیریتی، نقشه راه هستند

کتاب های مدیریتی

مدیریت

مدیریت یک کسب و کار با توجه به حوزه کاری مورد نظر ممکن است متفاوت با دیگر کسب و کارها باشد. به همین دلیل نمی‌توان گفت اصول مدیریتی برای کسب و کاری مانند یک کارخانه تولید مواد شیمیایی با اصول مدیریت یک کتابفروشی کاملاً یکسان است. اما تجربه نشان داده است مدیران موفق، در حوزه‌های مختلف کاری، ویژگی‌هایی مشترک دارند که از آن‌ها یک فرد لایق برای جایگاه مدیریت ساخته است. این ویژگی‌ها دقیقاً چیست؟

این سؤالی است که پاسخ آن را می‌توانید با مطالعه کتاب های مدیریتی به دست آورید. در این کتاب‌ها افرادی که قبلاً در مسیری مشابه مسیر شما قدم برداشته‌اند، تجربیات خود را با شما به اشتراک می‌گذارند. به این ترتیب می‌توانید در دنیایی غیرواقعی، تجربه‌هایی واقعی کسب کنید. این یک فرصت عالی برای آگاهی یافتن از فرمول‌های مهم مدیریتی است، فرمول‌هایی که شاید هر مدیری به راحتی حاضر نباشد در اختیار شما قرار دهد. اما نکته مهم این است که این فرمول‌ها را در کسب و کار خود به کار ببرید و سعی کنید با تمرین، مهارت‌های رفتاری خود را ارتقاء ببخشید. در غیر اینصورت مطالعه بی‌عمل سودی برای شما نخواهد داشت.

با پرفروش ترین کتاب های مدیریتی آشنا شوید

تعداد کتابهای مدیریتی معروف که در تمام دنیا دست به دست می‌شوند بسیار زیاد است. تا جایی که انتخاب یکی از آن‌ها به عنوان بهترین کتاب واقعاً دشوار و حتی غیرممکن به نظر می‌رسد. در ادامه چند مورد از پرفروش‌ترین آن‌ها را که توسط نویسندگانی موفق و سرشناس به نگارش درآمده‌اند، معرفی خواهیم کرد. بدون شک مطالعه یک یا چند کتاب از لیست پایین به شما برای مدیریت بهتر کسب و کارتان کمک خواهد کرد.

 مدیر عالی (مدیر بودن این است: ابتدا رئیس، سپس مربی)، جیمز کلیفتون و جیم هارتر

کتاب مدیر عالی

کتاب مدیر عالی

یکی از کتاب های مدیریتی عالی که در حوزه کسب و کار نوشته شده است، کتاب مدیر عالی است که نکاتی متفاوت با آنچه در کتابهای مدیریتی معمول نوشته شده است را به شما گوشزد می‌کند. در این کتاب نیروی انسانی یک مجموعه به عنوان سرمایه‌های آن مجموعه در نظر گرفته می‌شود. به این ترتیب اهمیت دادن به این سرمایه‌ها به منزله موفقیت در کسب و کار خواهد بود.

در کتاب مدیر عالی که یکی از بهترین کتاب های مدیریتی در این سال‌هاست، توضیح داده می‌شود چگونه یک مدیر باید با تغییرات بزرگی که هر روز در محیط‌های کاری در حال رخ دادن است کنار بیاید و در کنار ریاست، مربی‌گری را نیز بیاموزد. به عبارتی نیروهای انسانی یک مجموعه به مدیری نیاز دارند که به آن‌ها بیاموزد چطور با تغییرات روز دنیا پیش بروند و یک تیم در حال پیشرفت را بسازند. اگر شما نیز فکر می‌کنید شیوه‌های قدیمی مدیریت در محیط‌های جدید کاری جواب نمی‌دهند، حتماً کتاب مدیر عالی را مطالعه نمایید.

مدیران و چالش‌های تصمیم گیری، ماکس بیزرمن

بدون شک یکی از چالش‌های مهم مدیریت یک کسب و کار، تصمیم گیری صحیح و به موقع است. یکی از کتاب های مدیریتی موفق که به خوبی به این چالش پرداخته، کتاب مدیران و چالش‌های تصمیم گیری نام دارد که توسط ماکس بیزرمن به نگارش درآمده است. در این کتاب شما با انواع خطاهای شناختی در مسیر تصمیم گیری آشنا خواهید شد. همین موضوع کمک می‌کند در مدیریت بیزینس خود از اشتباهات پرخطر و زیان بار تا حد امکان دوری کنید. با این حساب می‌توان گفت کتاب مدیران و چالش‌های تصمیم گیری، یکی از منابع اصلی کسب اطلاعات برای مدیران امروزی به شمار می‌رود.

مدیران بزرگ به دنیا نمی‌آیند ساخته می‌شوند، جولی ژو

اگر هنوز شک دارید که آیا می‌توانید مدیر موفقی باشید یا نه، این کتاب مخصوص شماست. از میان تمام کتاب های مدیریتی، یکی از کتاب‌های پرطرفداری است که توسط یک مدیر لایق و موفق نوشته شده است، مدیری که خود در ابتدای راه به آینده‌اش مطمئن نبوده است. اما بعد از گذر از چالش‌های مختلف به تجربه‌هایی دست پیدا کرده که در این کتاب با دیگران به اشتراک می‌گذارد.

در این کتاب شما با مفهوم مدیریت به خوبی آشنا می‌شوید، می‌آموزید چگونه نیروی کار مناسب را انتخاب و استخدام کنید، اهمیت جلسات تک به تک و گروهی با اعضا را درک می‌کنید و در نهایت در رهبری کردن یک تیم خبره می‌شوید.

کتاب‌های مدیریتی

کتاب‌های مدیریتی

کتاب‌های معرفی شده در بالا، تنها سه مورد معروف از مجموعه کتاب های مدیریتی هستند که به ده‌ها زبان زنده دنیا ترجمه شده‌اند. تعداد کتاب های مدیریت کسب و کار که در بازار موجود اند بسیار بیش از این‌ها است. اما شما با مطالعه همین سه کتاب نیز می‌توانید اطلاعاتی را که برای تبدیل شدن به یک رهبر موفق نیاز دارید، دریافت نمایید. با این حساب مطمئن باشید حتی اگر در مدیریت سررشته‌ای نداشته باشید، کتابهای اصول مدیریت بسیاری وجود دارند که تمام مسیر پیش رو را برای شما روشن می‌سازند و راهنمای بسیار خوبی برای مدیریت کسب و کارتان خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...