سبد خرید

پشیمانی؛ فرصتی برای از نو ساختن

همه ما اشتباه می‌کنیم. درواقع، آن‌ها بخشی از زندگی ما هستند؛ اما اگر فرصت جبران داشتید چگونه رفتار می کردید؟ اگر از افراد درباره پشیمانی‌ شان بپرسید قطعا چیزهای زیادی یاد خواهید گرفت. این آموزه ها به آن دلیل است که هر کس می‌تواند حداقل به یک‌چیز فکر کند که آرزو می‌کرد ای‌کاش به روش دیگری انجام می‌داد؛ اما احساس گناه در مورد اشتباهات گذشته روان ما را رنجور و ناتوان می‌کند.

پشیمانی می‌تواند زندگی را سنگین کند یا انگیزه‌ای برای حرکت به جلو در شما ایجاد کند. شما نمی‌توانید کاری را که انجام‌شده دوباره انجام دهید. بااین‌حال، می‌توانید برای غلبه بر احساس گناه و رفع پشیمانی‌های گذشته اقداماتی داشته باشید.

به این گام‌ها نگاهی بیندازید تا پشیمانی‌ ها و شک‌های گذشته خود را دوباره بیان کنید و آن‌ها را به فرصت‌هایی برای ساخت امروز و فردا تبدیل کنید. ما همه انسان هستیم همه ما اشتباه می‌کنیم. اشکالی ندارد که خود را ببخشید و ادامه دهید.

پشیمانی

آیا تابه‌حال به یک موقعیت یا مکالمه یا لحظه‌ای از زندگی خود نگاه کرده‌اید و فکر کرده‌اید: «وای، واقعاً ای‌کاش جور دیگری با آن رفتار می‌کردم. خراب‌کاری کردم.»

گاهی اوقات موضوع بسیار کوچک است و گاهی اوقات موضوعات بزرگ و تغییردهنده. درهرصورت، اشتباه کردن و پشیمانی بخشی از زندگی است و گاهی اوقات می‌تواند واقعاً بر سلامت روان ما تأثیر بگذارد. آن‌ها می‌توانند مثل یک فیلم بارها و بارها در ذهن ما پخش شوند که آن وقت، رهایی از آن سخت است.

مهم‌ترین چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که شما خیلی بیشتر از اشتباهات خود هستید. بخشش یکی از مهم‌ترین کارهایی است که می‌توانید برای خود انجام دهید. به خود این اجازه را بدهید تا از موقعیت‌هایی که آرزو دارید به‌گونه‌ای متفاوت با آن‌ها رفتار می‌کردید عبور کنید و واقعاً خودتان را ببخشید. ‌

هیچ‌کس دوست ندارد مرتکب اشتباه شود؛ اما برای آن دسته از ما که دارای ترکیبی از اختلال وسواس فکری و کمال‌گرایی هستیم، ممکن است از شدت احساس گناه ناتوان شده و به دنبال یک اشتباه دچار پشیمانی شویم. مغز ما در حماقت اعمالمان گیرکرده است، وقایع را دوباره تکرار می‌کنیم که گویی انجام این کار باعث تغییر اتفاقات می‌شود. در ادامه نکاتی مطرح‌شده که می‌توانید اشتباهات خود را بررسی کنید، از آن ها بیاموزید، خودتان را ببخشید و ادامه دهید.

راهکارهایی برای پذیرفتن اشتباه و ابراز پشیمانی

پشیمانی فرصتی برای پذیرفتن اشتباه

گاهی اوقات پذیرفتن اشتباه واقعاً سخت است. پذیرش مسئولیت در موقعیتی که همیشه ما را به بهترین شکل نشان نمی‌دهد، می‌تواند بسیار سنگین باشد؛ اما صادقانه بگویم، زمانی که بپذیرید و به خود (و دیگران) اعتراف کنید که اشتباه کرده‌اید، می‌توانید شروع به پیشرفت کنید. فقط گفتن «من اشتباه کردم و از این به بعد بهتر خواهم شد» واقعاً می‌تواند به شما کمک کند تا ادامه دهید. نکته: اگر اشتباه شما مربوط به شخص دیگری باشد، بازهم سزاوار احترام هستید. اجازه ندهید مردم شما را با اشتباهتان بشناسند – اگر این اتفاق افتاد سعی کنید حدومرزهایی را تعیین کنید.

بررسی اشتباهات و درک آموزه ها

یکی از نکات مهم درباره اشتباه کردن و پشیمانی این است که همواره به خاطر داشته باشید آن چیزی که مهم است نکته و درسی است که از آن می آموزید نه کوچک و بزرگ بودن اشتباه. سعی کنید از اشتباهاتی که مرتکب می شوید تشکر کنید. شما به خاطر آن ها تبدیل به کسی شده اید  که در حال حاضر هستید.

با خودتان مهربان باشید

طبیعی است که بعد از انجام یک اشتباه احساس بدی داشته باشید، اما به یاد داشته باشید که شما هنوز ارزش چیزهای خوب را دارید. سعی کنید تا حد امکان اجازه ندهید که خود گویی منفی بر افکار و احساسات شما تسلط یابد. شما بهترین کاری را که می‌توانید، انجام می‌دهید. البته که در بیشتر موارد، اشتباهات با نیت مخرب انجام نمی‌شوند. به‌جای اینکه فقط از خودتان انتقاد کنید، انرژی بگذارید که چگونه می‌توانید یاد بگیرید و رشد کنید.

دکتر کریستین در کتاب شفقت به خود می‌نویسد: «اگر پشیمانی ما ناشی از کار اشتباهی است که مرتکب شده‌ایم، دقیقاً زمان آن است که در حق خودمان دلسوزی کنیم. به‌جای اینکه بی‌وقفه هنگام زمین خوردن خودمان را سرزنش کنیم، حتی اگر زمین خوردنمان دیدنی باشد، گزینه دیگری نیز داریم و آن هم رفتاری مهربانانه با خودمان است.»

او در ادامه توصیه می‌کند خود را در آغوش بگیرید یا احساساتتان را بنویسید. حتی می توانید نامه‌ای به فرزند درون تان بنویسید و به او اطمینان دهید که باوجود لغزش‌هایش دوستش دارید.

بدانید چه چیزی در انتظارتان است

در بسیاری از اشتباهات، افراد دیگر نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرند – به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم؛ بنابراین، اگر باید به خاطر تأثیر اشتباه خود بر زندگی دیگران عذرخواهی کنید، بدانید که این‌ یک گفتگوی مهم است. سپس باید بفهمید که چه چیزی در رابطه شما با آن شخص قرار دارد. چگونه می‌توانید آن را جبران کنید؟ آیا آن‌ها نیز برای بهبودی به زمان نیاز دارند؟ اطمینان از اینکه آنچه را که می‌توانید برای شخص دیگری انجام داده‌اید، ممکن است در تلاش برای حرکت رو به جلو به شما کمک کند.

اشتباهات را رها کنید

اکنون در سخت‌ترین قسمت هستیم. لازم است دوباره با خودتان مرور کنید: آیا درجایی که لازم بود مسئولیت پذیرفتید؟ آیا از موقعیت درس گرفته‌اید؟ آیا تلاش خواهید کرد و در آینده بهتر عمل خواهید کرد؟ پس باید خودتان را ببخشید و ادامه بدهید. اجازه دهید آن موضوع از ذهنتان دور شود. حالا امیدواریم که سلامت روان شما نیز کمی بهتر شود. شما راهی جز حرکت به سمت روبه‌جلو ندارید.

بخشش برای ندانستن ها

مایا آنجلو یک‌بار نوشت: «خودت را ببخش بخاطر چیزهایی که از قبل نمی‌دانستی.» بنابراین اغلب ما امروز یک اشتباه را از دریچه دانش خود می‌بینیم و به خاطر تصمیم‌گیری بر اساس آن بینش، خود را سرزنش می‌کنیم. همان‌طور که نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که یک دانش‌آموز کلاس دومی در یک آزمون حساب دیفرانسیل و انتگرال عالی عمل کند، باید با توجه به حقایق و دانشی که داشتیم، درباره خودمان قضاوت کنیم.

به غرایز خود اعتماد کنید.

هنگامی‌که در حلقه شک و تردید به خود گرفتار شدید، این را به‌عنوان یک مانترا تکرار کنید: هر اتفاقی که افتاد، درست بود، زیرا همان اتفاق افتاد. به‌جای اجرای تعدادی سناریو بهتر در ذهن خود، سعی کنید به غریزه‌ای که با آن تصمیم گرفته‌اید اعتماد کنید.

همچنین به خاطر داشته باشید که به‌راحتی می‌توان پشیمانی را با اضطرابی که بخشی از تغییر است، اشتباه گرفت، به‌خصوص اگر «اشتباه» شما شامل یک تغییر بزرگ در زندگی باشد. مغز ما یک سوگیری منفی دارد و اغلب بر هراس تمرکز دارد تا آرامش. ادامه وضعیت موجود همیشه راحت‌تر است، بنابراین منطقی است که راه سخت‌تری را حدس بزنید. بااین‌حال، باکمی زمان، حکمت تصمیم شما آشکارتر می‌شود. چالش این است که دست از حدس زدن بردارید تا زمانی که بتوانید وضعیت را با وضوح بیشتری ببینید.

بر روی برگشت تمرکز کنید، نه سقوط.

مهم این نیست که چقدر سخت زمین می‌خورید؛ این که چقدر باظرافت از جای خود بلند می‌شوید مهم است. موفقیت به این نیست که اشتباه نکنید، بلکه در بازگشت به عقب است. «هرکسی می‌تواند تسلیم شود، این ساده‌ترین کار در جهان است؛ اما کنترل خود، آن زمانی که همه انتظار دارند از هم بپاشید، نیازمند یک قدرت واقعی است.»

شما می‌توانید شجاعانه با اشتباهات خودتان روبرو شوید، زیرا آنچه درنهایت اهمیت دارد صداقت و متانتی است که با آن شکست را مدیریت کردید. این پیام ماندگاری است که شما ارسال می‌کنید. از توماس ادیسون درس بگیرید که گفت: «من شکست نخورده‌ام. من فقط 10000 راه را پیدا کردم که کار نمی‌کند.»

تعمیر سفال با طلا

یک درس ارزشمند در فلسفه ژاپن وجود دارد، هنر تعمیر سفال شکسته با طلا. با برجسته کردن شکستگی‌ها در یک قطعه به‌جای پوشاندن آن‌ها، سفال حتی از اصل بی‌عیب و نقص خود ارزشمندتر می‌شود. این عمل مربوط به وابی سابی زیبایی‌شناختی ژاپنی است که زیبایی «ناپایدار و ناقص» را جشن می‌گیرد. اشتباهات ما آتش پالایشگاه است که قسمت‌هایی از ما را شعله ور می‌کند که در غیر این صورت کسل‌کننده می‌ماندند. آن‌ها به ما اجازه می‌دهند که انسان جالب‌تر، حساس‌تر، دلسوزتر و عاقل‌تر باشیم.

هنر تعمیر سفال با طلا

روی اشتباه خود تمرکز کنید.

این‌یک تمرین خوب برای تمام رفتارها در زندگی است. اگرچه بازبینی اشتباهاتمان دردناک است، اما آن‌ها حاوی درس‌های ارزشمندی هستند که می‌توانیم درزمینهٔ های مختلف زندگی خود به کار ببریم. در میان تحقیرها، مرواریدهای به‌دست‌آمده از حقیقت و حکمت شنیده می‌شود. هنری فورد به زیبایی توصیفی از اشتباه و پشیمانی دارد: «تنها اشتباه واقعی، اشتباهی است که از آن چیزی یاد نگیریم.»

به ریسک کردن ادامه دهید.

اگر تابه‌حال یک تصادف بزرگ را تجربه کرده‌اید، می‌دانید چقدر دشوار است که دوباره به جاده اعتماد کنید. بااین‌حال، یک‌بار دیگر پشت فرمان قرار گرفتن تنها راه عبور از این ترس و شکست است.

حرکت روبه‌جلو یعنی ادامه دادن ریسک. ما باید دائماً به خود یادآوری کنیم که هر بار که ریسک می‌کنیم، از حاشیه امن خود خارج می‌شویم و چیز جدیدی را امتحان می‌کنیم، خود را برای اشتباهات بالقوه بیشتری مهیا می‌کنیم. هرچه ریسک‌ها و چالش‌هایی که می‌پذیریم بیشتر باشد، احتمال اینکه در مسیر اشتباهات بیشتری مرتکب شویم نیز بیشتر می‌شود – اما همچنین احتمال اینکه لذت جدیدی را کشف کنیم و رضایت عمیقی را که از موفقیت حاصل می‌شود بچشیم نیز بیشتر می‌شود.

از فرصت پشیمانی استفاده کنید، به خاطر اشتباهات خود را ببخشید و از آن ها درس بگیرید. به غرایز خود اعتماد کنید؛ و مهم‌تر از همه، هرگز از جسور بودن دست برندارید.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...