سبد خرید

پس انداز کردن؛ قدم اولِ آینده نگری

آیا تابه‌حال از خودتان پرسیده‌اید: «چرا نمی‌توانم پول پس انداز کنم؟» تقریبا همه ما آن را تجربه کرده ایم. مفهوم پس انداز ساده است، اما عمل کردن به آن ممکن است برای برخی سخت باشد. اگر نمی‌توانید پولتان را پس انداز کنید، مهم است که ارزیابی کنید و متوجه شوید که چرا نمی‌توانید آن را انجام دهید.

پس در ذهنیت «نمی‌توانم پول پس انداز کنم» گیر نکنید! در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا بفهمید نقاط ضعف تان چیست و چگونه با آن‌ها مبارزه کنید تا بتوانید عادت پس انداز کردن را وارد زندگی تان کنید!

پس انداز کردن

چرا نمی‌توانید پول پس انداز کنید به این دلیل که :

برای اینکه بتوانید پول خود را پس انداز کنید و آن را به‌طور مداوم انجام دهید، باید کنترل امور مالی خود را در دست بگیرید. هنگامی‌که علت را مشخص کردید، می‌توانید تغییرات را اعمال کنید و شروع به ذخیره آن کنید.

شما بودجه کافی برای پس انداز ندارید

یک دلیل بزرگ برای اینکه نمی‌توانید پول خود را پس انداز کنید این است که برنامه‌ای برای پول خود ندارید. احساس بدی نداشته باشید، من هم نمی‌توانم پول پس انداز کنم اگر بودجه‌بندی مناسبی نداشته باشم. بدون بودجه‌بندی، پیگیری پول دشوار است.

وقتی بدانید پولتان به کجا می‌رود، می‌توانید بهتر مدیریت کنید. بودجه‌بندی باعث می‌شود که درآمدتان را نسبت به هزینه‌های خود مشاهده کنید و تعیین کنید که چقدر می‌توانید پس انداز کنید. داشتن بودجه‌بندی همچنین به شما این امکان را می‌دهد که ببینید کجا می‌توانید هزینه‌ها را کاهش دهید و به‌جای آن پس انداز کنید.

برای تغییر از خرج کردن بی حساب و کتاب سرمایه به مدیریت آن، لازم است بودجه‌ای متناسب با نیازهای خود بنویسید. فهرستی از تمامی درآمدها و همینطور هزینه‌های خود و میزان هرکدام از آن ها تهیه کنید. فراموش نکنید که پس انداز را نیز در بودجه خود لحاظ کنید. ایجاد یک برنامه مناسب برای چگونگی خرج کردن پول به شما امکان کنترل آن را می‌دهد که گام مهمی برای پس انداز مداوم است.

شما نمی‌توانید پول پس انداز کنید زیرا بدهی زیادی دارید

پرداخت بدهی‌ها از مقدار پولی که می‌توانید پس انداز کنید کم می‌کند. چه بدهی شما به دلیل ضرورت باشد یا یک تصمیم اشتباه، بازپرداخت آن، درآمد شما را تحت الشعاع خود قرار می دهد که دلیلی است برای اینکه نمی‌توانید پول پس انداز کنید.

اغلب ما وارد چرخه بدهی می‌شویم که پس انداز را به مراتب دشوارتر می‌کند. شما به‌جای پس انداز، بدهی را پرداخت می‌کنید؛ بنابراین، وقتی هزینه‌ای پیش می‌آید، باید بدهی بیشتری بپذیرید تا آن هزینه را پوشش دهید، زیرا پس‌اندازی برای آن ندارید.

داشتن بدهی بیشتر به معنای پرداخت بیشتر است و بنابراین این چرخه دوباره تکرار می‌شود. ازآنجایی‌که باید این پرداخت ها را انجام دهید، از بودجه‌بندی خود استفاده کنید تا بفهمید کجا می‌توانستید آن را کاهش دهید تا پس انداز کنید.

شما فراتر از توان خود زندگی می‌کنید

وقتی هزینه‌های شما بیشتر از درآمدتان باشد، پس انداز غیرممکن است. شما نمی‌توانید پول خود را پس انداز کنید زیرا بیشتر ازآنچه که بدست می‌آورید خرج می‌کنید و چیزی برای پس انداز ندارید. وقتی کارت اعتباری دارید و با آن‌ها مانند پول نقد یا درآمد رفتار می‌کنید، خرج کردن بیشتر از توان مالی شما بسیار آسان است.

موارد زیادی وجود دارد که می‌توانید با تغییر عادت ها هزینه‌های خود را کاهش دهید. هزینه‌های مسکن شما ممکن است برای چیزی که می‌توانید به‌راحتی بپردازید بسیار بالا باشد. شاید شما اغلب در بیرون از خانه غذا می‌خورید یا برای خرید بیش‌ازحد خرج می‌کنید.

بررسی صورت‌حساب‌های بانکی و کارت اعتباری به شما کمک می‌کند مواردی را که در آن بیش‌ازحد خرج کرده اید مشخص کنید. محدود کردن هزینه‌ها از طریق بودجه‌بندی، باعث می شود که از خرج کردن بیش‌ازحد جلوگیری شود. شما نمی‌توانید پول خود را پس انداز کنید درحالی‌که بیشتر ازآنچه که وارد شده خرج می‌کنید.

ولخرجی و پس انداز

شما به‌اندازه کافی درآمد ندارید

تاکنون ما در مورد یافتن بخش هایی که می‌توانید در آن‌ها کاهش و پس‌انداز کنید، صحبت کرده‌ایم؛ اما ممکن است فکر کنید «من نمی‌توانم پول پس انداز کنم زیرا به‌اندازه کافی درآمد ندارم.»

درست است که شما فقط ازنظر کاهش هزینه‌ها می‌توانید کارهای زیادی انجام دهید. اگر از مخارج اولیه و ساده خود کم کرده‌اید و هنوز نمی‌توانید پول خود را پس انداز کنید، وقت آن رسیده که درآمد خود را افزایش دهید.

شما می‌توانید درآمد خود را با مذاکره در مورد افزایش حقوق، شروع یک کار جانبی، ایجاد جریان‌های درآمد غیرفعال یا حرکت به سمت شغلی که همراه با افزایش حقوق است، افزایش دهید. قرار گرفتن در موقعیتی که در آن پول بیشتری به دست آورید، شروع پس انداز مداوم پول را برای شما آسان‌تر می‌کند.

شما نمی‌توانید پول پس انداز کنید زیرا پس انداز در اولویت نیست

اگر ازنظر مالی درجایی که می‌خواهید نیستید، ممکن است فکر کنید که باید پس انداز را تا زمانی که در وضعیت بهتری قرار بگیرید یا درآمد بیشتری کسب کنید، به تعویق بیندازید. شما نمی‌توانید پول پس انداز کنید زیرا این عادت را ایجاد نکرده‌اید و این یک اولویت نیست.

پس انداز کردن چیزی، حتی اگر مقدار کمی باشد، این عادت را ایجاد می کند تا زمانی که وضعیت مالی شما بهبود یابد. به‌علاوه، مبالغ اندک جمع می‌شوند و پنهان کردن آن پول بهتر از این است که اصلاً چیزی ذخیره نکنید!

هنگام ایجاد بودجه‌بندی، پس انداز را به‌عنوان هزینه‌ای که باید بپردازید تلقی کنید. با در نظر گرفتن پرداختی که نمی‌توانید از آن صرف‌نظر کنید، آن را در برنامه پرداخت های خود قرار دهید، قراردادن پس انداز در اولویت اولین گام هم در آینده نگری است. فرقی نمی‌کند مقدار آن کم یا زیاد باشد.

شما هدفی برای پس انداز ندارید

شما نمی‌توانید پول خود را پس انداز کنید زیرا هدف خاصی برای آن ندارید. داشتن یک هدف مشخص که پس انداز شما به آن منظور باشد، به شما نقطه شروعی برای برنامه‌ریزی جهت رسیدن به آن هدف می‌دهد. همچنین به‌راحتی می‌توانید ببینید که مقادیر کم جمع می‌شوند. اینکه بتوانید پیشرفت خود را دنبال کنید و خودتان را نزدیک‌تر به هدف خود ببینید به‌عنوان انگیزه و تشویق عمل می‌کند.

عدد خاصی را که می‌خواهید ذخیره کنید و مهلتی برای رسیدن به آن مقدار پیدا کنید. اگر نیاز یا خرید خاصی دارید که برای آن سرمایه تان را ذخیره می‌کنید و می‌توانید به این هدف گره بزنید، می تواند بسیار بهتر باشد!

از آنجا، هدف خود را به مراحل کوچک‌تر تقسیم کنید و برنامه‌ریزی کنید که چقدر باید از هر چک حقوق تان را ذخیره کنید تا در مهلت مقرر به هدف خود برسید.

شما نمی‌توانید پول پس انداز کنید زیرا صندوق اضطراری ندارید

هزینه‌های «غیرمنتظره» اجتناب‌ناپذیر هستند. اگر برای آن‌ها آماده نباشید، تقریبا هر پولی را که برای پس انداز برنامه‌ریزی کرده‌اید، می‌خورند. یا درنهایت هزینه (ها) را با یک کارت اعتباری حساب می‌کنید و بدهی بیشتری برایتان می ماند و شما را وارد چرخه بدهی که قبلاً ذکر شد می‌اندازد. یک صندوق اضطراری شما را از سقوط در هزینه های غیرمنتظره، بازمی‌دارد.

اگر تعجب می‌کنید که چرا نمی‌توانید پول خود را ذخیره کنید، ممکن است به این دلیل باشد که یک صندوق اضطراری برای پوشش هزینه‌های ناگهانی ندارید. وجود پس انداز اضطراری برای این مواقع، صرفه‌جویی در هزینه را به دلایل دیگر آسان‌تر می‌کند.

توصیه می‌شود در مواقع اضطراری حداقل 3 تا 6 ماه از هزینه‌های خود را پس انداز کنید؛ اما حتی اگر هنوز 3 تا 6 ماه ذخیره ندارید، بازهم ایده خوبی است که مقداری پول برای شرایط اضطراری کنار بگذارید. مثلا می توانید پس انداز 1000 دلار اول خود را هدف‌گذاری کنید و از آنجا شروع کنید.

صندوق اضطراری برای پس انداز

برای اشتراک‌هایی که استفاده نمی‌کنید پول می‌پردازید

اگر ارزشی در آن‌ها پیدا کنید و واقعاً از آن‌ها استفاده کنید، خدمات اشتراک عالی هستند. اگر برای آن‌ها ثبت‌نام کرده باشید، آن‌ها را فراموش کرده باشید یا از آن‌ها استفاده نکنید، چندان عالی نیستند و پول تان را هدر می‌دهید که می‌توانستید آن را هرماه پس انداز کنید. وقتی نمی‌توانید پول خود را نگه داری کنید و باید بتوانید به‌سرعت این کار را انجام دهید، این‌یکی از ساده‌ترین چیزهایی است که می‌توانید تغییر دهید.

حساب بانکی و/یا صورت‌حساب‌های کارت اعتباری خود را مرور کنید و فهرستی از تمام اشتراک‌هایی که برای آن پرداخت می‌کنید تهیه کنید. همه اشتراک‌ها را برای چیزهایی که دیگر برایتان ارزشی ندارید و چیزهایی که ممکن است حتی متوجه نشده باشید که هنوز برایشان هزینه می‌کنید لغو کنید.

شما یک خریدار فوری هستید

یکی دیگر از دلایلی که چرا نمی‌توانید پول پس انداز کنید این است که برای چیزهایی خرج می‌کنید که واقعاً نمی‌خواهید یا نیاز ندارید. خوب خرید کردن برای خودتان خوب است، اما هزینه‌های ناگهانی بیش‌ازحد باعث از بین رفتن پولی می‌شود که می‌توانستید پس‌انداز کنید. به‌خصوص اگر چیزهایی را خریداری می‌کنید که به آن‌ها نیاز ندارید و آن‌ها فقط گردوغبار جمع می‌کنند.

زمانی که تمایل به خرید دارید، قبل از خرج کردن ناگهانی، کمی زمان بگذارید و در مورد آن فکر کنید. یک یا دو روز به خود فرصت دهید تا در مورد آن فکر کنید و تعیین کنید که آیا واقعاً می‌خواهید خرید کنید یا خیر. اشتباه گرفتن خواسته‌ها با نیازها یک مسئله رایج است و زمانی که در پس انداز مشکل‌دارید، این‌یک زمینه عالی برای شروع کاهش خرج کردن تان است.

شما اول به خودتان پول نمی‌دهید

اگر متوجه شدید که «چرا نمی‌توانم پول پس‌انداز کنم» به این دلیل است که شما ابتدا برای خودتان پولی کنار نمی گذارید، این دلیل بزرگی است که چرا نمی‌توانید آن را ذخیره کنید. پس انداز کردن پول قبل از خرج کردن، یک کد تقلبی است که بتوانید به‌طور مداوم ذخیره خود را افزایش دهید.

اغلب، پس‌انداز برای آخر باقی می‌ماند و درنهایت فقط آنچه را که پس از مخارج باقی می‌ماند، ذخیره می‌کنید. پرداخت اول به خودتان از این امر جلوگیری می‌کند. کنار گذاشتن بخشی از سرمایه قبل از هر چیز دیگری تضمین می‌کند که تمام پول موجود را خرج نمی‌کنید.

هنگامی‌که بودجه بندی خود را ایجاد کردید، دقیقاً متوجه خواهید شد که چقدر پول برای پوشش هزینه‌های خود لازم است. پس از اطمینان از پوشش هزینه‌های خود، می‌توانید تعیین کنید که چقدر می‌توانید سرمایه تان را ذخیره کنید. وقتی درآمد دریافت کردید، ابتدا پس انداز خود را کنار بگذارید! به‌جای اینکه اول خرج کنید و سپس باقیمانده را نگه دارید، ابتدا ذخیره کنید و سپس باقیمانده را خرج کنید.

عادات خود را تغییر دهید و همین‌الان پس انداز کنید!

امیدواریم دلایلی را که چرا نمی‌توانید پول خود را پس انداز کنید و نکاتی را برای شروع مداوم آن کشف کرده‌اید، تشخیص داده‌ باشید. اگرچه یک مفهوم ساده، کاربرد و عمل صرفه‌جویی می‌تواند دشوار باشد.

تشخیص و ارزیابی کنید که چرا نمی‌توانید پول پس انداز کنید، از این نکات برای تغییر عادات خود استفاده کنید و همین امروز شروع کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...