سبد خرید

هفته کتاب و کتاب‌خوانی

هفته کتاب و کتاب‌خوانی

24 آبان روز کتاب و کتابدار است. این روزها سرانه مطالعه در ایران بسیار کم است. در ایران کتاب خوانده می‌شود ولی آمارها ارقامی را نشان می‌دهد که ارقام مطلوبی برای چنین کشوری با بستر فرهنگی و تاریخی نیست و رو به افول است. اگر فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی را از دوران کودکی بیاموزیم و برایمان از همان دوران خردسالی تبدیل به عادتی خوب می‌شود. بدون تردید به این نکته پی می‌بریم که پیروزی و شکست در زندگی‌مان را تغییر دهیم. باید چرخه نشر را به درجه مطلوب برسانیم. برپایی نمایشگاه‌های شهرستان‌ها گامی بلند برای توزیع و بیشتر خوانده شدن کتاب‌ها است. کتاب‌هایی که شاید به دلیل نبود دسترسی و امکان خرید کمتر مورد استقبال قرار می‌گیرد. اگر شرایط و آرمان‌های ایده آلی داشته باشیم، مسیری رو به رشد هم نیز خواهیم داشت.

کتابدار باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

در انتخاب همه مشاغل درک صحیح و دستی باید داشته باشیم که عوامل مختلفی برای هر فرد تأثیرگذار هستند. یکی از مهم‌ترین‌ها عامل‌ها ویژگی‌های شخصیتی هر فرد است. هر فرد با ویژگی‌های منحصربه‌فرد بازهم در موارد خاص عملکردی متفاوت دارد. در اولین گام باید کتابدار تخصص و مهارت لازم را برای تصدی شغل مورد نظر داشته باشد.خدمات کتابخانه‌ای، چگونگی تشخیص و رفع نیاز اطلاعات که مراجعین درخواست دارند. کسب آگاهی و دانش مربوط به کتابداری نه‌تنها در حوزه دانشگاهی و درسی بلکه در تمامی حوزه‌ها باید مهارت داشته باشد.

یک کتابدار کاردان و آگاه علاوه بر کتاب‌شناسی باید منبع شناس خوبی باشد. امروزه بستر کتاب به منبع‌های دیگر نیز منتقل پیداکرده است و به منابع دیگر انتقال دانش مانند اینترنت و بانک های اطلاعاتی آگاه باشد. منابع دیجیتالی، سمعی_بصری، انتشارت، نویسنده، موضوع، مترجم، … بشناسد. در غیر این صورت کتابدار موفق و مشاور خوبی نمی‌تواند باشد.

باید از خدمات مدیریت فرهنگی استفاده کند و کتابدار بتواند با کمک تخصص و اطلاعات مفید را در اختیار مراجعین بگذارد و آن را به بهترین شکل ممکن ارائه دهد. به‌طوری‌که مروج کتاب‌خوانی شود و مراجعه بعدی مخاطب را به کتابخانه تضمین کند. به‌عنوان فرد فرهنگی، جذب‌کننده افراد به کتاب باشد. در هر شرایط و مکانی باید بتواند کتاب را ترویج کند. باید بتواند با اطلاعات کاملی که در اختیار می‌دهد کتاب‌خوانی را رواج دهد. کتاب‌خوانی اثری آماری نیست، بلکه محتوایی است.

شخصیت شناسی کتابدار بر اساس تست MBTI

ENFJ این تیپ شخصیتی دوست دارند به دیگران کمک کنند تا رشد کنند. آن‌ها دوست دارند با اشخاص در ارتباط بوده و محیط کاری هماهنگی داشته باشند.

INFJ این تیپ شخصیتی دوست دارد از دانش و ایده‌های خود برای کمک به دیگران استفاده کند. این افراد علاقه دارند که ارتباطات فردی (دو نفرِ) و عمیق با دیگران برقرار کنند که در این شغل شرایط آن وجود دارد.

INFP این تیپ شخصیتی دوست دارد به دیگران کمک کند در زندگی‌شان به رشد، دانش و فراست بیشتری دست پیدا کند. او از فرآیند یادگیری لذت می‌برد.

ISTJ این تیپ شخصیتی از کارهای مربوط به علم و آموزش لذت می‌برد. او دقت بالایی داشته و دوست دارد در محیط‌های سازمان‌یافته فعالیت کند.

ISFJ این تیپ شخصیتی علاقه دارد به دیگران کمک کند و تأثیر مثبتی روی جامعه بگذارد. او ترجیح می‌دهد در مدارس و بادانش آموزان ابتدایی سروکار داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...