سبد خرید

نوبل اقتصاد 2018

نوبل اقتصاد 2018

دریافت کنندگان جایزه نوبل 2018
گوران کی هانسون؛ دبیر آکادمی علوم سوئد طبق بیانیه ای جایزه نوبل 2018 به ویلیام نوردهاوس و پاول رومر اهدا کرد.

دو اقتصاددان امریکایی تبار به خاطر پژوهش و نوآوری تغییرات اقلیمی و محاسبه ی رشد سالم اقتصادی به عنوان چهره های علم اقتصاد در 2018 شناخته شد.

پروفسور نوردهاوس و پاول رومر، به خاطر پژوهش درزمینه‌ی آسیب‌های ناشی از تغییرات آب‌وهوا و پژوهش در زمینه‌ی محاسبه‌ی نرخ رشد سالم اقتصادی، به‌عنوان برترین چهره‌های علم اقتصاد ۲۰۱۸ شناخته شدند.

برنده جایزه نوبل 2018|ویلیام نوردهاوس و پاول رومر| انتشارات هورمزد

آکادمی علوم سلطنتی سوئد گفت:
یافته‌های این دو اقتصاددان، با ارائه الگوهایی اقتصاد بازار که با طبیعت و دانش در تعامل است و تجزیه و تحلیل های اقتصادی را تا حد زیادی گسترش داده است.

ویلیام داوبنی بیل نوردهاوس مشهور به ویلیام دی نوردهاوس به علت علاقه شدید تاثیر سیاست های اقتصادی بر جوامع دوره هایی را تحت نظر اقتصاددانان بزرگ گذارند و مدرک دکترای را از فناوری ماساچوست دریافت کرد. به عنوان استاد اقتصاد و استاد دانشکده جنگلداری و محیط زیست شروع به فعالیت کرد.

دی نورد هاوس از کارکنان پژوهشی اداره ملی تحقیقات اقتصادی است. در چندین مجله علمی و کمیته اجرایی انجمن اقتصادی امریکا و انجمن اقتصاد شرقی درحال فعالیت است. هم چنین از اعضای خارجی آکادمی علوم مهندسی سوئد نیز است.

پاول رومر نیز مطالعات رشد اقتصادی را با انتقاد بر جریان های آلوده اقتصادی در جهان شروع به کار کرد. از سال 1980 شانس اول خود را برای دریافت جایزه نوبل مطرح کرد. این استدلال هایی که در معادلات اقتصاد سنجی که اغلب در دانشگاه ها تدریس می شود موضع گرفت.محور استنباط خود را رفتار انسان ها در اقتصاد قرار داد.

اقتصاد دان امریکایی ؛ پاول رومر از خبرنگاران خواست برای گفت و گو با او به دانشگاه کسب و کار و تجارت نیویورک بروند.
بنیان گذارجایزه نوبل

براساس وصیت نامه آلفرد نوبل شیمی‌دان، کارآفرین سوئدی و مخترع دینامیت براساس وصت نامه او تاسیس شد. طبق وصیت نامه شیمیدان سوئدی 5 جایزه به در سال به رشته های فیزیک، شیمی، فیزیولوژی و پزشکی و ادبیات و صلح که بیشترین خدمت را به مردم کرده است تعلق می گیرد. اولین جایزه نوبل در سال 1901 به فردریک پسی (اقتصاد دان فرانسوی)و آنری دونان(فعال اجتماعی) اهدا شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...