سبد خرید

نظم شخصی؛ قدرتی برای دستیابی به اهداف

داشتن نظم شخصی برای پیشرفت در جنبه‌های مختلف زندگی همان قدرتی است که بسیاری از مردم به دنبال آن هستند. این ویژگی می‌تواند در شکل دادن به شخصیت، ساختن آن و حفظ تمرکز بهتر روی دستیابی به اهداف به شما کمک کند. بسیاری از موضوعات توسعه فردی به افراد کمک می‌کنند تا به موفقیت و خوشبختی دست یابند، اما تنها یکی وجود دارد که منجر به موفقیت در درازمدت می‌شود و آن‌هم نظم شخصی است.

نظم شخصی

بسیاری از ما انتظار رضایت فوری را داریم که ما را از دیدن تصویر بزرگ‌تر بازمی‌دارد. نظم شخصی آن ویژگی است که ما را قادر می‌سازد تا اهداف بلندمدت را دنبال کنیم، سبک زندگی سالمی داشته باشیم و موفقیت را بر اساس شرایط خود تعریف کنیم.

برخلاف باور عمومی، نظم و انضباط به این معنا نیست که خشن باشیم یا خودمان را از لذت بردن از چیزها محدود کنیم. معنای واقعی نظم شخصی، شناسایی اهداف و اولویت‌بندی آن‌هاست. نظم و انضباط به فرد کمک می‌کند تا خودکنترلی داشته باشد که نشانه قدرت درونی است. این به شما امکان می‌دهد که ثابت‌قدم باشید و به تصمیمات خود پایبند باشید.

از مزایای نظم شخصی چه می دانید؟

  • پیشرفت شغلی در گرو نظم شخصی

هنگامی‌که تجسم می‌کنید و به‌طور مداوم برای رسیدن به اهداف خود تلاش می‌کنید، در مسیر اهداف کاری خود قرار می‌گیرید. مدیران شما احتمالاً متوجه حرفه‌ای بودن شما می‌شوند و ممکن است از شما بخواهند که مسئولیت‌های بیشتری را به عهده بگیرید. این به شما کمک می‌کند در حرفه خود رشد کنید.

  • کاهش سطح استرس و خود انضباطی

نظم شخصی به شما کمک می‌کند در مسیر خود بمانید و بر کار خود نظارت داشته باشید. وقتی ضرب‌الاجل‌ها را رعایت کنید و اهداف خود را اولویت‌بندی کنید، دیگر نگران تعقیب اهداف خود نخواهید بود. این به کاهش سطح اضطراب و استرس شما کمک می‌کند زیرا کنترل بهتری بر زندگی خودخواهید داشت.

  • افزایش اعتمادبه‌نفس

اهمیت نظم شخصی در این واقعیت منعکس می‌شود که منجر به بهبود عزت‌نفس می‌شود. سپس احساس غرور ایجاد می‌کند. آن وقت نسبت به توانایی‌های خود احساس اطمینان می‌کنید و در کار خود معنا و هدف پیدا می‌کنید.

  • تقویت روابط حرفه‌ای

تمرین نظم شخصی به شما کمک می‌کند تا در انجام وظایف خود با انگیزه و مثبت‌تر باشید. این شما را تشویق می‌کند تا با دیگران‌ همکاری کنید و مشکلات را به‌طور مؤثر حل کنید. نگرش مثبت شما باعث می‌شود دیگران مایل به همکاری با شما شوند.

حالا که از فواید نظم شخصی در زندگی گفتیم لازم است راهکارهایی را برای ایجاد این ویژگی مهم با شما به اشتراک بگذاریم:

راهکارهایی برای ایجاد نظم شخصی

مراقب خود بودن

همه‌چیز از شما شروع می‌شود. مراقبت خوب از خود به امید داشتن جسم، ذهن و روح سالم نه‌تنها انرژی مثبت را افزایش می‌دهد، بلکه اعتمادبه‌نفس شما را نیز افزایش می‌دهد. با تمرین خود مراقبتی، می‌توانید به موقعیت‌هایی که هیچ کمکی به رشد شخصی شما نمی‌کنند، «نه» بگویید و برای مواردی که بیشترین اهمیت را دارند، وقت بگذارید. این تمرین شامل بهبود سلامت روان و قدرت اراده شما می‌شود. تکنیک‌های تمدد اعصاب زیادی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش استرس و اضطراب تمرین کنید.

به‌عنوان‌مثال، خواندن جملات الهام‌بخش یا غوطه‌ور شدن در استخر پس از یک روز طولانی ممکن است اثرات مراقبه‌ای بر سلامت روان شما داشته باشد. یادگیری «نه» گفتن به شما کمک می‌کند تا حدومرزها را تعیین کنید و عادات ذهنی سالمی نیز ایجاد کنید.

ایجاد یک‌روال خود مراقبتی یکی از جنبه‌های ضروری مدیریت استرس است. همچنین به‌عنوان یادآوری این نکته عمل می‌کند که قبل از تماس با افراد دیگر باید ابتدا به نیازهای شخصی خود رسیدگی کنید. از سوی دیگر، ناتوانی در ایجاد یک‌روال خود مراقبتی ممکن است مانع از ایجاد روابط مثبت و سالم با افراد اطرافتان شود.

تمرینی به نام خودکنترلی

داشتن نظم شخصی در گرو کنترل خوب افکار و احساسات است. خودکنترلی هرروز به شما این امکان را می‌دهد احساساتتان را مدیریت کنید. شما تصمیمات عینی‌تری خواهید گرفت و به تصویر بزرگ‌تری نگاه خواهید کرد که به شما کمک می‌کند در درازمدت به اهداف خود برسید. خودکنترلی را می‌توان با درک عادات و اثرات منفی و طولانی‌مدت اعمال خودآگاهانه آموخت. در عمل، این می‌تواند چیزی به‌سادگی کنترل هوس قند شما باشد. با دانستن اثرات مضری که شکر می‌تواند بر بدن شما داشته باشد، می‌توانید آگاهانه تصمیم بگیرید که آن را به چیزی سالم‌تر تغییر دهید.

یکی دیگر از راه‌های تقویت اراده، اجتناب از مکان‌هایی است که ممکن است بر شما تأثیر بگذارد. اگر می‌خواهید سیگار را ترک کنید، با دوستان سیگاری خود وقت نگذرانید. درحالی‌که ممکن است مبارزه با وسوسه‌ها بسیار سخت به نظر برسد، اما منضبط بودن و خودکنترلی می‌تواند سلامت جسمی و روانی شما را بهبود بخشد. از سوی دیگر، شکست در ایجاد اراده می‌تواند به رشد شخصی شما آسیب برساند و شما را از اهداف زندگی خود منحرف کند.

داشتن رژیم غذایی متعادل

چه صاحب یک کسب‌وکار معروف باشید، چه یک مترجم آزاد یا یک دانشجو، حفظ سلامت ذهن و جسم برای یک زندگی موفق ضروری است. با داشتن یک رژیم غذایی متعادل، توانایی خود را برای تمرکز بالا می‌برید و تمرکز خود را روی کارهایی که پیش رو دارید بهتر حفظ می‌کنید.

تا حد امکان از خوردن غذاهای ناسالم و نوشیدنی‌های شیرین خودداری کنید. آن‌ها کالری بالایی دارند و باعث می‌شوند ازنظر فیزیکی احساس فرسودگی کنید. در عوض، غذاهای مغذی‌تری را انتخاب کنید که هم برای بدن و هم برای ذهن شما مفید باشد. نوشیدن آب فراوان را نیز به یک عادت تبدیل کنید. مصرف روزانه آب کافی می‌تواند سطح انرژی شما را افزایش دهد، عملکرد مغز را بهبود بخشد و بهره‌وری را افزایش دهد.

نظم شخصی و درس گرفتن از اشتباهات

بسیاری از کتاب‌های مربوط به نظم شخصی به این نکته سوگند یاد می‌کنند. توانایی شما برای درس گرفتن از اشتباهاتتان نقش بزرگی در ایجاد نظم شخصی دارد.

صرف زمان برای تأمل به شما این خرد را می‌دهد که هرگز اشتباهات مشابه را تکرار نکنید و در عوض تصمیمات بهتری بگیرید. هر صاحب کسب‌وکار موفقی در طول زندگی خود ضرر و زیان را تجربه کرده است؛ و اینجاست که نظم شخصی بسیار مهم است. این در مورد اجتناب یا عدم اشتباه نیست. این در مورد بازگشت و تلاش برای قضاوت بهتر در آینده است.

هیچ‌کس نمی‌تواند انتخاب‌های اشتباهی که در گذشته انجام‌شده را تغییر دهد، بنابراین تمرکز روی اشتباهات نیز فایده‌ای ندارد. در عوض، باید سعی کنید بر این مشکلات غلبه کنید. از آن‌ها به‌عنوان یک تجربه یادگیری استفاده کنید که می‌تواند به شما در تدوین استراتژی‌های جدید برای موفقیت کمک کند.

نوشتن اهداف قدمی مهم در نظم شخصی

یکی از بهترین راه‌ها برای منظم نگه‌داشتن خود، نوشتن اهدافتان است. چه در حال اتمام یک دوره آنلاین برای کار یا تهیه یک ارائه محصول برای سرمایه‌گذاران باشید، تهیه فهرستی از اهداف به شما کمک می‌کند تا برای آن برنامه‌ریزی کنید و اقدام کنید. به‌علاوه، برنامه‌ریزی برای اهداف به شما این امکان را می‌دهد بر روی مهم‌ترین چیزها تمرکز کنید و برای هرگونه مانعی که ممکن است در آینده پیش بیاید، بهتر آماده‌باشید. این به شما کمک می‌کند تا در کار خود بمانید و تعادل خوبی بین کار وزندگی برقرار کنید.

بر اساس برخی از مطالعات، افراد زمانی که آن‌ها را روی کاغذ بیاورند، شانس بسیار بیشتری برای رسیدن به اهداف خوددارند. در کنار خدمت به‌عنوان یک ابزار انگیزشی عالی، چنین فهرستی همچنین شما را وادار می‌کند تا استراتژی‌های حساب‌شده‌ای ایجاد کنید و به‌طورکلی در زندگی خود منظم‌تر شوید. برنامه‌های مفید زیادی وجود دارند که می‌توانند به شما در پیگیری اهداف خود کمک کنند.

پر بازده ترین زمان

پربازده‌ترین زمان خود را تعیین کنید

کارشناسان ادعا می‌کنند که ذهن انسان در هنگام صبح در متمرکزترین حالت خود قرار دارد. بااین‌حال، بهتر است با برنامه‌های مختلف آزمایش کنید تا مفیدترین زمان را برای نیازهای خود پیدا کنید.

برخی از افراد صبح‌ها انگیزه بیشتری داشته باشند، درحالی‌که برخی دیگر در طول شب خود را هوشیارتر می‌یابند. برای استفاده حداکثری از روزتان، سعی کنید پربازده‌ترین زمان خود را شناسایی کنید و سپس برنامه کاری خود را بر اساس آن بسازید.

نقش نگرش مثبت در خود انضباطی

ایجاد نظم و انضباط، به کار سخت و فداکاری نیاز دارد. به همین دلیل حفظ نگرش مثبت در زندگی، به‌ویژه در هنگام سختی، حیاتی است. خوش‌بینی شما را مثبت نگه می‌دارد و روابط بهتری با افراد دیگر ایجاد می‌کند. وقتی خوش‌بین هستید، احتمالاً بهترین تلاش خود را برای دستیابی به زندگی موردنظرتان انجام می‌دهید.

محققان اکنون توافق دارند که مثبت اندیشی و خوش‌بینی می‌تواند طول عمر فرد را افزایش دهد، میزان افسردگی را کاهش دهد و فرد را در موقعیت‌های استرس‌زا سازگارتر کند. بعلاوه، قدردانی از خود به شما کمک می‌کند تا انگیزه بیشتری برای کار کردن و بهبود خود به‌عنوان یک فرد و یک حرفه‌ای داشته باشید.

وقتی با شکست یا سختی روبه‌رو می‌شوید، وقت خود را به تأمل در مورد اعمال خود اختصاص دهید. این تمرین به شما این امکان را می‌دهد که استعدادها و مهارت‌های خود را بشناسید و حس عزت‌نفس خود را در طول مسیر تقویت کنید. اگر در مورد چشم‌انداز آینده خود هیجان‌زده هستید، باوجود موانعی که ممکن است در این راه پیش بیاید، ادامه حرکت روبه‌جلو بسیار مفیدتر است.

عاملی به نام انگیزه

داشتن انگیزه به شما کمک می‌کند تا بر روی اهداف خود متمرکز بمانید، این تلاش برای اقدام و ایجاد تغییر در زندگی است و اگرچه رسیدن به آن آسان است، اما حفظ آن بسیار دشوارتر است.

هنگام تلاش برای ایجاد یک عادت، انگیزه به شما کمک می‌کند تا برنامه‌های روزمره خود را شکل دهید. یافتن چیزی که بیشتر به شما انگیزه می‌دهد و شما را برای برداشتن اولین قدم سوق می‌دهد بسیار مهم است. بهترین کتاب‌ها درزمینهٔ نظم و انضباط می‌گویند که یکی از بهترین راه‌ها برای برانگیختگی داشتن یک برنامه روزانه است. با آماده‌سازی ذهنی خود برای انجام برخی فعالیت‌ها، جایی برای بهانه‌جویی باقی نمی‌گذارید (خیلی کمتر).

اگر فردی رقابتی هستید، می‌توانید کارهای روزمره خود را به‌عنوان مجموعه‌ای از چالش‌ها برای خود ببینید. داشتن جوایز کوچک برای تلاش‌هایتان به شما کمک می‌کند تا دستاوردهای خود را بشناسید و آن‌ها را در طول مسیر سرگرم‌کننده‌تر کنید.

به دنبال پشتیبانی باشید

اگر خواندن کتاب‌هایی درباره نظم شخصی به شما کمک نمی‌کند تمرکز خود را روی صحبت کردن با افراد دیگر بگذارید. گروه‌های حمایتی برای افرادی ایدئال هستند که می‌خواهند تلاش های خود را در حفظ یک زندگی منظم به اشتراک بگذارند. شما با افراد دیگری ملاقات خواهید کرد که ممکن است مشکلاتی مشابه شما داشته باشند.

از طرف دیگر، می‌توانید با یک متخصص سلامت روان مشورت کنید و به‌جای آن برای جلسه درمانی برنامه‌ریزی کنید. صحبت کردن با عزیزانتان نیز ممکن است به شما کمک کند تا از دوران سخت عبور کنید.

یک مربی توانا آغازی بر نظم شخصی

اگر نمی‌دانید از کجا شروع کنید، جستجوی راهنمایی از کسی که به او اعتماد دارید نیز یک گزینه مناسب است. یافتن مربی‌ای که بتواند توصیه‌های مفیدی برای پیشرفت شخصی و حرفه‌ای شما ارائه دهد، چیزی است که ارزش توجه دارد.

یک مربی خوب باید چشم‌اندازها و اهدافی مشابه شما داشته باشد زیرا شما از اشتباهات و تجربیات گذشته او درس می‌گیرید. این شخص می‌تواند هرکسی از محل کار، مدرسه یا یک دوست مجازی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...