سبد خرید

مدل تجاری سازمان به مشتری چیست؟

در بازاریابی سازمان به مشتری، رفتار مصرف کننده محرک اصلی است.
وقتی می فهمید که خواسته مشتریان چیست و چگونه می توانید آنها را ترغیب به خرید کنید، موفق خواهید شد. محرک اصلی یعنی مشتری باعث ایجاد این مدل شده و مهم ترین چالش هر نهاد تجاری است که طبق مدل سازمان به مشتری کار می کند.
شناسایی تقاضای مشتریان و تشخیص تمایز بین محصولات و خدمات شما و سایر فروشندگان، مهمترین حوزه تحقیقات بازار و بخش های تحقیق و توسعه در قرن بیست و یکم است.

مدل سازمان به مشتری یا تجارت به مصرف کننده، نوعی معامله تجاری است که در آن مشاغل مستقیماً به مشتریان ، محصولات یا خدمات می فروشند. شکل سنتی این مدل، افرادی هستند که از بازار خرید می کنند، وعده های غذایی رستوران را تهیه می کنند یا مشترکانی که به صورت پولی تلویزیون تماشا می کنند. اما اخیراً، اصطلاح سازمان به مشتری به فروش آنلاین محصولات یا خرده فروشی اینترنتی اشاره دارد که در آن تولید کنندگان یا خرده فروشان محصولات خود را به صورت اینترنتی به مشتریان به فروش می رسانند. مدل سازمان به مشتری یکی از چهار دسته تجارت الکترونیکی است و در کنار مدل تجارت به تجارت، مشتری به کسب و کار و مشتری به مشتری قرار می گیرد.
از بین چهار مدل، سازمان به مشتری در بین اکثر مردم بیشتر شناخته شده است.

مدل تجاری سازمان به مشتری چیست؟

اگر تاکنون موردی را به صورت آنلاین برای مصارف شخصی خود خریداری کرده اید، یعنی خرده فروشی اینترنتی انجام داده اید. بدین ترتیب هر کالایی را می توان از طریق خرده فروشی اینترنتی، که به عنوان فروشگاه های مجازی نیز شناخته می شود، به فروش رساند. این مفهوم اولین بار در سال 1979 توسط مایکل آلدریچ، مخترع انگلیسی به کار برده شد که یک مجموعه تلویزیونی را به یک رایانه پردازش تراکنشی با یک خط تلفن متصل کرد و اصطلاح خرید از راه دور را بنیاد نهاد.

ارزیابی مدل تجاری سازمان به مشتری

با رشد اینترنت در دهه 1990، صدها هزار دامنه به ثبت رسید. همان اوایل، اصطلاح خرده فروشی الکترونیکی در کتابهایی مانند فروشگاه آینده مطرح شد: چگونه فن آوری ها نحوه خرید و محصولات تغییر خواهند داد که انقلاب آینده تجارت الکترونیکی را پیش بینی کرده بود و البته مشکلات امنیتی نیز وجود داشت. هنگامی که نت‌اسکیپشرکت خدمات کامپیوتری آمریکایی،  لایه سوکت امنیت را تولید کرد، مصرف کنندگان در انتقال داده های اطلاعاتی از طریق اینترنت احساس آرامش بیشتری داشتند.

اواسط دهه 1990 و 2000 شاهد رشد تجارت الکترونیکی از طریق سایت هایی مانند آمازون و زپوس بودیم. امروزه به ندرت می بینیم مشاغلی که با مصرف کننده سروکار داردند، فروش آنلاین نداشته باشند. مصرف کنندگان از راحتی خرید آنلاین در خانه های خود لذت می برند و مشاغل با کمترین هزینه ها رشد می کنند. با ایجاد یک فروشگاه مجازی، دیگر به یک فروشگاه فیزیکی یا موجودی بالا نیازی ندارید. این موضوع برای مشاغل کوچک مانند فروشگاه های جواهرات و نانوایی ها بسیار ایده آل بود. مراکز پخش و توزیع مستقیم  در این دوره زمانی نیز رشد خوبی کرده اند زیرا در مدل سازمان به مشتری فروشنده اجازه دارد به عنوان واسط بین انبار شخص ثالث و مشتری بعنوان خریدار ، کار کند.

چالش های سازمان به مشتری

با این حال چالش هایی برای مشاغل سازمان به مشتری وجود دارد. از آنجا که وب سایت ها همچنان سریعتر و کاربر پسند تر می شوند، اما وظیفه مشاغل است که سایت ها را شفاف تر و قابل درک تر کنند. برای بالا بردن بازدید مصرف کنندگان باید سایت ها نیز بهینه سازی شوند. بهینه سازی موتور جستجو  برای یک کسب و کار جهت رقابت و قرار گرفتن در صدر رتبه های جستجوی اینترنت امری ضروری است. بسیاری از مصرف کنندگان از موتورهای جستجوگر مانند گوگل، بینگ و یاهو برای پیدا کردن کالاهایی که قصد خرید دارند استفاده می کنند. مشتریان معمولاً پس از جستجو برای یک کلمه کلیدی یا عبارت خاص، وب سایت ها را در اولین صفحه نتایج انتخاب می کنند. مشاغلی که سایتی برای بهینه سازی در رده بندی بالا نداشته باشند، در میان سایت های دیگر گم می شوند، تعداد بازدید سایت را از دست می دهند و به نوبه خود مشتریان بالقوه را از دست می دهد.

برای اطمینان از کیفیت بالای سئو، مشاغل می توانند با مدیران بازاریابی یا مشاوران خارج از کشور که در این زمینه آموزش دیده و مجرّب هستند، مشورت کنند. شرکت ها می توانند لیست های پرداخت شده را برای رتبه بندی در چند صفحه اول قرار دهند و همچنین از تاکتیک های سئو استفاده کنند. البته این استراتژی منجر به هزینه دیگری برای شرکت می شود اما حاشیه های فرایند را کاهش می دهد. این اتفاق در صنایع و در بخش سازمان به مشتری رخ می دهد. قابلیت های اینترنت، سهولت در پرداخت الکترونیکی هزینه ها و ضرورت سئو ممکن است به منظره ای منجر شود که در آن شرکت های بزرگتر با جیب های عمیق تر، اکثریت قریب به اتفاق بازارها را تحت کنترل خود در آورند.

یکی دیگر از چالش های تحول برانگیز فرایند پرداخت است. رمزگذاری لایه سوکت امنیت به مردم این امکان را می دهد تا بدانند که سایت خطری ایجاد نمی کند، اما همچنان بسیاری از مردم در ارائه اطلاعات کارت اعتباری خود به شرکت ها مردد هستند. حتی اگر سایت ایمن باشد و جای مناسبی برای ذخیره کردن شماره کارت اعتباری نباشد. در سال 2004، شورای استانداردهای امنیتی صنعت کارت پرداخت برای ایجاد استانداردهای انطباق برای هر شرکتی که کارت های اعتباری را پردازش می کند، تشکیل شد.سرویس های خدماتی مانند پی پال و ونمو می توانند پردازش پرداخت را برای فروشندگان آنلاین انجام دهند، مسئولیت آن را از فروشنده ها بگیرند و یک راه حل چندمنظوره برای مشتری در همه مکان ها و بصورت آنلاین ارائه دهند. ثابت شده است که این راه حل در بین خریداران و مشاغل آنلاین محبوب است. پی پال در حال حاضر بیش از 232 میلیون حساب کاربری دارد.

آینده مدل سازمان به مشتری

تجارت الکترونیکی برای ماندگار شدن اینجاست. از سال 2000 تا 2009، فروش بیش از 500٪ افزایش یافت و این روند در طی دهه 2010 ادامه داشت. به لطف استفاده روزافزون استفاده از تبلت و تلفن های هوشمند، خرده فروشی آنلاین همچنان در حال پیشرفت و گسترش است. این دستگاه های تلفن همراه به بخشی جدایی ناپذیری از فرهنگ ارتباطات تبدیل شده اند. رسانه های اجتماعی به ابزار اصلی بازاریابی برای مشاغل مختلف تبدیل شده است. فروش خرده فروشی تجارت الکترونیکی ایالات متحده از 34.1 میلیون دلار در سال 2009 به 154.5 میلیون دلار در سال 2019 افزایش یافته است، که به فناوری های جدید و یک دهه بهبود اقتصادی ایالات متحده دامن زده است. بدون شک دهه آینده چالش های جدید و برخی بهبودسازی ها ارائه می شود زیرا در حال آزمایش و بررسی محدودیت های این فناوری در حال گسترش هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...