سبد خرید

قدرت نه گفتن؛ مهارتی منحصربفرد در توسعه فردی

چقدر قدرت نه گفتن دارید؟ شنیدن کلمه “نه” گاهی اوقات غافلگیرکننده است و گاهی اوقات طبق انتظار، اما به ندرت می تواند پاسخی باشد که ما به آن امیدواریم. برخی از افراد نمی توانند خواسته دیگران را رد کنند. هر زمان که کسی درخواستی داشته باشد، می‌گویند بله، و بخشی از این موافقت، به این دلیل است که نمی‌دانند چگونه نه بگویند. بخش دیگر ناشی از ناامید نکردن دیگران است. با این حال، در حالی که بله گفتن یک راه حل ساده به نظر می رسد، لزوما همیشه بهترین پاسخ نیست. درست مانند نه گفتن که پیامدهایی دارد.

فهرست مطالب

چرا نمی توانیم نه بگوییم

متأسفانه، زمانی که شخصی از شما درخواست لطفی می کند، به خصوص در یک محیط کاری، اغلب مجبورید «نه» بگویید. شاید شما زمان لازم برای کمک کردن را ندارید، یا شاید به سادگی توانایی آن را ندارید، اما با این وجود، گفتن “نه” می تواند باعث شود بسیاری از افراد احساس ناراحتی کنند. آیا آنها فکر می کنند که شما خودخواه یا نامهربان هستید؟

در ادامه دلایلی را بیان کرده‌ایم که نشان می‌دهد مردم اغلب به سختی قدرت نه گفتن را پیدا می کنند، و توضیح داده‌ایم که چرا در هیچ یک از این شرایط نیازی به نگرانی نیست.

دلایلی که نه گفتن را دشوار می کند

 • نشان دادن تمایل و تعهد

ممکن است واقعاً بخواهید کمک کنید، یا ممکن است فقط بخواهید نشان دهید که مایل به کمک به دیگران هستید. اگر اخیراً شغل جدیدی را شروع کرده اید، ممکن است تشویق شوید که تلاش بیشتری برای نشان دادن اشتیاق به مشارکت انجام دهید، اما این موضوع باید به دقت بررسی شود. اجازه ندهید تمایل شما به درگیر شدن و کمک به دیگران بر کار شما تأثیر بگذارد. مهم نیست چقدر حسن نیت از مفید بودن ایجاد کرده اید، اگر اجازه دهید تعهداتتان به حاشیه برود، خودتان را دچار مشکل خواهید کرد.

 • تاثیرگذاری روی مشتریان بالقوه

وقتی کسی، به ویژه یک مدیر، از شما خواهش می کند، «نه» گفتن می تواند ترسناک باشد. شما نمی خواهید بی فایده به نظر برسید و مطمئناً نمی خواهید به نظر برسد که نمی توانید با سطح فعلی کار خود کنار بیایید. شاید می ترسید که این موضوع بر نظر آنها در مورد شما تأثیر بگذارد؟ سعی کنید به آرامی و مؤدبانه «نه» بگویید، زیرا قاطعیت و اعتماد به نفس خود را نشان داده اید، که این ویژگی‌های مثبتی است که آن‌ها از آن قدردانی می‌کنند. قدرت نه گفتن را جدی بگیرید.

 • فرهنگ؛ دلیلی برای مقاومت به نه گفتن

وقتی از افراد درخواست کمک می شود، برخی فقط به عنوان یک غریزه طبیعی بله می گویند. شاید شما در فرهنگی بزرگ شده باشید که در آن «نه» گفتن به کسی بی‌ادب تلقی می‌شود (یا فقط دوست دارید سخاوتمند باشید)، اما در دنیای تجارت، تا زمانی که منصف و مؤدب باشید، «نه» گفتن اینطور نیست. مردم درک می کنند که دیگران تعهدات خود را دارند و شما همیشه نمی توانید فوراً در اختیار آن ها باشید.

اگر می خواهید درباره قدرت نه گفتن بیشتر بدانید خواندن کتاب راحت بگویید نه را به شما پیشنهاد می دهیم.
 • داشتن روحیه همکاری

تفاوت زیادی بین نه گفتن به درخواست کسی و خودخواه بودن وجود دارد. درست است که مردم افرادی با مشارکت و همکاری بالا را دوست دارند، اما افرادی را نیز دوست دارند که کارها را به تنهایی انجام می دهند. گرفتار شدن در مسائل دیگران، در حالی که از اهداف خود دور می شوید، بسیار بدتر از کمک نکردن خواهد بود.

 • ترس از طرد شدن

“نه” گفتن به کسی و حتی بیشتر از آن “نه” گفتن به افرادی که می خواهیم ما را دوست داشته باشند می تواند ترسناک باشد. خواه رئیسی باشد که می‌خواهید او را تحت تأثیر قرار دهید یا دوستی که می‌خواهید با او صمیمی بمانید، طبیعت انسان این است که نگران باشید که کمتر شما را دوست داشته باشند زیرا به آنها نه گفتید. اما نگران نباشید، اگر دلایل خود را منطقی می دانید، آنها باید به تصمیم شما احترام بگذارند. اگر کسی نتواند به شما کمک کند، شما نیز به طور خودکار کمتر به او فکر می کنید؟ بنابراین، چرا فکر می کنید که عکس آن درست است؟

 • قصد کمک و خیرخواهی

گاهی اوقات ممکن است برای شما سخت باشد که به کسی «نه» بگویید زیرا واقعاً می خواهید کمک کنید، اما نمی توانید. شاید شما در حال حاضر بیش از حد کار دارید و زمان ندارید، شاید مهارت یا تجربه لازم برای کمک را ندارید، اما این می تواند ناراحت کننده باشد که نتوانید زمانی که واقعاً می خواهید کمک کنید.

قدرت نه گفتن

 • به خطر افتادن رابطه

گاهی اوقات، شخصی از شما چیزی می خواهد و چون باید به درخواست او “نه” بگویید، ممکن است ترس داشته باشید که رابطه شما را به خطر بیندازد. اگرچه این قابل درک است، اما به ندرت چنین است. حتی اگر نپذیرفتن شما طرف مقابل را ناراحت کند، اگر قبل از اینکه از شما بپرسند، رابطه محکمی وجود داشته است، آن شخص باید دلایل شما را درک کند – یا حداقل به آنها احترام بگذارد – زمانی که باید به او “نه” بگویید.

 • شما معتقدید که “نه” گفتن خوب نیست

همه ما ارزش ها و باورهای ناخودآگاه خود را در مورد درست و نادرست و مهم و غیر مهم داریم و سعی می کنیم بر اساس این ارزش ها زندگی کنیم. بسیاری از مردم معتقدند که شما باید سعی کنید با دیگران خوب رفتار کنید، و وقتی از شما کمک می‌خواهند «نه» گفتن خوب نیست. با این حال، این یک دیدگاه ناقص و تحریف شده از معنای خوب و مفید بودن است. گاهی اوقات لازم است به چیزهایی «نه» بگویید، اما این بدان معنا نیست که از یک فرد خوب و با ملاحظه بودن دست بردارید.

 • بعد از آن احساس گناه می کنید

وقتی به کسی “نه” می گویید، آیا بعد از آن به اعمال خود فکر می کنید و گاهی از تصمیمی که گرفته اید احساس ناراحتی می کنید؟ این تفکر با اینکه غیر ضروریست اما به طرز شگفت آوری رایج است. وقتی تعهدات دیگری دارید، به شما اجازه داده می شود که نیازهای خود را در اولویت قرار دهید و مهم ترین چیزها را اولویت بندی کنید. اگر گزینه ها را سنجیدید و به این نتیجه رسیدید که باید «نه» بگویید، پس چیزی برای احساس گناه ندارید.

 • آسیب به احساسات دیگران

بین قاطع بودن و پرخاشگر بودن تفاوت زیادی وجود دارد. و تفاوت بزرگی بین «نه» گفتن و بی ادبی یا کمک نکردن وجود دارد. وقتی کسی از شما چیزی می‌خواهد، باید بداند که این احتمال وجود دارد که مجبور شوید «نه» بگویید، بنابراین اگر پاسخ شما این است احساسات او جریحه دار نشود. همچنین، تا زمانی که بتوانید آن را به گونه‌ای توضیح دهید که نشان دهد احساسات آن‌ها را در نظر گرفته‌اید، اما به دلایل مهم و قابل فهم مجبور شده‌اید «نه» بگویید، آن‌ها نباید دلیلی برای آزرده شدن داشته باشند.

چگونه نه بگوییم و چرا مهم است

وقتی نه می گویید، ممکن است به موارد زیر اشاره کنید:

 • وقتی به چیزی که از آن لذت نمی برید بله می گویید، به چیزهایی که دوست دارید نه می گویید
 • وقتی به شغلی که دوست ندارید بله می گویید، به رویاهای خود نه می گویید
 • وقتی به کسی که دوستش ندارید بله می گویید، به یک رابطه رضایت بخش نه می گویید
 • وقتی به اضافه کاری بله می گویید، به زندگی اجتماعی خود نه می گویید

استفاده از قدرت نه گفتن به دیگران در مواقع ضروری به طور قابل توجهی به زندگی تان کمک می کند. بدون انجام این کار، هرگز نمی‌توانید زمانی برای شروع کسب‌وکار، توسعه شخصی‌، نوشتن مقاله، مربیگری، گذراندن وقت با دوستان و خانواده‌ و زندگی در این زمینه داشته باشید.

یادگیری و بدست آوردن قدرت نه گفتن یک فرآیند مداوم است، و شروع آن می تواند آسان تا سخت باشد. اما تا زمانی که اهمیت نه گفتن را درک کنید، در مسیر خود هستید. در ادامه برخی از نکات در مورد نحوه نه گفتن به مردم آمده است – چه به رئیس خود، یک دوست، یک همکار، یکی از اعضای خانواده یا یک غریبه نه بگویید. به یاد داشته باشید، نه گفتن هیچ اشکالی ندارد.

چرا وقتی نه می گوییم احساس گناه می کنیم؟

بسیاری از ما در مورد روابط مان احساس ناامنی داریم و نمی خواهیم با گفتن “نه” آن رابطه را به خطر بیندازیم، جایی که احساس گناه از آنجا ناشی می شود. حتی اگر مجبور باشیم خود را در بدبختی قرار دهیم تا زمانی که بتوانیم عزیزانمان را خوشحال کنیم قابل تحمل است.

به همین ترتیب، ما نسبت به واکنش های دیگران احساس مسئولیت می کنیم. و قدرت نه گفتن را مساوی گناه می دانیم. زیرا نسبت به واکنش دیگران به «نه» شما احساس مسئولیت می کنید. مطالعات همچنین نشان داده است که اکثر مردم قادر به «نه» گفتن نیستند زیرا از تعارض، رویارویی و ناامید کردن دیگران می‌ترسند. بنابراین سوال مهم این است: چگونه بر این احساس گناه غلبه کنیم؟ چگونه بدون احساس گناه نه بگوییم؟

تصمیم به اضافه کردن کلمه “نه” به واژگان خود چیز کوچکی نیست. روانشناسان معتقدند که ناتوانی در گفتن «نه» یک دفاع تکاملی در برابر رفتارهای غارتگرانه است. نکته کلیدی در اینجا این است که این تله های روانی را در مغز خود بشناسید، بر آن ها غلبه کنید و یاد بگیرید که با قدرت نه گفتن از خودتان دفاع کنید.

سه قانون طلایی که بدون احساس گناه «نه» بگویید

 • شما باید از منطقه راحتی خود خارج شوید

منطقه راحتی شما “بله” است، بنابراین وقت آن است که خودتان را به چالش بکشید. تعیین حد و مرز برای خود و اولویت دادن به زمان، احساس ناخوشایندی خواهد داشت، به خصوص اگر در گذشته این کار را انجام نداده باشید.

 • شما کنترل کننده زندگی تان هستید

وقتی یاد می گیرید چگونه نه بگویید، این را نیز به یاد داشته باشید که شما تنها کسی هستید که خواسته های زمان خود را درک می کنید. در مورد آن فکر کنید: چه کس دیگری تمام خواسته های زندگی شما را می داند؟ هیچکس. فقط شما در مرکز همه این درخواست ها هستید. شما تنها کسی هستید که می‌دانید چقدر زمان دارید و چه اولویت‌هایی را باید به کدام موضوع زندگی خود بدهید.

 • نه گفتن به معنای بله گفتن به چیزی است که مهم است

وقتی تصمیم می‌گیریم نه بگوییم، یعنی به چیز دیگری که بیشتر به آن اهمیت می‌دهیم «بله» بگوییم. شما یک فرصت منحصر به فرد برای تصمیم گیری در مورد نحوه صرف وقت گرانبهای خود دارید. بنابراین، به جای ادعای “من نمی توانم به کسی نه بگویم”، یاد بگیرید که برای وقت خود بجنگید و کارهای مهم را انجام دهید.

قدرت نه گفتن؛ 10 راه برای شروع این مهارت منحصربفرد

گنجاندن آن کلمه کوچک “نه” در زندگی شما می تواند تحول آفرین باشد. نادیده گرفتن برخی چیزها به این معنی است که می توانید درها را به روی مسایل مهم باز کنید. قدرت نه گفتن باعث می شود که وقتتان را برای خود در اولویت قرار دهید.

متعهدانه بررسی کنید

یکی از بزرگترین چالش های نه گفتن احساس تعهد است. آیا نسبت به بله گفتن احساس مسئولیت می کنید و نگران این هستید که نه گفتن تاثیر بدی روی شما داشته باشد؟ از خود بپرسید که آیا واقعاً باید بله بگویید؟ فرضیات یا باورهای خود را در مورد اینکه آیا مسئولیت بله گفتن را بر عهده دارید بررسی کنید. آن را برگردانید و به جای آن بپرسید که چه وظیفه ای در قبال خود دارید.

مقاومت در برابر ترس از دست دادن

آیا ترس از دست دادن دارید؟ این ترس می تواند شما را به طرق مختلف دنبال کند. در محل کار، شما به صورت داوطلبانه وقت خود را به دیگران اختصاص می دهید زیرا می ترسید. در زندگی شخصی خود، به دلیل ترس به جمع می پیوندید، حتی ممکن است که از سرگرمی لذت نبرید. بهتر است با خودتان روراست باشید. آیا به خاطر ترس بله می گویید یا به این دلیل که می خواهید بله بگویید؟ بیشتر اوقات، دویدن به دنبال ترس احساس خوبی در ما ایجاد نمی کند.

فرضیات خود را در مورد معنای نه گفتن بررسی کنید

آیا از واکنشی که در صورت نه گفتن دریافت خواهید کرد می ترسید؟ اغلب، به این دلیل که نگران واکنش دیگران هستیم یا به دلیل عواقب آن، «بله» می‌گوییم. ممکن است بترسیم که دیگران را ناامید کنیم یا فکر کنیم که احترام آنها را از دست خواهیم داد. ما اغلب فراموش می کنیم که در این راه چقدر خود را ناامید می کنیم.

به یاد داشته باشید که نه گفتن می تواند دقیقا همان چیزی باشد که برای ارسال پیام مناسبی که محدودیت دارید لازم است. ممکن است در ابتدا کسی را ناامید کنید، اما ترسیم یک مرز می تواند آزادی را برای شما به ارمغان بیاورد. و اغلب به دیگران کمک می کند که به شما و مرزهای شما احترام بیشتری بگذارند.

فکر کردن قبل از نه گفتن

اندیشیدن درباره درخواست دیگران

گاهی اوقات درخواست دیگران ممکن است در ابتدا منطقی باشد. یا معمولاً در گذشته به این درخواست بله گفته ایم. کمی به خودتان فرصت دهید تا فکر کنید که آیا واقعا وقت دارید یا می توانید کار را به درستی انجام دهید. ممکن است تصمیم بگیرید که بهترین گزینه نه گفتن است. هیچ ضرری ندارد که به خودتان زمانی برای تصمیم گیری بدهید. با اینکار قدرت نه گفتن را بهتر پیدا می کنید.

“نه” خود را با شفافیت و مهربانی بیان کنید

وقتی آماده هستید که به کسی «نه» بگویید، تصمیم خود را اعلام کنید. پیام می تواند شفاف و صادقانه باشد تا برای فرد درخواست کننده این اطمینان حاصل شود که دلایل شما به دلیل زمان محدود شما است. در برابر وسوسه پاسخ ندادن یا برقراری ارتباط بدون فکر کردن، “من نمی توانم به کسی نه بگویم” مقاومت کنید. اما، در عین حال، خود را موظف به ارائه گزارشی طولانی درباره دلیل «نه» گفتن خود نکنید.

نحوه استفاده از نسخه اصلاح شده «نه» را در نظر بگیرید

اگر برای گفتن بله تحت فشار هستید، اما می خواهید نه بگویید، ممکن است بهتر باشد که “بله” را به “بله، اما…” تنزل دهید، زیرا این به شما امکان می دهد موافقت خود را به آنچه برای شما بهتر است مشروط کنید.

گاهی اوقات، شرط می تواند انجام کار باشد، اما نه در بازه زمانی که در ابتدا درخواست شده است. یا شاید بتوانید بخشی از آنچه خواسته شده را انجام دهید.

قدرت نه گفتن را درک کنید

نه گفتن اشکالی ندارد. ما مدام فکر می‌کنیم که اشکال دارد، که طرف مقابل احساس بدی خواهد کرد، ما بد رفتار می‌کنیم، مردم عصبانی می‌شوند، ما بی‌ادب هستیم و غیره.

در حالی که اینها از نیت خیر در ما سرچشمه می گیرد، اما مسئله این است که بیشتر این ترس ها خود ساخته اند. اگر آن شخص دارای ذهنی باز باشد، متوجه می شود که چرا شما نه می گویید. از نه گفتن هیچ اتفاق بدی نخواهد افتاد.

نه گفتن اشکالی ندارد و جزئی از زندگی است. مردم هر روز در این دنیا همیشه بله و نه می گویند. شما تنها کسی نیستید که به دیگری نه می گویید. پس نگران آن نباشید، این را بدانید که احترام گذاشتن در ارتباطات بسیار مهمتر است.

انتخاب رسانه مناسب

از رسانه مناسب برای ارتباط و پیام استفاده کنید: چهره به چهره، پیام فوری، ایمیل، پیامک، تماس تلفنی یا موارد دیگر. بهترین رسانه وجود ندارد. این انتخاب به رابطه شما با آن فرد بستگی دارد.

آن را ساده نگه دارید

به سادگی قدرت نه گفتن پیدا کنید. به فرد مقابل اجازه دهید بداند که نمی توانید این کار را انجام دهید و توضیح کوتاهی درباره دلیل نه گفتن خود ارائه دهید. گاهی اوقات گفتن تنها یک جمله مانند «نه، نمی توانم»، «متاسفم که در حال حاضر نمی توانم خواسته تان را برآورده کنم»، «من اولویت‌های دیگری دارم و فعلاً نمی‌توانم روی آن کار کنم» یا «شاید بعدا” بتوانم» به خوبی کار کند.

نیازی به توضیح بیش از حد نیست، زیرا به هر حال برای طرف مقابل فرقی ندارد، و ممکن است منجر به این شود که بخواهد موضع شما را به چالش بکشد، تنها کاری که باید انجام دهید ارسال پیام «نه، نمی توانم» است. اگر موضوع خاصی وجود دارد که برای بحث/مذاکره آماده هستید، آنها را برای بحث مطرح کنید.

محترم باشید

یکی از دلایلی که مردم قدرت نه گفتن ندارند این است که فکر می کنند نه گفتن بی احترامی است. با این حال، به جای نه گفتن، به نحوه گفتن تان دقت کنید. در پاسخ خود محترمانه رفتار کنید، برای موضع طرف مقابل ارزش قائل شوید تا همه چیز به خوبی پیش رود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...