سبد خرید

از اهمیت رابطه دوستی چه می دانید؟

از اهمیت رابطه دوستی چه می دانید؟ چرا دوستان شما مهمتر از آن چیزی هستند که فکر می کنید؟ چگونه می توانید دوستی های خود را در زندگی حفظ کنید؟ نویسنده لیدیا دنورث استدلال می کند که اولین گام شناخت اهمیت آنهاست.

در واقع، تحقیقات نشان می‌دهد که دوستی‌ها می‌توانند به ما کمک کنند هدف و معنا پیدا کنیم، سالم بمانیم و طولانی‌تر زندگی کنیم. صمیمیت، حمایت، برابری و پیوندهای عاطفی ما در دوستی هایمان منحصر به فرد است. چرا ما به دوستان خود نیاز داریم و چگونه این ارتباطات را قوی نگه داریم؟ در ادامه این مقاله با ما همراه باشید

دوست خوب

چگونه دوستی برای افراد در طول عمرشان تغییر می‌کند؟

البته وقتی خیلی کوچک هستید، اولین رابطه اجتماعی شما با والدین یا پرستارتان است؛ اما وقتی بچه‌ها به مدرسه می‌روند، شروع به دوستی عمیق‌تری می‌کنند که شامل انجام کارها با یکدیگر است و سپس یک عنصر عاطفی عمیق‌تر و مشترک شروع  می‌شود. سپس در نوجوانی، حتی بیشتر انتزاعی و ارتباطی می‌شود.

در تمام طول دوران دبیرستان و دانشگاه، دوستی‌ها می‌توانند آسان به نظر برسند، زیرا شما به محیطی پرتاب می‌شوید که در آن همسالان زیادی دارید و تعداد دوستان بالقوه‌تان زیاد است. همچنین، هنگامی‌که شما یک نوجوان هستید، مغز شما مانند همیشه با سیگنال‌های اجتماعی و ارتباط هماهنگ است. شما واقعاً به فعالیت‌های اجتماعی بیش‌ازحد علاقه دارید.

سپس در بزرگ‌سالی، زمانی که افراد شروع به کار می‌کنند و ممکن است ازدواج کنند یا خانواده داشته باشند، گذراندن وقت با دوستان خود می‌تواند سخت‌تر شود. در اواخر زندگی، زمانی که بچه‌ها بزرگ شدند زمان آزاد بیشتری داریم.

این نقاط گذار در زندگی وجود دارد که گذراندن وقت با دوستان آسان‌تر یا سخت‌تر است، اما آنچه برای مردم مهم است بدانند این است که دوستی یک تلاش مادام‌العمر‌است و این چیزی است که مردم باید در تمام مراحل زندگی به آن توجه کنند. من فکر می‌کنم که مردم گاهی فکر می‌کنند (مخصوصاً در دهه‌های 30 و 40)، «در حال حاضر زمانی برای دوستان ندارم» و این‌یک اشتباه است.

اگر به 65 سالگی رسیدید و اکنون آماده هستید که به دوستان خود توجه کنید، خوب، کمی شبیه به ترک سیگار در 65 سالگی است. درست است که ترک کردن بهتر از ادامه دادن آن است، اما خب آسیب‌هایی واردشده است؛ و اگر در طول مسیر زندگی به دوستان خود توجه نکنید، همین موضوع نیز صادق است.

چرا وقتی پرمشغله هستیم دوستی‌هایمان را نادیده می‌گیریم؟

دلیلی که ما این کار را انجام می دهیم این است که احساس می‌کنیم بیشتر وابسته به خانواده‌ایم و با آن‌ها مرتبط هستیم و این بسیار منطقی است – ما ازنظر قانونی و بیولوژیکی با اعضای خانواده خود در ارتباط هستیم؛ بنابراین، من نمی‌گویم که ما باید زمان بسیار کمتری را با خانواده بگذرانیم؛ اما ما همچنین احساس می‌کنیم که گذراندن وقت با دوستان، به‌جای کار کردن، لذت‌بخش است.

داشتن دوستی‌های خوب و قوی به‌اندازه رژیم غذایی و ورزش برای شما مهم است و بنابراین این چیزی است که باید در اولویت قرار دهید. اگر برای همیشه از دوستان خود صرف‌نظر می‌کنید یا نمی‌توانید آن‌ها را ببینید یا با آن‌ها صحبت کنید یا با آن‌ها ارتباط برقرار کنید، پس دوست خوبی نیستید و رابطه محکمی را حفظ نمی‌کنید.

شما نیاز دارید که دوستانتان در این مسیر حضورداشته باشند؛ اما شما باید کار را در طول مسیر انجام دهید، وگرنه آن‌ها آنجا نخواهند بود. دوستی مدتی طول می‌کشد، اما این‌یک خبر خوب است زیرا (عمدتاً) وقت‌گذرانی با دوستانتان سرگرم‌کننده است.

 «دوست هدیه‌ای است که به خودت می‌دهی»   ~ رابرت لوئیس استیونسون ~

چرا داشتن یک دوست خوب مهم است؟

 • رابطه دوستی و عدم احساس تنهایی

– اگرچه میلیاردها نفر روی کره زمین وجود دارند، گاهی اوقات ممکن است احساس تنهایی کنید. یک دوست خوب زندگی را به شما نشان می‌دهد.

 • یک دوست خوب، یک شنونده خوب

– حتی اگر کسل‌کننده باشد یا قبلاً داستان را گفته‌اید، یک دوست خوب با دقت به شما گوش می‌دهد و به شما بازخورد می‌دهد. چرا آن‌ها با دقت گوش می‌دهند؟ زیرا شما برایشان مهم هستید و تمایل دارند آنچه را که شما می‌گویید بشنوند.

 • کاهش استرس و داشتن یک دوست خوب

بودن یا صحبت با یک دوست خوب می‌تواند باعث آرامش و همین‌طور کاهش استرستان باشد. اینکه بتوانید افکار و ایده‌هایتان را با کسی در میان بگذارید باعث می‌شود نسبت به خودتان حس بهتری داشته باشید.

 • اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس در دوستی

طرفدار شماره یک شما بهترین دوست شماست؛ زیرا به شما می‌گویند که در چه مواردی عالی هستید بدون اینکه اغراق کنند. آن‌ها می‌توانند به نکات مثبت شما اشاره کنند و با افزایش سطح اعتمادبه‌نفس به شما کمک کنند احساس بهتری نسبت به خودتان داشته باشید. دوستی وجود شما را تائید می‌کند و این به‌تنهایی یک تقویت‌کننده عزت‌نفس است.

 • ارزش قائل بودن برای دوستی

– شما برای یک دوست خوب مهم هستید و آن‌ها برای دوستی شما ارزش قائل هستند. یک دوست خوب شما را دوست دارد و به شما اهمیت می‌دهد و خجالت نمی‌کشد که دقیقاً احساس خود را به شما بگوید.

         «دوست کسی است که همه‌چیز را در مورد شما می‌داند و هنوز هم تو را دوست دارد.»  ~ آلبرت هابارد ~

 • تغییر دیدگاه در دوستی ها

– گاهی اوقات انسان تک‌بعدی می‌شود و مسائل را فقط از یک دیدگاه می‌بیند. یک دوست خوب شما را راهنمایی می‌کند، آن‌وقت به‌راحتی می‌توانید تمام باورهای از پیش تعیین‌شده خود را کنار بگذارید و به همه‌چیز از یک منظر جدید نگاه کنید. غالباً به‌واسطه دیگران است که واقعاً قادر خواهید بود بزرگ‌ترین مشکلات خود را حل کنید.

 • یک دوست خوب قابل‌اعتماد است

– اینکه بتوانید به کسی اعتماد کنید یک هدیه ارزشمند است و آرامش را در زندگی شما به ارمغان می‌آورد. یک دوست خوب هرگز به اعتمادی که به او دارید خیانت نمی‌کند.

 • حمایت از رویاها بواسطه دوستان

مهم نیست که رؤیاهای شما چقدر بزرگ است یا اهداف شما چقدر دور هستند، یک دوست خوب به شما ایمان دارد. آن‌ها بر این باورند که شما فوق‌العاده هستید و می‌توانید هر کاری را که در ذهن دارید انجام دهید. آن‌ها دقیقاً در کنار شما هستند و به هر طریق ممکن از شما حمایت می‌کنند تا به رؤیاهای خود برسید و با اهداف خود به موفقیت برسید. آن‌ها همچنین راهی پیدا می‌کنند که به‌طور پیوسته شما را به سمت انجام آنچه می‌دانند شما می‌خواهید به انجام برسانید، سوق می‌دهند.

 • رابطه دوستی و ارتباط عمیق تر

– با آن روبرو شوید، زندگی ممکن است سخت شود. یک دوست خوب کاملاً در کنار شماست و ازآنجایی‌که می‌توانید در کنار آن‌ها خودتان باشید، ارتباط عمیق‌تری وجود دارد که فراتر از کلمات است. شما قابل‌درک، ارزش‌گذاری و دوست‌داشتنی هستید.

 • یک دوست خوب، شمای واقعی را دوست دارد

– وقتی با بهترین دوستتان هستید، لازم نیست آرایش یا موهایتان بی‌نقص باشد یا تلاش کنید لاغرتر به نظر برسید، زیرا آن‌ها کاملاً شما را پذیرفته‌اند. آن‌ها می‌دانند که آنچه مهم است درون انسان است نه موضوعات سطحی در ظاهر.

 • احترام به تفاوت ها در دوستی

 – شما چیزهای زیادی خواهید داشت که کاملاً مشابه بهترین دوست شما هستند، اما ممکن است مسائل یا باورهایی وجود داشته باشند که کاملاً مخالف شما باشند و این اشکالی ندارد. یک دوست خوب به تفاوت‌های بین تان احترام می‌گذارد و این تأثیری بر دوستی شما نمی‌گذارد، زیرا شما صمیمانه به آن شخص اهمیت می‌دهید.

 • یک دوست خوب و عبور از بحران

 – چه طلاق باشد، یا از دست دادن شغل، مشکلات سلامتی یا تلاش برای کنار آمدن با مرگ کسی که دوستش داشتید. یک دوست خوب در زمان‌های بد نیز در کنار شما خواهد بود. حتی اگر آن‌ها فقط شانه‌ای برای گریه کردن باشند، می‌توانید در روزهای سخت‌روی حمایت آن‌ها حساب کنید.

 • رابطه دوستی و شروع تغییرات مثبت

– یک دوست خوب ویژگی‌های بد شما را یادآوری نمی‌کند، اما شما را تشویق می‌کند تا تغییرات مثبتی در زندگی خود ایجاد کنید مانند ترک سیگار، ترک بیش‌ازحد الکل، گنجاندن ورزش در برنامه روزانه خود، تغذیه سالم. یا به‌سادگی زیبایی زندگی خود را تشخیص دهید. یک دوست خوب به کیفیت زندگی شما می‌افزاید.

 • صداقت عنصر مهم دوستی

– یک دوست خوب همیشه به این سؤال پاسخ صادقانه‌ای به شما می‌دهد: «آیا این لباس من را چاق نشان می‌دهد؟» بله یک دوست خوب همیشه با شما صادق است و شما می‌توانید روی صداقت او حساب کنید زیرا این حمله به شخصیت شما نیست.

   «همه ما مسافران در این منطقه هستیم، در بیابان این دنیا و بهترین چیزی که می‌توانیم در سفرهایمان پیدا کنیم  یک دوست صادق است.» ~ رابرت لوئیس استیونسون ~

 • دوستی بستری برای پیشرفت

– یک دوست خوب به شما کمک می‌کند که در همه زمینه‌ها رشد کنید چه در دانش و مهارت انجام کارها باشد یا درزمینهٔ تغییرات درونی و رشد فردی. آن‌ها می‌خواهند به شما کمک کنند تا پیشرفت کنید.

 • یک دوست خوب یک حامی خوب

– یک دوست خوب مجبور نیست در هر موضوعی با شما موافق باشد، اما آن‌ها در لحظات خوب و بد، در کنار شما خواهند بود. چه آن‌ها فکر کنند که شما درست می‌گویید یا اشتباه می‌کنید، بازهم در کنار شما می‌ایستند.

 • ارتباط برقرار کردن در دوستی

یک دوست خوب بسیاری از چیزهای مشابه شما را تجربه کرده است، بنابراین آن‌ها می‌توانند بااحساس شما در مورد یک موضوع یا شرایط ارتباط برقرار کنند. آن‌ها می‌دانند که داشتن یک قلب شکسته چه احساسی دارد، غم و اندوه مرگ یکی از نزدیکان یا هیجان یک تعطیلات طولانی‌مدت. آن‌ها احساسات مشابهی را تجربه کرده‌اند و مسیری که شما در آن قرار دارید را می‌دانند و می‌توانند کاملاً با سفر شما مرتبط باشند.

 • رابطه دوستی و افزایش شادی

– داشتن یک دوست خوب به زندگی شما شادی می‌بخشد. دوستی یک رابطه مثبت است که ارزش زیادی به زندگی شما می‌بخشد. یک دوست خوب همیشه با شما بحث نمی‌کند، به اعتماد شما خیانت نمی‌کند، به شما بی‌احترامی نمی‌کند یا به‌هیچ‌وجه به شما صدمه نمی‌زند.

 • بهبود سلامت روان در دوستی ها

درست است که یک دوست خوب سلامت روان شما را بهبود می‌بخشد زیرا احساس می‌کنید درک شده‌اید، دوست دارید و تنها نیستید. این احساسات الهام‌بخش آرامش در زندگی شما، درون روح و ذهن شما هستند.

ممکن است ساعت 4 صبح باشد، اما اگر قلبتان در حال شکستن است یا خوشحالی‌تان لبریز است، لازم نیست قبل از برداشتن تلفن دو بار فکر کنید تا آن را با دوست خوبتان به اشتراک بگذارید. زمان موضوع بی‌ربطی است زیرا دوستی شما بی‌زمان و بی سن است. یک دوست خوب همیشه بهترین‌ها را برای شما و خانواده شما می‌خواهد. آن‌ها هرگز عمداً به شما صدمه نمی‌زنند و دوستی آن‌ها یک هدیه ارزشمند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...