سبد خرید

از استراتژی های جنگ سان تزو تا قوانین قدرت رابرت گرین

همه ما همواره در زندگی مشغول جنگیدن هستیم. در واقع این روزها جنگیدن تنها به میدان نبرد محدود نمی‌شود. استراتژی های جنگ زندگی ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد که در نهایت منجر به شکست یا پیروزی او خواهد شد. اما بهترین استراتژی چیست؟ چه در عرصه جنگ واقعی با دشمن چه در مبارزه یک کسب و کار یا زندگی شخصی، باید استراتژی‌هایی را در پیش گرفت که با کمترین ضرر ما را به بهترین نقطه از موفقیت برسانند.

در این باره افراد زیادی کتاب‌هایی متعدد را به نگارش در آورده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به سان تزو نویسنده کتاب بی‌نظیر “هنر جنگ” و رابرت گرین نگارنده کتاب مشهور “48 قانون قدرت” اشاره کرد. در ادامه این مطلب بررسی اجمالی اما جامعی روی این دو کتاب خواهیم داشت تا به همراه یکدیگر بهترین استراتژی های جنگ در زندگی را از نگاه افراد بزرگ بشناسیم.

سان تزو نویسنده کتاب هنر جنگ

کتاب هنر جنگ، اثر ماندگار یکی از بزرگ‌ترین فرمانده‌های تاریخ

چین در حیطه جنگ آوری تاریخی پرفراز و نشیب و البته پرافتخار دارد. یکی از فرمانده‌های مشهور و محبوب چینی که در جنگاوری زبانزد بوده است، سان تزو نام دارد، یعنی نویسنده کتاب ارزشمند “هنر جنگ“. این کتاب 500 سال قبل از میلاد مسیح به نگارش درآمده است. اما نکته قابل توجه درباره آن این است که آموزه‌هایش هنوز و در زندگی امروز نیز کاملاً کاربردی و پرفایده هستند.

به طوری که بسیاری از افراد از استراتژی های جنگ که در این کتاب معرفی شده‌اند در زندگی واقعی خود بهره می‌برند. شاید برای شما جالب باشد بدانید بسیاری از رهبران بزرگ دنیا مانند استالین نیز از این کتاب در مبارزات خود کمک گرفته‌اند. با این حساب می‌توان گفت سان تزو رساله هنر جنگ را نه فقط برای زمانه خود بلکه برای راهنمایی مردمان تمام اعصار به ثبت رسانده است.

استراتژی های جنگ از نگاه سان تزو

در کتاب هنر جنگ و از نگاه سان تزو، جنگ واقعی دارای دو بعد است: اول بعد فیزیکی و میدانی و دوم بعد ذهنی و فکری. به این ترتیب توجه به هر دو بعد می‌تواند جنگاوران را به پیروزی برساند. به عبارتی “عمل” به تنهایی تضمین کننده موفقیت نیست. بلکه در کنار آن ذکاوت و هوشمندی نیز لازمه شکست دادن دشمن است. طبق آموزه‌های این کتاب، استراتژی های جنگ بر پایه فریب بنا شده‌اند و در واقع مبارزه‌ای پیروزمندانه است که بدون خون و خونریزی به پیروزی برسد.

استراتژی های جنگ سان تزو

نکات مهمی که در هنر جنگ سان تزو می‌آموزید

این کتاب دارای 13 فصل مجزا است و هر فصل به یک مقوله خاص جنگ، از نقشه تا تاکتیک‌ها و کمک گرفتن از جاسوسان اختصاص یافته است. بدون شک مطالعه این فصل‌ها می‌تواند به شما برای پیروزی در هر نوع نبردی در زندگی کمک نماید. در این بخش به چند نکته بسیار مهم از نگاه سان تزو که می‌توان آن‌ها را به عنوان استراتژی های جنگ برشمرد اشاره خواهیم کرد.

شناخت دشمن، کلید پیروزی است

فرمانده، سان تزو، عقیده دارد اگر شما خود و دشمن‌تان را به خوبی بشناسید می‌توانید در نبرد با او پیروز باشید. اما تنها شناخت خود کافی نیست. در این صورت حتی اگر به پیروزی برسید در مقابل آن شکست‌هایی را نیز متحمل خواهید شد.

محاسبه کنید اما تنها به محاسبات اکتفا نکنید

یکی دیگر از استراتژی های جنگ به عقیده سان تزو، انجام محاسبات لازم و در نظر گرفتن همه ابعاد جنگ، پیش از شروع نبرد است. در عین حال او باور دارد جنگ یک بازی کاملاً از پیش تعیین شده نیست. بلکه شرایطی کاملاً ناپایدار و متغیر دارد. به همین دلیل نیاز است حین نبرد و با توجه به تغییرات در حال وقوع بهترین تصمیم و اقدام را در پیش بگیرید. هر چند برنامه ریزی قبل از نبرد لازم است. اما گاهی برنامه‌ها طبق شرایط یا بر اساس برنامه‌های دشمن تغییر می‌کنند. در چنین شرایطی تصمیماتی که از قبل گرفته شده باشند راه‌گشا نخواهند بود. بلکه باید به اقتضای شرایط جدید گامی مؤثر برداشت.

بدون جنگیدن پیروز شوید

یکی از بزرگ‌‌ترین استراتژی های جنگ از نگاه سان تزو، مبارزه هوشمندانه بود. او باور داشت بهترین دستاورد یک جنگ این است که شهر و ارتش مقابل، بدون خسارت مالی و جانی به تصرف دربیاید. در واقع او به دست آوردن و تصرف تمام و کمال را بر نابود کردن دشمن ارجحیت می‌داد. از این رو بر استراتژی‌هایی تأکید داشت که بیشتر بدون جنگاوری و دوره‌های طولانی نبرد، به پیروزی بیانجامند.

هر چند این استراتژی های جنگ به ظاهر تنها برای میدان نبرد نوشته شده‌اند اما در هر چالشی از جمله کسب و کار و … می‌توان به طور هوشمندانه‌ای از آن‌ها بهره برد و به بهترین نتیجه دست یافت.

کتاب 48 قانون قدرت، قوانینی برای پیروزی شکوهمندانه

یکی دیگر از کتاب‌های محبوب در کل دنیا که به بازی قدرت اشاره دارد، کتاب “48 قانون قدرت”، نوشته رابرت گرین است. این کتاب به شما می‌آموزد چطور با بکارگیری 48 قانون ساده اما مؤثر، کنترل اوضاع را به دست بگیرید و قدرتمندانه زندگی کنید. در این کتاب با تکیه بر زندگی افراد قدرتمندی مانند ماکیاولی و سان تزو، استراتژی های جنگ قدرت مورد بررسی قرار گرفته است. به کمک این استراتژی‌ها می‌توانید بر زندگی و افراد سلطه پیدا کنید و قدم به قدم به قله موفقیتی که در ذهن مشخص کرده‌اید نزدیک شوید.

هنر جنگ

استراتژی های جنگ قدرت از نگاه رابرت گرین

بدون شک این نکته را به خوبی می‌دانید که برای پیروزی در نبرد زندگی باید قدرت در دستان شما باشد. رابرت گرین در کتاب 48 قانون قدرت خود تمام اطلاعاتی را که برای این پیروزی نیاز دارید در قالب 48 قانون در اختیار شما قرار می‌دهد. البته تنها مطالعه این قوانین برای موفقیت کافی نیست. این شما هستید که باید هوشمندی لازم را برای استفاده به موقع از این قوانین داشته باشید. زیرا در شرایط و موقعیت‌های گوناگون، ممکن است تعداد خاصی از این قانون‌ها مشکل گشای کار شما باشند و تشخیص این موضوع تنها با شما است.

برخی از استراتژی های جنگ قدرت از نگاه رابرت گرین عبارتند از:

  • موفقیت خود را با بحث کردن ثابت نکنید بلکه با عمل نشان دهید.
  • هدف‌های خود را از دید دیگران پنهان کنید.
  • کاری کنید دیگران به شما وابسته باشند.
  • منزوی بودن به معنای مراقبت کردن از خود نیست.
  • از تمام توان و نیروی خود برای تمرکز روی یک کار کمک بگیرید.
  • برای صفر تا صد مسیر، برنامه ریزی داشته باشید.
  • تا می‌توانید کم صحبت کنید
  • هنر مدیریت زمان را به خوبی بیاموزید.
  • یکی دیگر از استراتژی های جنگ قدرت این است که در اعتماد کردن به دیگران زیاده روی نکنید.
  • و…

رابرت گرین ضمن بیان هر یک از 48 قانون قدرت، پیامدهای پیروی یا سرپیچی از این قانون‌ها را نیز برشمرده است. به این ترتیب همه اطلاعات با وضوح کامل در اختیار خواننده قرار می‌گیرد.

نکات مهمی که در “48 قانون قدرت” می‌آموزید

از جمله مهم‌ترین نکاتی که در این کتاب می‌آموزید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بی سروصدا و غیرمستقیم کار کنید

اگر تنها نگاهی به 48 قانون و استراتژی های جنگ قدرت در کتاب رابرت گرین بیاندازید بدون شک یک نکته مهم توجه شما را جلب خواهد کرد و آن بی سروصدا کار کردن است. گرین عقیده دارد یک فرد قدرتمند اهداف و عقاید خود را بلند بلند جار نمی‌زند. بلکه محتاطانه و حتی غیرمستقیم به سمت موفقیت قدم برمی‌دارد. حتی شاید گاهی این کار به فریب دادن دیگران شباهت داشته باشد. اما لازمه به دست گرفتن قدرت است.

در شناخت دیگران حرفه‌ای شوید

یکی دیگر از نکات مهمی که رابرت گرین در کتاب خود روی آن تأکید بسیار دارد و به عبارتی یکی از استراتژی های جنگ زندگی محسوب می‌شود، شناخت دیگران است. این دیگران از نظر گرین تنها به دشمنان یا رقیبان محدود نمی‌شود. بلکه دوستان و افراد مورد اعتماد را نیز شامل می‌گردد. به عقیده او، بدون شناخت دیگران نمی‌توان در بازی قدرت به جایی رسید. پس باید مشاهده‌گر خوبی باشید. نقاط ضعف و قوت افراد را به خوبی شناسایی کنید. به این ترتیب از انگیزه‌های آشکار و پنهان آنان باخبر خواهید شد و می‌توانید در مواقع لزوم بهترین اقدام را صورت دهید.

استراتژی های جنگ زندگی: “هنر جنگ” یا “48 قانون قدرت”؟

بدون شک تعداد کتاب‌هایی که به بیان قوانین و استراتژی‌های مهم برای پیروزی در نبرد زندگی می‌پردازند، بی‌شمار است. در این بین دو کتاب ارزشمند “هنر جنگ” و “48 قانون قدرت” را می‌توان از جمله بهترین‌های این حوزه دانست که مطالعه هر دو آن‌ها می‌تواند دیدگاهی روشن و جامع درباره زندگی و نحوه موفقیت در آن به شما اهدا کند. هر چند این دو کتاب در شیوه بیان تفاوت‌هایی دارند. از جمله این که کتاب هنر جنگ، قوانین و اصول مهم پیروزی را در قالب استراتژی های جنگ در میدان نبرد بیان کرده است.

به همین دلیل لازم است خواننده با همانندسازی این استراتژی‌ها در حوزه مورد نظر خود، راهنمایی‌های لازم را از سان تزو دریافت نماید. این در حالی است که رابرت گرین در کتاب 48 قانون قدرت، به صراحت 48 قانون قابل فهم را در اختیار شما قرار می‌دهد تا در موقعیت‌های گوناگون از آن‌ها بهره بجویید.

یک نکته قابل تأمل درباره هر دوی این کتاب‌ها، تأکید بر شناخت دشمن یا رقیب است. رابرت گرین و سان تزو هر دو معتقد هستند یکی از مهم‌ترین استراتژی های جنگ واقعی یا جنگ زندگی برای کسب قدرت، شناخت کامل و کافی طرف مقابل است. همچنین هر دو بر این عقیده‌اند که صرفاً برنامه ریزی و نقشه تئوری راه‌گشا نیست. بلکه نبوغ، هوشمندی و سیاست‌های فکری نیز در شرایط پیش آمده، از جمله مهم‌ترین ارکان برای به دست گرفتن قدرت در میدان نبرد هستند.

استراتژی های جنگ را از آنان که تجربه کرده‌اند بیاموزید

یک مزیت عالی و مشترک هر دو کتاب هنر جنگ سان تزو و 48 قانون قدرت رابرت گرین این است که شما می‌توانید تجربیات واقعی رهبران بزرگ دنیا را بخوانید. همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، کتاب اول به قلم شخصی نوشته شده است که سال‌های زیادی از عمر خود را در میدان‌های بزرگ نبرد سپری کرده است و بدون شک تجربه‌های ارزشمند او می‌تواند در همه ابعاد زندگی امروز مفید واقع گردد.

در کتاب دوم نیز، رابرت گرین از مثال‌ها و نمونه‌های واقعی بسیار از زندگی اشخاص مختلف کمک گرفته است تا پیام خود را به بهترین شکل به خوانندگانش منتقل سازد. به این ترتیب با خواندن این دو کتاب می‌توانید حاصل سال‌ها زندگی چندین رهبر و شخصیت مهم در دنیا را مورد بررسی قرار دهید و از آن بهترین بهره را ببرید.

استراتژی های جنگ

نقشه راه و استراتژی های جنگ در دست شماست

با مطالعه این دو کتاب نقشه راه نسبتاً کاملی برای رسیدن به موفقیت دریافت خواهید کرد. هر چند این نقشه برای هر کس و با توجه به اهداف او متفاوت است و حتی شاید در میانه راه ملزم به تغییر آن باشد. اما آنچه مسلم است سان تزو و رابرت گرین شما را برای هر گونه تغییر آماده می‌کنند تا در مواجهه با آنچه از قبل پیش بینی نکرده‌اید نیز، اقدامی پیروزمندانه را رقم بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...