نمونۀ بوک‌بُرد تولد یک برند | بوک‌برد

شرکت علی‌بابا

ما یون که امروزه او را با نام جک‌ما می‌‌شناسند در گذشته ماجراهای زیادی را تجربه کرده و در حال حاضر، صاحب شرکتی نامدار است. همین فرد زمانی‌که در جوانی به دنبال کار می‌گشت هیچ‌‌یک از رستوران‌های زنجیره‌ای به‌ دلیل لاغری و کوتاهی قد استخدامش نمی‌کردند. خودش می‌گوید سی شغل را امتحان کرده؛ اما در همه آن‌ها ناموفق بوده است.

وی پس از مهاجرت به آمریکا وارد دنیای مجازی شد و در اینترنت، به جست‌وجوی کالاهای چینی پرداخت. در کمال تعجب، از محصولات و سایت‌های چینی هیچ خبری نبود. پس‌ از آن بود که بزرگ‌ترین تصمیم زندگی‌اش را گرفت و سایتی راه‌اندازی کرد که فقط محصولات چینی را معرفی می‌کرد. سرانجام، در سال ۱۹۹۵، با کمک همسرش، یک شرکت طراحی سایت تأسیس کرد.

روزی جک‌ما در کافی‌شاپ نشسته بود و به‌ نامی می‌اندیشید که می‌خواست برای شرکتش انتخاب کند. نام مورد نظرش را به گارسون رستوران گفت و او در پاسخ گفت این نام را به‌خوبی می‌شناسد. پس از آن، به خیابان رفت و از عابران پرسید آیا آن‌ها هم این نام را می‌شناسند. همه همان جواب را دادند. جک‌ما اکنون در ردیف بزرگ‌ترین تاجران قرن قرار دارد و تمام مردم جهان شرکتش را با نام علی‌‌بابا می‌شناسند.

بوک‌بُرد داستانی | بوک‌برد

سه سخن به تو می‌آموزم

صیادی گنجشکی گرفت، گنجشک گفت: مرا چه‌کار خواهی کرد؟ گفت: بُکشم و بخورم. گفت: از خوردن من چیزی حاصل تو نخواهد شد ولی اگر مرا رها کنی سه سخن به تو می‌آموزم که برای تو بهتر از خوردن من است. صیاد گفت: بگو. گفت: یک سخن در دست تو بگویم و یکی آن‌وقت که مرا رها کنی و یکی آن‌وقت که بر کوه نشینم. گفت: اولی را بگو، گفت: هرچه از دست تو رفت برای آن حسرت مخور.

پس صیاد او را رها کرد و بر درخت نشست و گفت: محال را هرگز باور مکن و پرید بر کوه نشست و گفت: ای بدبخت اگر مرا می‌کشتی اندر شکم من دو دانۀ مروارید بود و هر یکی بیست مثقال که توانگر می‌شدی و هرگز درویشی به تو نمی‌رسید. مرد انگشت در دندان گرفت و دریغ و حسرت خورد و گفت سومی را بگو. گنجشک: تو آن دو سخن را فراموش کردی سومی را می‌خواهی چه‌کار؟ به تو گفتم برای گذشته‌ات اندوه مخور و محال را باور مکن. بدان که پروبال و گوشت من ده مثقال نیست آن‌وقت چگونه در شکم من دو مروارید چهل مثقال وجود دارد و اگر هم بود حالا که از دست تو رفته، غم خوردن چه فایده؟ گنجشک این سخن را گفت و پرید؛ و این مَثل برای آن گفته می‌شود که چون طمع پدید آید؛ همۀ محالات را باور کند.

پیام داستان: توانگر راستین کسی است که حرص و طمع در دلش راه نیافته است.

بوک‌بُرد ضرب‌المثل‌ها | بوک‌برد

آب زیر کاه

آب‌زیرکاه به کسانی اطلاق می‌شود که، زندگی و حشرونشر اجتماعی خود را بر پایه‌ی مکر و حیله بنا نهند و به‌صورت حق‌به‌جانب در مقام انجام مقاصد شوم خود برآیند. این‌گونه افراد را مکار و دغل‌باز نیز می‌گویند؛ و ضرر و خطر آن‌ها از دشمن بیش‌تر است؛ زیرا دشمن با چهره و حربه‌ی دشمنی به میدان می‌آید؛ در حالی که این طبقه در لباس دوستی و خیرخواهی، خیانت می‌کنند. اکنون باید دید، آبی که زیر کاه باشد چگونه ممکن است منشأ زیان و ضرر شود.

آب‌زیرکاه، از ابتکارات قبایلی بود که به علت ضعف و ناتوانی، جز از طریق مکر و حیله یارای مبارزه و مقابله با دشمن را نداشتند. به همین جهت برای آن‌که بتوانند حریف قوی‌پنجه‌ای را شکست دهند، در مسیر او باتلاقی پر از آب حفر می‌کردند و روی آب را با کاه و خاک طوری می‌پوشانیدند که هیچ عابری تصور نمی‌کرد «آب‌زیرکاهی» ممکن است در آن مسیر و معبر وجود داشته باشد. باید دانست که ایجاد این‌گونه باتلاق‌ها در حول‌وحوش مناطق زراعی امکان‌پذیر بود تا برای عابران، وجود کاه و گل موجب توهم و سوءظن نشود و دشمن با خیال راحت و بدون دغدغه‌ی خاطر و سرمست از باده‌ی غرور و قدرت در آن گذرگاه مستور از کاه قدم برمی‌داشت و در درون آب‌زیرکاه غرق می‌شد.

بوک‌بُرد مذهبی | بوک‌برد

داستان گاو بنی‌اسرائیل بر اساس آیات ۶۷ تا ۷۳ سوره بقره و تفاسیر آن‌ها …

یکی از بنی‌اسرائیل به طرز مرموزی کشته شده بود و کسی نمی‌دانست قاتل کیست. به همین دلیل، میان قبائل بنی‌اسرائیل درگیری شد، چون هر یک، آن را به طایفه و افراد قبیله دیگر نسبت می‌داد و خود را تبرئه می‌کرد.

سرانجام نمایندگان همه گروه‌ها جهت داوری نزد حضرت موسی علیه‌السلام رفتند و از او خواستند این مشکل را حل کند. موسی علیه‌السلام نیز از پروردگار کمک خواست. خداوند به موسی وحی کرد به آنان امر کند که گاوی را بکشند و جسد مقتول را به قسمتی از آن گاو بزنند تا زنده شود و قاتل خود را معرفی کند.

بنی‌اسرائیل، ابتدا موسی را مسخره کردند. بعد وقتی مطمئن شدند موضوع جدی است،‌ شروع کردند به سؤالات جزئی پرسیدن درباره خصوصیات و ویژگی‌های گاوی که بایست بکشند؛ رنگ پوستش، سنش و…

هر پاسخی که موسی از سوی خدا می‌داد کار پیدا کردن گاو موردنظر سخت‌تر می‌شد. اگر همان ابتدا می‌رفتند و گاوی را می‌کشتند به هدفشان می‌رسیدند اما چون مشخصات گاو کامل‌تر شده بود، پس از جستجوی بسیار ناگزیر شدند مبلغ زیادی بپردازند و گاو موردنظر را بخرند. سرانجام گاو را خریدند و سر بریدند و جسد را به بدن گاو زدند. مقتول نیز زنده شد و قاتل خود را معرفی کرد.

بوک‌بُرد کسب‌وکار | بوک‌برد

نشان تجاری

نشان تجاری میان‌بُر خوبی برای انحصار دارد؛ بنابراین، ساختن یک نشان تجاری قوی راهی قدرتمند برای کسب انحصار است. در حال حاضر، قوی‌ترین نشان تجاری فناوری اپل است که ظاهری جذاب دارد. محصولاتی مانند آیفون و مک‌بوک با موادی که به‌دقت انتخاب‌شده ساخته‌شده‌اند.

هوش و جاذبه‌های شخصی استیو جابز و شرکتش محصولاتی آن‌قدر خوب ساخته و با استفاده از طراحی کمینه‌گرا (به‌معنای سادگی در محصولات) و براق فروشگاه‌ها، کنترل دقیق بر تجارب مشتریان، برنامه‌های تبلیغی فراگستر و قیمت‌گذاری هوشمندانه، اپل را به شرکتی منحصر به‌فرد تبدیل ساخته است.

خیلی‌ها سعی کردند از موفقیت اپل درس بیاموزند: تبلیغات، فروشگاه‌های خوش‌نام، مواد لوکس، سخنرانی‌های پرشور، قیمت‌های بالا و حتی طراحی کمینه‌گرا؛ همگی تقلید قلمداد می‌شوند؛ اما این تکنیک‌های صیقل دادن رویه، بدون داشتن مواد خوب زیرساخت کار نخواهند کرد.

اپل مجموعه‌ای از فناوری‌های اختصاصی دارد: هم در سخت‌افزار (مثل صفحات لمسی ساخته‌شده از مواد عالی) و هم نرم افزار (مثل رابط صفحه‌ی لمسی طراحی‌شده باهدف خاص و برای مواد خاص). محصولاتش را در تعداد زیاد به‌اندازه‌ی کافی می‌سازد که باعث می‌شود در قیمت‌گذاری موادی که می‌خرد تسلط داشته باشد. هزاران توسعه‌دهنده برای دستگاه‌های اپل برنامه می‌نویسند؛ زیرا صدها میلیون کاربر وجود دارد و آن کاربران در این بستر می‌مانند؛ چون جایی است که برنامه‌ها وجود دارند. این‌ها سایر مزیت‌های انحصاری هستند که نسبت به برند اپل کمتر ملموس هستند؛ بااین‌حال اصولی هستند که امکان برندسازی برای تقویت انحصار اپل را فراهم می‌کنند.

شاید بخواهید این مطلب را نیز ببینید: بستۀ همراه مدیران | دانشکدۀ کسب و کار هاروارد | ۱۶ کتاب سال ۲۰۱۷

برای اولین بار در کشور از سال ۱۹۲۲، نشریۀ کسب‌وکار هاروارد منبع ایده‌‌‌‌های نوین در روش‌های مدیریتی بوده است و امروزه بسیاری از مقالات آن بر کسب‌وکارهای مختلف تأثیرگذارند. مجموعۀ «بستۀ همراه مدیران» می‌‌‌‌تواند بخشی از کتابخانۀ مدیریتی شما باشد. در این راستا، هر کتاب شامل ایده‌‌‌‌ای متفاوت و جدید است که زیربنای بهترین تفکرات مدیریتی را در خود جای داده؛ تفکراتی که مدیران بی‌شماری را در سراسر جهان تحت‌تأثیر قرار داده است. بی‌شک با مطالعۀ این آثار نگرش شما دربارۀ دنیای کسب‌وکار امروز تغییر خواهد کرد… این مجموعه توسط انتشارات هورمزد به فارسی برگردانده شد و هم‌اکنون در دسترس همۀ مدیران ایرانی‌ست.

امکان ارسال نظر وجود ندارد.