چرا بوک‌‌بُرد | سررسید کسب‌وکار | سالنامه ۹۷ | سررسید ۹۷

سالنامه ۹۷ | سررسید ۹۷

ایده‌ی «بوک‌بُرد | سررسید کسب‌وکارها» چگونه متولد شد؟

حرف زدیم، بحث کردیم، رایزنی نمودیم؛ با مدیران مختلف در صنف‌های گوناگون گپ زدیم و اصرار ورزیدیم که «سررسید» از بسته‌ی هدیه‌‌های پایان سال، حذف شود. پیشنهاد دادیم به جای سررسید، کتاب را مهمان خانه‌های ایرانی کنیم؛ یعنی به جای سررسید، کتاب اهدا کنند. بعضی‌ها مجاب شدند و تعدادی از برندهای بزرگ، پیشگام این موضوع گشتند و کتاب را جایگزین سالنامه کردند: یک بسته‌ی خوشرنگ و شیک، با رنگ سازمانی و درج توضیحات و لوگو روی قاب؛ با محتویاتی ارزشمند از کتاب‌هایی که دوای دردِ بسیاری از بیماری‌های کسب‌وکارها در سراسر جهان‌اند؛
ولی بعضی‌ از مدیران، به‌دلایل مختلف، از جمله نیاز به دفتر یادداشتی که زمان داشته باشد، بر اهدای سالنامه اصرار می‌ورزیدند:
در این شرایط دو راه بیشتر برایمان نمانده بود؛ یا اینکه همچنان اصرار می‌نمودیم و همچنان به نتیجه نمی‌رسیدیم؛ یا راه دوم: انتخابی خلاقانه: ترکیبی از سررسید، دفتر یادداشت؛ و مهم‌تر از آن‌ها کتاب.

تولد ایده‌ی بوک‌بُرد | سررسید کسب‌وکارها: سالنامه ۹۷ | سررسید ۹۷

اتاق ایده‌ی انتشارات هورمزد، پر بود از بحثِ چرا و چگونگی‌های کتابی که قرار بود سررسید شود. ایده‌های مختلف بررسی شدند؛ حرف‌ها زده شد، اتودهای مختلف، راهکارهای متفاوت… و دست آخر به این نتیجه رسیدیم که مطالبی از بیست کتاب از بهترین‌های کتاب‌های کسب‌وکار دنیا را، در یک سررسید با گرافیک خاص بگنجانیم و حتی از دفتر یادداشتش نیز غافل نشویم؛ همه موافق بودند؛ به‌جز علی یاسری؛ جوان خوشفکر و خلاق هورمزد، که بر جنبه‌ی هنری و گرافیکی کار بیشتر متمرکز بود. دوباره به شور نشستیم و طرحی ریختیم که هم خلاقیت‌های گرافیکی علی در بوک‌بُرد نمایان باشد و هم آن‌چیزی که کسب‌وکارها انتظار داشتند و هم کتاب‌هایی که قرار بود رفیق زمان‌های مردمانی شوند، که همچنان‌که زمان روزشان را نیم‌نگاهی می‌اندازند و شاید دلنوشته‌ای کوتاه در برگ یادداشتش می‌نویسند، کتابی را هم ورق بزنند که پر از نکته‌های نغز است ــ بی‌حاشیه، بی‌آنکه مطالب از آن‌شاخه به این‌شاخه بروندـ و این‌چنین بود که آن‌چنان کردیم و ایده‌ی «بوک‌بُرد | سررسید کسب‌وکارها» شکل گرفت و به بار نشست. امیدواریم با چنین ایده‌ای، حتی اگر به‌اندازه‌ی یک اپسیلن، در ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی، گامی برداشته باشیم.

توصیف علی یاسری از بوک‌بُرد

اگر شخصاً اینجا بودید نه به آغاز نیازی بود و نه پایان اما برایتان توصیف می‌کنم. هیمه‌ای زیر آنچه در دنیا می‌توان نادرست تلقی کرد شعله‌ور شده و این هیمه همان جایی است که من هستم. یکی از شراره‌های آن هیمه همین کتابی است که روزی به دستتان خواهد رسید از آن پس اتفاقات زیادی بین من و شما خواهد گذشت. آنچه در اختیار دارید ثروت بزرگی است، ثروتی که بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود و هر چه بزرگ تلقی می‌شود سرآغازی برای حیاتش دارد. من از جایی با شما صحبت می‌کنم که در آن اتفاقات شگرفی در حال شکل‌گیری است، هیچ‌کس از آن خبر ندارد، اما زمانی نخواهد گذشت که همه در آنچه وقوع یافته سهیم خواهیم شد. همه‌ی ما سهمی از دنیا داریم، اگر تا کنون عده‌ای با هر نام و نشانی آن را برایمان نخواسته‌اند یا تصورشان کاملاً شخصی بوده و در مواجهه با دنیا هر چیزی را با شکل و شمایلی نادرست در جهت خواسته‌های شخصی و نه جمعی ارائه داده‌اند، تن دادن به آن‌ها چیزی فراتر از اثبات سایه‌ی تحکمشان بوده است. تک‌تک انسان‌هایی که پا بر زمین می‌گذارند در طول زندگی‌شان سهم بزرگی از بهترین‌های دنیا دارند. بله، اینجا جایی است که بهترین‌ها و زیباترین‌های دنیا و هر کس که از آن سهمی دارد حیات خود می‌داند. شاید این اشتباه ما بوده که تاکنون هر چیزی را پذیرفته ایم. باشد که این آغاز نوری از زیبایی‌های بصری و درونی به زندگی‌مان، جامعه‌مان و روح و جسم آیندگان بتابد.

 

برچسب‌ها:

سالنامه ۹۷ | سررسید ۹۷ | سررسید کسب و کار | بوک برد | انتشارات هورمزد | تقویم ۹۷

ارسال یک نظر