بوک برد؛ از تولد تا اجرا | داستان یک تغییر

بوک برد

بوک بُرد | سررسید کسب و کار | انتشارات هورمزد

بوک‌بُرد، سررسیدی است که لباس کتاب به تن کرد. سررسید جوانِ تحصیل‌کرده‌ای که از دل مشهورترین استراتژی‌های کسب‌وکار دنیا متولد شد. و بدون آنکه گاه‌شمارِ پیرِ پدری را، که اصالت و تمدن چندین هزارساله‌اش بود از یاد ببرد. و یا فراموش کند که اصل و اصالتش به کدام نسل از ستاره‌ها برمی‌گردد.

با گفتمانی نو و امروزی، پا به میدان نهاد و درصدد است تا نسل‌های بعدی گاه‌شمارها را در مکتب واژه‌ها بپروراند، به زیور واژه‌ها بیاراید و تمدنی نوین را پایه‌گذاری کند…

بوک‌برد، نه کتاب است؛ به آن معنا که از آغازی آغاز شود و به پایانی بینجامد. و نه سالنامه‌ای که صرفاً حرف ازچندمین روز ماه و سال بزند؛ پراز حرافی‌های ناکارآمد و اعداد و ارقام بی‌مصرف.

بوک‌بُرد، کتاب‌ سررسیدی است که ۱۷ استراتژی مهم  را برای کسب‌وکارها در خود جای داده است؛ استراتژی‌های طلایی از بزرگانی که سال‌هایِ سال خود را در پژوهشکده‌های نامدار کسب‌وکار دنیا (نظیر هاروارد و استنفورد و…) گذرانده‌اند و حاصل همه‌ی آن سال‌ها را، در قامتِ واژه‌هایی ارزشمند، برای فردای بهتر ما به ارث گذاشتند.

دفتر یادداشت بوک‌بُرد | سررسید ۹۹ | سالنامه ۹۹

و بوک‌بُرد، حتی… حتی دفتر یادداشت هم هست؛ دفتر یادداشتی که در عین سادگی، برای دلنوشته‌ها و یا روزنوشته‌هایِ گاه‌وبی‌گاهِ ما تفرجگاهی دنج به‌شمار می‌رود.

 و این است که ما به قول سان‌تزو، در صددیم بدون جنگ، بازی را از پدرجدِ پیرمان که سال‌های سال در میدانِ بی‌رقیبی تاخت‌وتاز می‌کرده است، ببریم و دیگر اجازه ندهیم حجم انبوهی کاغذ، صرف زمانی شود که حاصلش تقریباً هیچ بود.

و اینچنین شد که بوک‌بُرد، با افتخار، پرچمدار نسل جدید گاه‌شمارهای ایرانی شد؛ و مفتخریم آن را به‌عنوان اولین نسل مدرن سالنامه‌های قدیم، به کسب‌وکارها معرفی نماییم؛ با این امید که سال ۹۹، سالی پربرکت برای کسب‌وکار و همچنین خانواده‌ی ایرانی باشد.

بوک‌بُرد؛ داستان یک تغییر | سررسید مدیریتی ۹۹

حرف زدیم، بحث کردیم، رایزنی نمودیم؛ با مدیران مختلف در صنف‌های گوناگون گپ زدیم و اصرار ورزیدیم که «سررسید» از بسته‌ی هدیه‌‌های پایان سال، حذف شود.

پیشنهاد دادیم به جای سررسید، کتاب را مهمان خانه‌های ایرانی کنیم. یعنی به جای سررسید، کتاب اهدا کنند. بعضی‌ها مجاب شدند و تعدادی از برندهای بزرگ، پیشگام این موضوع گشتند و کتاب را جایگزین سالنامه کردند.

یک بسته‌ی خوشرنگ و شیک، با رنگ سازمانی و درج توضیحات و لوگو روی قاب؛ با محتویاتی ارزشمند از کتاب‌هایی که دوای دردِ بسیاری از بیماری‌های کسب‌وکارها در سراسر جهان‌اند.

ولی بعضی‌ از مدیران، به‌دلایل مختلف، از جمله نیاز به دفتر یادداشتی که زمان داشته باشد، بر اهدای سالنامه اصرار می‌ورزیدند: در این شرایط دو راه بیشتر برایمان نمانده بود؛ یا اینکه همچنان اصرار می‌نمودیم و همچنان به نتیجه نمی‌رسیدیم؛ یا راه دوم: انتخابی خلاقانه: ترکیبی از سررسید، دفتر یادداشت؛ و مهم‌تر از آن‌ها کتاب.

تولد ایده‌ی بوک‌بُرد | سررسیدی برای زندگی و کسب‌ و کار

اتاق ایده‌ی انتشارات هورمزد، پر بود از بحثِ چرا و چگونگی‌های کتابی که قرار بود سررسید شود. ایده‌های مختلف بررسی شدند؛ حرف‌ها زده شد، اتودهای مختلف، راهکارهای متفاوت… و دست آخر به این نتیجه رسیدیم که ۱۷ استراتژی مهم از برترین مدیران کسب‌وکار دنیا را در یک سررسید با گرافیک خاص بگنجانیم و حتی از دفتر یادداشتش نیز غافل نشویم؛ همه موافق بودند؛ به‌جز علی یاسری؛ جوان خوشفکر و خلاق هورمزد، که بر جنبه‌ی هنری و گرافیکی کار بیشتر متمرکز بود.

دوباره به شور نشستیم و طرحی ریختیم که هم خلاقیت‌های گرافیکی علی در بوک‌بُرد نمایان باشد و هم آن‌چیزی که کسب‌وکارها انتظار داشتند و هم کتابچه‌هایی که قرار بود رفیق زمان‌های مردمانی شوند.

همچنان‌که زمان روزشان را نیم‌نگاهی می‌اندازند و شاید دلنوشته‌ای کوتاه در برگ یادداشتش می‌نویسند، کتابی را هم ورق بزنند که پر از نکته‌های نغز است ــ بی‌حاشیه، بی‌آنکه مطالب از آن‌شاخه به این‌شاخه بروندـ و این‌چنین بود که آن‌چنان کردیم و ایده‌ی «بوک‌بُرد | سررسید کسب‌وکارها» شکل گرفت و به بار نشست.

امیدواریم با چنین ایده‌ای، حتی اگر به‌اندازه‌ی یک اپسیلن، در ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی، گامی برداشته باشیم.

۱۷ استراتژی برای کسب‌وکارهای ۹۷ در یک سررسید

استراتژی عالـی بودن: جیم کالینــز / استراتژی سقــــوط: جیم کالینـــز / استراتژی خلاقیت سازمانی: اد کتمول / استراتژی عــــادت: چـارلز دوهیگ / استراتژی برندســازی: کوین روبرتز / استراتژی قــــلاب: نیـــــر ایـال / استراتژی تبلیغـــات: تـام داکتر آف / استراتژی مــؤثربودن: استفان کاوی / استراتژی انحصــــار: پیتــر تیـــل / استراتژی جنگیـــدن: ســـان تـزو / استراتژی خـــوشبختی: لئو بورمـنز / استراتژی مــوفقیت: جک کنفیـــلد / استراتژی مدیریت: آدام لاشینسکی / استراتژی تفکــر: دیوید ای. کاپلان / استراتژی خـدمات: جئوف کلــوین / استراتژی دستمزها: الکس تیلور سوم / استراتژی کیـفیت: الکس تیلور سوم

بیشتر بخوانید: سررسید سفارشی | سررسید برای بانک‌ ها، بیمه ها و شرکت های بزرگ : شاید این مطلب نیز کمک کند که تصمیم بهتری بگیرید

جهت خرید به فروشگاه بوک‌بُرد مراجعه نمایید

ببینید: معرفی بوک‌بُرد | ویدئو : شاید این مطلب نیز کمک کند که تصمیم بهتری بگیرید

ارسال یک نظر