قانون پنجاهم | رابرت گرین

قانون پنجاهم | رابرت گرین | قانون فیفتی سنت | انتشارات هورمزد

کتاب قانون پنجاهم (the 50th law)| نویسنده: رابرت گرین (Robert Greene)؛ ‏‫ترجمه: فرناز کامیار/ ناشر: هورمزد
تعداد صفحه: ۳۰۸
قیمت: ۴۷۰۰۰ تومان
قطع: رقعی
چاپ: افست
شــــابک: ۴-۸۰-۶۹۵۸-۶۰۰-۹۷۸
نوبت چاپ: اول، ۱۳۹۸

قانون پنجاهم |رابرت گرین، فیفتی سنت | انتشارات هورمزد

پیشگفتار
مقدمه
فصل اول
واقعیت محض: مسائل را آن‌گونه که هستند ببینید

فصل دوم
اعتمادبه نفس: اعتبار را از آن خود سازید

فصل سوم
فرصت‌طلبی: زهر را به شهد تبدیل کنید

فصل چهارم
شتاب آهنگ محاسبه‌شده: به حرکت ادامه دهید

فصل پنجم
خشونت: زمان مناسب پرخاشگری و شرارت را بشناسید

فصل ششم
اختیار: از روبه‌رو هدایت کنید

فصل هفتم
ارتباط: محیط خود را از درون بشناسید

فصل هشتم
استادی: به مراحل احترام بگذارید

فصل نهم
خودباوری: از محدوده‌های خود فراتر بروید

فصل دهم
تعالی: با مرگتان روبه‌رو شوید

سپاسگزاری

درباره رابرت گرین، نویسنده کتاب قانون پنجاهم (قانون فیفتی سنت)

رابرت گرین، در لس آنجلس بزرگ شده و پس از پایان تحصیلاتش در دانشگاه ویسکانسین مدیسن با مدرک کارشناسی علوم کلاسیک وارد دانشگاه کالیفرنیا برکلی می شود. نویسنده و سخنگوی مشهور آمریکایی است که تألیفاتش در زمینه های استراتژی، قدرت و فریب از شهرت جهانی برخوردار است. او چهار کتاب پرفروش بین‌المللی در این زمینه‌ها نوشته است: ۴۸ قانون قدرت، هنر جنگ، ۳۳ استراتژی جنگ و قانون پنجاهم (یا قانون فیفتی سنت، رَپر امریکایی)

قانون پنجاهم، یک کتاب پرفروش در نیویورک تایمز در مورد استراتژی و بی باکی است که به صورت مشارکتی توسط خواننده رپ فیفتی سنت (۵۰ Cent) و نویسنده رابرت گرین (Robert Greene)نوشته شده است. این کتاب شرح زندگی فیفتی سنت را شرح می دهد که را به عنوان یک مرد جوان و هم به عنوان یک موسیقی دان جوان و در حال آمدن با درس ها و داستان ها از شخصیت های تاریخی مانند آبراهام لینکلن، سان تزو، سقراط، ناپلئون، مالکوم ایکس و جیمز بالدوین را بیان می کند.

رابرت گرین نویسنده کتاب قانون پنجاهم

قانون پنجاهم (قانون فیفتی سنت) | رابرت گرین | انتشارات هورمزد

من، پی‌‌‌‌‌‌‌‌‌بردن به حقایق ذات بشری موضوع جالبی برای نگارش بود؛ حقایقی فراتر از طبقه و نژاد، با نادیده‌‌‌‌‌‌‌‌‌گرفتن اختلافات فکری و ظاهری‌‌‌‌‌‌‌‌‌مان؛ البته تا جایی که امکان داشت.

با ذهنی پذیرا و درنظرداشتن کتابی که باید نوشته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شد، بیشترین روزهای سال ۲۰۰۷ را کنار فیفتی سنت گذراندم؛ تقریباً به‌‌‌‌‌‌‌‌‌طور کامل به دنیای او دسترسی داشتم. در جلسات کاری مهم و بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌شماری همراهش بودم. در گوشه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای آرام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نشستم و او را هنگام کار تماشا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کردم.

روزی در دفترش شاهد کتک‌‌‌‌‌‌‌‌‌کاری شدید دو تن از کارمندانش بودم که در نهایت مجبور شد خودش درگیری را خاتمه دهد؛ حتی بحران تقلبی را که با اهداف تبلیغاتی برای مطبوعات به‌‌‌‌‌‌‌‌‌راه انداخت، از نزدیک دیدم؛ نحوۀ برخوردش را با ستاره‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، دوستانش در محلۀ ساوتساید کوئینز و اروپایی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و اشخاص سیاسی مشاهده کردم.

از خانۀ کودکی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اش در ساوتساید کوئینز بازدید کردم. با دوستان دوران سخت زندگی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اش معاشرت کردم و بزرگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌شدن در چنین محیطی را درک کردم. هرقدر فعالیت او را در این محدوده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها بیشتر لمس می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کردم، بیشتر حس می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کردم فیفتی نمونۀ زندۀ بزرگان تاریخی است که دربارۀ آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها در کتاب‌هایم نوشته‌ بودم. او استادِ بازی قدرت است و به‌‌‌‌‌‌‌‌‌نوعی ناپلئون بناپارتِ هیپ_ هاپ.

وقتی از بازیگران حیطۀ قدرت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌نوشتم، متوجه شدم منشأ موفقیت این افراد همیشه ریشه در مهارتی تک یا کیفیتی منفرد داشته است که آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را از دیگران مجزا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کرده؛ مثلاً، توانایی خاص ناپلئونْ جذب انبوهی از جزئیات و سازمان‌‌‌‌‌‌‌‌‌بندی ذهنی آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها بود که تقریباً سبب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شد بیش از رقیبانش از مسائل روز آگاه باشد.

بعد از مشاهدۀ فیفتی و آشنایی با گذشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اش، متوجه شدم منشأ قدرت او بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌باکی خاصش است.

این ویژگی در فریادکشیدن یا تاکتیک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تهدیدآمیز ظاهری نمایان نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و رفتارهای این‌‌‌‌‌‌‌‌‌چنینی فیفتی در برابر دیگران، نمایشی بیش نیست، زیرا در پشت صحنه، فردی خونسرد و حسابگر است؛ بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌باکی او را باید در برخوردها و رفتارهایش دید. او آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌قدر شاهد درگیری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خطرناک خیابانی بوده و با آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها زندگی کرده، که در زندگی تجاری فعلی هیچ رویدادی برایش عجیب نیست.

اگر معامله‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای دلخواهش نباشد، آن را نادیده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد؛ اگر لازم باشد با رقیبی وارد بازی خشن و کثیفی شود، بدون تأمل وارد بازی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. فیفتی اعتماد‌‌‌‌‌‌‌‌‌به‌‌‌‌‌‌‌‌‌نفس بالایی دارد.

در دنیایی که بیشتر آدم‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها ترسو و محتاط‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هستند، میل به فعالیت بیشتر، خطرپذیری و غیرعادی بودن از امتیازات اوست. فیفتی از محیطی آمده که حتی رسیدن به ۲۵سالگی در آن از احتمالات است، پس احساس می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند چیزی برای از‌‌‌‌‌‌‌‌‌دست‌‌‌‌‌‌‌‌‌دادن ندارد و این حس قدرت عظیمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به او می‌‌‌‌‌‌‌‌‌بخشد.

هرچه بیشتر به قدرت خاص او فکر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کردم، شخصیتی آموزنده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر و الهام‌‌‌‌‌‌‌‌‌بخش‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر در وجودش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌دیدم. می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانستم با بهره‌‌‌‌‌‌‌‌‌مندی از این روش، بر ترس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایم غلبه کنم؛ به ‌‌‌‌‌‌‌‌‌همین ‌‌‌‌‌‌‌‌‌دلیل تصمیم گرفتم کتابی دربارۀ جسارت بنویسیم، جسارت از هر نوعی.

مراحل نگارش کتاب قانون پنجاهم (قانون فیفتی سنت) ساده بود. دیدارهای من با فیفتی و گفت‌‌‌‌‌‌‌‌‌و‌‌‌‌‌‌‌‌‌گوهایمان الگوهای خاص رفتاری و موضوعاتی را مشخص کرد که در نهایت ۱۰ فصل این کتاب را شکل داد.

پس از انتخاب موضوعات، با کمک هم، آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را کامل کردیم. پیرامون چیره‌‌‌‌‌‌‌‌‌شدن بر ترس از مرگ، توانایی پذیرش آشفتگی و تغییرات ذهنی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ سخن گفتیم؛ اینکه اگر هر گرفتاری را به‌‌‌‌‌‌‌‌‌عنوان فرصت بنگریم، قدرتی شگرف در ما خلق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

این ایده‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را هم‌سو با تجربیاتمان و محیطی بزرگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر بررسی کردیم. سپس تحقیقات خودم را به آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها افزودم و الگوی رفتاری فیفتی را با داستان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های شخصیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تاریخی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای که رفتار جسورانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای مشابه او داشتند، ارتباط دادم.

در پایان، باید بگویم که این کتاب فلسفۀ خاصی از زندگی است که این‌‌‌‌‌‌‌‌‌گونه خلاصه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود: ترس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها زندانی هستند که شما را در دامنۀ رفتاری محدود گرفتار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند؛ هرچه کمتر بترسید، قدرت بیشتری خواهید داشت و زندگی پربارتری را از آن خود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید. امیدواریم که قانون پنجاهم در کشف این قدرت درونی شما الهام‌‌‌‌‌‌‌‌‌بخش باشد.

عیدی کتاب هدیه دهیم

طرح «کتاب، دوست خوب زندگی» با مطالعه‌ی کامل و با در نظر گرفتن همه‌ی موارد، در اقدامی خلاقانه و برای اولین‌بار در کشور، کتاب را –به‌روشی کاملاً خاص- در یک بسته، با نشان و برند شرکت، به‌عنوان هدیه‌ی ارزشمندی ارائه داده؛ طوری که هم مشتری را کاملاً راضی نگه داشته، هم هدف‌های تبلیغاتی شرکت را کاملاً برآورده نموده و هم خدمتی به فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در کشور باشد.

اگر شما هم قصد خرید کتاب به این روش دارید، لطفاً با شماره‌ی ۱۲۶  ۱۲۵  ۶۶  ۰۲۱ انتشارات هورمزد تماس حاصل نمایید.

انواع بسته‌بندی کتاب در نشر هورمزد
بستۀ همراه مدیران | دانشکدۀ کسب و کار هاروارد | ۱۶ کتاب سال ۲۰۱۷ برای اولین بار در کشور
از سال ۱۹۲۲، نشریۀ کسب‌وکار هاروارد منبع ایده‌‌‌‌های نوین در روش‌های مدیریتی بوده است و امروزه بسیاری از مقالات آن بر کسب‌وکارهای مختلف تأثیرگذارند. مجموعۀ «بستۀ همراه مدیران» می‌‌‌‌تواند بخشی از کتابخانۀ مدیریتی شما باشد. در این راستا، هر کتاب شامل ایده‌‌‌‌ای متفاوت و جدید است که زیربنای بهترین تفکرات مدیریتی را در خود جای داده؛ تفکراتی که مدیران بی‌شماری را در سراسر جهان تحت‌تأثیر قرار داده است. بی‌شک با مطالعۀ این آثار نگرش شما دربارۀ دنیای کسب‌وکار امروز تغییر خواهد کرد... این مجموعه توسط انتشارات هورمزد به فارسی برگردانده شد و هم‌اکنون در دسترس همۀ مدیران ایرانی‌ست.
لیست و توضیح کتاب‌ها

قانون پنجاهم (قانون فیفتی سنت) | رابرت گرین | انتشارات هورمزد

کتاب قانون پنجاهم فلسفۀ خاصی از زندگی است که این‌‌‌‌‌‌‌‌‌گونه خلاصه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود: ترس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها زندانی هستند که شما را در دامنۀ رفتاری محدود گرفتار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند؛ هرچه کمتر بترسید، قدرت بیشتری خواهید داشت و زندگی پربارتری را از آن خود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید. امیدواریم که قانون پنجاهم در کشف این قدرت درونی شما الهام‌‌‌‌‌‌‌‌‌بخش باشد.

ترس رفتار هراس گونه انسان | قانون پنجاهم | انتشارات هورمزد

ترس حسی بنیادی و ساده‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در انسان بود؛ رو‌‌‌‌‌‌‌‌‌به‌‌‌‌‌‌‌‌‌روشدن با پیشامد سخت و طاقت‌‌‌‌‌‌‌‌‌فرسایی چون خطر قریب‌‌‌‌‌‌‌‌‌الوقوع مرگ که در اشکال گوناگونی همچون جنگ، بیماری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مهلک و بلایای طبیعی بروز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کرد، انسان را با ترس آشنا کرد.

همان‌‌‌‌‌‌‌‌‌گونه که این حس در حیوانات عملکردی دفاعی دارد، در انسان نیز سبب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود خطر را حس کند و به‌‌‌‌‌‌‌‌‌موقع عقب‌‌‌‌‌‌‌‌‌نشینی کند.

البته برای ما انسان‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها ترس فایدۀ دیگری نیز دارد؛ باعث می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود منشأ تهدید را به‌‌‌‌‌‌‌‌‌خاطر بسپاریم و در رویارویی بعدی با آن، از خودمان بهتر محافظت کنیم؛ جهان متمدن نیز برای پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینی خطرات محیطی، به این توانایی وابسته است و به دلیل وجود همین ترس است که مذهب و سیستم‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اعتقادی را برای حمایت از خود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌سازیم.

ترس قدیمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین و قدرتمندترین احساس شناخته‌‌‌‌‌‌‌‌‌شدۀ بشری است؛ حسی است که عمیقاً در سیستم عصبی و ناخودآگاه ما حک شده است.

هدف ترس چنین چیزی نیست. هدف ترس تحریک واکنش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های فیزیکی قدرتمندی است که سبب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود یک حیوان به‌‌‌‌‌‌‌‌‌موقع عقب‌‌‌‌‌‌‌‌‌نشینی کند و پس از آن باید این حس از بین ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برود.

ترسْ یک ناآرامی حتمی به‌‌‌‌‌‌‌‌‌همراه دارد و انسان‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها با تسلیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌شدن در برابر آن، انرژی و قدرت خود را از دست می‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند. در نتیجه، اعتمادبه‌‌‌‌‌‌‌‌‌نفس ضعیف این افراد، به سکونی تبدیل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که باز هم آن‌ها را پایین‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کشد. روزولت به مردم گفت: «… پیش از هر چیز، باید بگویم به اعتقاد راسخ من تنها چیزی که باید از آن بترسیم خودِ ترس است؛ وحشتی بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌نام، بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌دلیل و نابجا که ما را به عقب‌‌‌‌‌‌‌‌‌نشینی واداشته و اجازه نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد در مسیر پیشرفت تلاش کنیم.»

معمولاً هم از این پدیده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ ناآگاهیم؛ زیرا آن را موضوعی طبیعی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دانیم. در دورۀ رفاه و آسایش، نگران دارایی‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایمان هستیم که در زمان سختی، این نگرانی و رفتار هراس‌‌‌‌‌‌‌‌‌گونه، به‌‌‌‌‌‌‌‌‌طور خاصی ویرانگر است؛ زیرا در این زمان باید مشکلاتمان را حل کنیم، با حقایق روبه‌‌‌‌‌‌‌‌‌رو شویم و جلو برویم، اما ترس، عقب‌‌‌‌‌‌‌‌‌نشینی و کنارکشیدن را یادآوری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

قانون پنجاهم در کشف قدرت دورنی شما الهام بخش است.

این کتاب را نیز ببینید: هنر جنگ | سان تزو
کتاب هنر جنگ؛ نوشته سان تزو (SUN TZU) قدیمی ترین کتاب استراتژی جنگیدن در دنیاست. تا به امروز همچنان یکی از مهم ترین کتاب های استراتژی جهان است. طوری که از مطالب آن هم در جنگ ها بهره برده می شود و هم در مسائل شخصی در زندگی و به طور وسیعی در حوزه های کسب و کار.
خرید کتاب هنر جنگ

با ترس هایتان روبه رو شوید. | قانون پنجاهم | رابرت گرین

به دو صورت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید با ترس روبه‌‌‌‌‌‌‌‌‌رو شوید: آن را پذیرا باشید یا به آن واکنش نشان دهید. در حالت انفعالی یا پذیرابودن، در پی فرار از موقعیت تنش‌‌‌‌‌‌‌‌‌زاییم که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان آن را به‌‌‌‌‌‌‌‌‌ این ‌‌‌‌‌‌‌‌‌صورت معنا کرد: هر تصمیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای را که ممکن است به احساس دیگران آسیب برساند به‌‌‌‌‌‌‌‌‌تعویق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌اندازیم، یا آنچه را برای زندگی روزمره‌‌‌‌‌‌‌‌‌مان امن و راحت است انتخاب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم تا هیچ بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نظمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای ‌‌‌‌‌‌‌‌‌وارد زندگی‌‌‌‌‌‌‌‌‌مان نشود. این حالت نشان‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهندۀ شکنندگی و آسیب‌‌‌‌‌‌‌‌‌پذیری ما در رویارویی با همان چیزی است که از آن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترسیم.

بدانید که کسی این‌‌‌‌‌‌‌‌‌گونه به‌‌‌‌‌‌‌‌‌دنیا نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید و ترسیدن طبیعی است. بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌باکی فرایندی است که به فرازونشیب‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و آزمون‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بسیار نیازمند است. همین قدرت اراده و تمایل به کسب قدرت است که در بدبیاری‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، برخی را به پایین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کشد و عده‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای را به‌‌‌‌‌‌‌‌‌اوج می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رساند.

بزرگ ترین ترس مردم از دید فیفتی سنت | قانون پنجاهم | رابرت گرین

بزرگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین ترس مردم این است که خودشان باشند؛ آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهند فیفتی سنت یا یک شخص دیگر باشند؛ همه رفتاری مشابه دیگری دارند، حتی اگر مناسب موقعیت و شخصیتشان نباشد؛ اما باید بدانید که با این روش به جایی نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسید!

زیرا ضعیف هستید و کسی به شما توجه نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. شما از خودتان، از آنچه شما را از دیگران متفاوت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سازد، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترسید و فرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید؛ اما من بر این ترس غلبه کردم و وقتی به دنیا فهماندم که نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهم مانند بقیه باشم، قدرتی به‌‌‌‌‌‌‌‌‌دست آوردم که مانع برگشتن من به وضعیت قبل شد.

این کتاب را نیز ببینید: شرکت خلاقیت | اد کتمول
کتاب «شرکت خلاقیت» شرح حالی از مشکلات پیش روی توسعه‌‌ی شرکت خلاقیت و چگونگی برطرف‌‌شدن آن‌‌ها است.کتاب به چهار بخش تقسیم می‌‌شود: آغاز‌‌کردن، حفظ ایده‌‌های نو، ساخت، پشتیبانی و آزمایش دانسته‌‌ها. همچنین در بخش آخر ویژگی‌‌های شخصیتی و نحوه‌‌ی کار‌‌کردن با استیو جابز بررسی می‌‌شود.
کتاب شرکت خلاقیت

کنترل عادت های فکری در محیط براساس قانون فیفتی | قانون پنجاهم | رابرت گرین

بر اساس قانون فیفتی، کنترل یک مورد کاملاً در دست ماست؛ کنترل عادت‌‌‌‌‌‌‌‌‌های فکری در چگونگی برخورد با رویدادهای محیطی. حال اگر بتوانیم بر تنش‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خود چیره شویم و در زندگی، رفتاری شجاعانه از خود نشان دهیم، محدودۀ کنترلمان بر موقعیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها به‌‌‌‌‌‌‌‌‌طرز عجیبی افزایش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌یابد.

در این نقطۀ غایی، حتی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانیم موقعیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی را خلق کنیم که خود منشأ قدرتی شگفت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌انگیزند. این همان جایگاهی است که انسان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌پروا از آن برخوردارند.

انسان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که قانون فیفتی را در زندگی‌‌‌‌‌‌‌‌‌شان به‌‌‌‌‌‌‌‌‌کار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برند همه ویژ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خاصی دارند؛ شجاعت بالا، غیرمعمول بودن، انعطاف‌‌‌‌‌‌‌‌‌پذیری و درک حس ضرورت. این ویژگی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های برجسته توانایی خاصی را برای ایجاد موقعیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جدید در اختیار آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذارد.

پیروان قانون فیفتی از تغییر و هرج‌‌‌‌‌‌‌‌‌و‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرج نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترسند و با حداکثر انعطاف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پذیری پذیرای آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هستند. آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها با روند تغییرات حرکت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌گاه با کمک زمان، تغییرات را به‌‌‌‌‌‌‌‌‌آرامی در مسیری قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند که انتخاب کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند. این افراد در سیستم ذهنی خود، رویدادهای غیرمنتظرۀ منفی را به موقعیتی مثبت تبدیل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

سریع باشید تا محتاط | قانون فیفتی سنت

با ترس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایمان درگیر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شویم. کسی در حال قضاوت‌‌‌‌‌‌‌‌‌شدن نیست؛ بنابراین اگر این مطالب را به‌‌‌‌‌‌‌‌‌گونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای دستوری برای زندگی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تان بخوانید و تلاش کنید آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را کلمه‌‌‌‌‌‌‌‌‌به‌‌‌‌‌‌‌‌‌کلمه دنبال کنید، ارزش آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را درک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید و در زندگی‌‌‌‌‌‌‌‌‌تان نیز به‌‌‌‌‌‌‌‌‌کار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌برید.

باید این کلمه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را با روحیه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌باکانه جذب کنید و بگذارید ایده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها در شما نفوذ کنند و روی دیدگاه شما دربارۀ زندگی تأثیر بگذارند؛ از تجربه‌‌‌‌‌‌‌‌‌کردن آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها نهراسید. با این شیوه، کتاب را در قالب محیط خود درمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آورید و در برابر دنیا، قدرتی مشابه کسب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید.

از دیدگاه من بهتر است سریع باشید تا محتاط‌‌‌‌‌‌‌‌‌؛ زیرا بخت همانند زنی است که اگر خواهانش باشید باید او را از پا درآورید و بر او غلبه کنید و واضح است که این زن ترجیح می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد مردانی سریع و بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌تاب او را تصاحب کنند تا آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که محتاطانه گام برمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دارند.

این کتاب را نیز ببینید: ۳۳ استراتژی برای جنگیدن | رابرت گرین
باید به استراتژی به چشم یک سری خطوط راهنما جهت رسیدن به هدف نگاه کنیم: چیزی که جایگاه مشخصی در دنیای اطراف به شما میبخشد،کمک میکند تابه مشکلات موجود برسر راه غلبه کنید،یا اینکه در دور زدن و پیروزی بر دشمن به شما یاری می‌رساند
کتاب ۳۳ استراتژی برای جنگیدن

مسائل رو آن گونه هست ببینید | قانون فیفتی سنت

واقعیت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند ترسناک باشد. زمان شما محدود است و همواره باید تلاش کنید در این دنیای رقابتیِ بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رحم، جایگاهی کسب کنید و آن را نگه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دارید.

شاید نتوانید به اطرافیانتان اعتماد کنید و آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها مشکلات زیادی برای شما به‌‌‌‌‌‌‌‌‌وجود آورند؛ باید در برابر وسوسۀ رؤیای پوچ متفاوت‌‌‌‌‌‌‌‌‌بودن شرایط، مقاومت کنید و شجاعانه این شرایط را بپذیرید؛ حتی از آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ استقبال کنید.قانون فیفتی سنت قانون پنجاهم قدرت

با تمرکز بر آنچه در اطرافتان رخ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد، دقیقاً متوجه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوید چرا برخی به ‌‌‌‌‌‌‌‌‌اوج می‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسند و برخی سقوط می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. با توجه به تدابیر و بازی‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مردم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید نتیجه را معکوس کنید. هرچه درک قوی‌‌‌‌‌‌‌‌‌تری از واقعیت داشته باشید، قدرت بیشتری دارید تا آن را در مسیر اهداف خود تغییر دهید.

خود را با محیط سازگار کنید و رفتارتان را تغییر دهید | قانون پنجاهم | رابرت گرین

بازی نهایی چنین تمرینی، پرورش کامل حس وارستگی از خودتان و زندگی است. البته این بدان معنا نیست که شما در هر لحظه بخواهید بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌طرف باشید.

گاهی لازم است از صمیم قلب و شجاعانه، بدون ‌‌‌‌‌‌‌‌‌شک و تردید رفتار کنید و از خودتان فرار نکنید؛ در بسیاری از موقعیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌آنکه خودبینی یا احساساتتان بر درک شما تأثیر بگذارند، باید اتفاقات اطراف را ارزیابی کنید.

بدین ترتیب عادت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید که در آرامش (وضعیتی درونی و مجزا از شرایط بیرونی) رویدادها را بررسی کنید؛ ویژگی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای که در هر بحرانی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید به آن تکیه کنید. در نتیجه، هنگامی که دیگران تعادل خود را از دست می‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند، شما خود را در آرامشی نسبی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌یابید و در مقام فردی که به‌‌‌‌‌‌‌‌‌راحتی تحت‌‌‌‌‌‌‌‌‌تأثیر اتفاقات قرار نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد، توجه و قدرتتان را معطوف به خود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید.

این کتاب را نیز ببینید: کتاب های رابرت گرین
رابرت گرین پرفروش ترین نویسنده نیویورک تایمز با کتاب های ۴۸ قانون قدرت، ۳۳ استراتژی هنر جنگیدن، قانون پنجاهم (قانون فیفتی سنت) و با کتاب پنجمش مهارت های استادی زندگی چهره های بزرگ تاریخی
مانند چارلز داروین، موتزارت، پاول گراهام، هنر فورد را مورد بررسی قرار می دهد. ویژگی و اجزای جهانی استادان خود ساخته ای را مورد برسی قرار داده است.
معرفی کتاب های رابرت گرین

اعتبار را از آن خود سازید | قانون فیفتی سنت

وقتی برای دیگران کار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید، کاملاً تحت فرمان و ارادۀ آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها هستید. آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها مالک شما و کار شما هستند. در نتیجه، روحیۀ خلاق شما سرکوب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. آنچه شما را در چنین وضعیتی نگه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌دارد، ترس از متکی‌‌‌‌‌‌‌‌‌بودن به خود یا ترس از فناشدن است؛ درحالی‌‌‌‌‌‌‌‌‌که باید از عواقب وابستگی به قدرت دیگران بیشتر بترسید.

در هر کاری، هدف شما باید مالکیت آن کار و فعالیت برای خودتان باشد. زمانی‌‌‌‌‌‌‌‌‌که باختن و شکست‌‌‌‌‌‌‌‌‌خوردن در کار، به خودتان بستگی داشته باشد، باانگیزه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر، خلاق‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر و سرزنده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوید و قدرت نهایی زندگی در این است که کاملاً به خودتان متکی باشید.

۴ گام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در مسیر کسبِ مالکیت | رابرت گرین

برای بیشتر ما، دنیای کار میدان اصلی این نبرد است. بسیاری از ما با تمایلی عظیم برای انجام‌‌‌‌‌‌‌‌‌دادن کارهای جسورانه وارد دنیای بزرگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌سالی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شویم، اما سختی زندگی ما را از پا درمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌آورد.

شغلی را انتخاب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم و آرام‌‌‌‌‌‌‌‌‌آرام دچار این توهم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شویم که رؤسا به ما و آیندۀ ما اهمیت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند و به خوشبختی ما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اندیشند و این حقیقت محض را فراموش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم که همۀ انسان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها به نفع خود عمل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند؛ آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها از روی نیاز ما را حفظ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند، نه از روی مهر.

بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌شک، لحظه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای که از شدت نیاز کاسته شود یا فردی جوان‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر و ارزان‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر را برای جایگزینی بیابند، از دست ما خلاص خواهند شد. اگر در برابر این توهم و درآمد مطمئنی که داریم تسلیم شویم، از بالابردن مهارت‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اتکا‌‌‌‌‌‌‌‌‌به‌‌‌‌‌‌‌‌‌نفس غفلت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنیم و روز تصفیه‌‌‌‌‌‌‌‌‌حساب را مدام به‌‌‌‌‌‌‌‌‌تعویق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اندازیم؛ یعنی، همان روزی که در نهایت باید روی پای خودمان بایستیم.

زمان مردۀ خود را بازیابی کنید | قانون پنجاهم | رابرت گرین

زمانْ عاملی مهم ‌‌‌‌‌‌‌‌‌و باارزش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین منبع زندگی ماست. مشکل کارکردن برای دیگران این است که بخش زیادی از زمان‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به وقت مرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای تبدیل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهیم تا حد ممکن به‌‌‌‌‌‌‌‌‌سرعت بگذرد، گویی این زمان به ما تعلق ندارد.

تقریباً همۀ ما باید حرفۀ شخصی خود را با کارکردن برای دیگران آغاز کنیم؛ اما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانیم این زمان مرده و تلف‌‌‌‌‌‌‌‌‌شده را زنده کنیم. اگر مانند وندربیلت هدفمند باشیم (یعنی مالک باشیم، نه غلام حلقه‌‌‌‌‌‌‌‌‌به‌‌‌‌‌‌‌‌‌گوش‌‌‌‌‌‌‌‌‌)، از زمان موجود برای یادگیری هرچه بیشتر امور اطرافمان بهره‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌بریم؛ از جمله بازی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سیاسی، زیروبم فعالیت خاصی که در جریان است، بازی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بزرگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر دنیای تجارت و چگونگی اجرای بهتر امور.

باید تا آنجا‌‌‌‌‌‌‌‌‌ که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانیم بیشتر توجه کنیم و اطلاعات بیشتری به‌‌‌‌‌‌‌‌‌دست آوریم؛ در نتیجه آستانۀ تحملمان بالا خواهد رفت. با این روش، پیش از اینکه مالک شغلی شویم، مالک زمان و ایده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خودمان هستیم.

بدانید که رؤسا ترجیح می‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند شما را در شرایط وابستگی نگه دارند و به نفع آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌هاست که مستقل نباشید. به همین دلیل، اطلاعات را از شما مخفی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند؛ بنابراین باید محرمانه علیه این شرایط قیام کنید و اطلاعات خود را مخفی نگه دارید.

این کتاب را نیز ببینید: مهارت های استادی | رابرت گرین
خلاقانه ­ترین سال­های عمر شما اساساً از اواخر ۲۰ سالگی تا حدود ۴۰ سالگی‌تان است. شما می‌توانید هر آنچه را که نیاز دارید را در میان کتاب­ها، با کمک تجربه و گه­گاه با توصیۀ اطرافیانتان بیابید، اما این فرایند تماماً بر پایۀ شانس و ضرر است.
کتاب مهارت های استادی

امپراتوری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کوچک خلق کنید | قانون پنجاهم | رابرت گرین

درحالی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که برای دیگران کار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید، گاهی باید با یادگیری مهارت‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کارآفرینی، زمینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کوچکی برای خود خلق کنید که از عهدۀ اداره ‌‌‌‌‌‌‌‌‌کردنشان برآیید؛ یعنی، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید پروژه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های انجام‌‌‌‌‌‌‌‌‌نشدۀ دیگران را قبول کنید یا بعضی ایده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جدید خود را پیشنهاد دهید.

البته این پیشنهادها نباید چندان پُرآب‌‌‌‌‌‌‌‌‌و‌‌‌‌‌‌‌‌‌تاب باشند که شک‌‌‌‌‌‌‌‌‌برانگیز شوند؛ زیرا هدف شما این است که با ذوق و سلیقۀ شخصی کارها را انجام دهید، خودتان تصمیم بگیرید و از اشتباهات خودتان بیاموزید.

اگر رؤسای شما اجازۀ چنین حرکتی را به شما نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند، پس در جای درستی نیستید؛ اما اگر به شما اجازه داده‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند، حتی اگر در کار مورد نظر شکست بخورید، درس ارزشمندی آموخته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اید. پذیرش چنین مسئولیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی با ابتکار عمل خودتان، باعث می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود سخت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر و بهتر کار کنید و خلاق‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر و باانگیزه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر شوید؛ زیرا در این اقدام شخصی، مسائل بیشتری در خطرند و چنین چالشی باعث رشد شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

در بالای زنجیرۀ غذایی قرار بگیرید | رابرت گرین | انتشارات هورمزد

باید به‌‌‌‌‌‌‌‌‌خاطر بسپارید که دیگران هرگز بدون قید و شرط برای شما کاری انجام نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند یا لطفی در حق شما نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

در عوض خواهان کمک و وفاداری بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌چون‌‌‌‌‌‌‌‌‌و‌‌‌‌‌‌‌‌‌چرای شما هستند؛ اما شما باید تا حد ممکن خود را از این تعهدات رها کنید؛ پس عادت کنید خودتان نیازهایتان را برآورده سازید و از دیگران توقعی نداشته باشید.

مسئولیت شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌بایست بازتابی از فردیتتان باشد | قانون پنجاهم | رابرت گرین

زندگی مهارت‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و اعتماد‌‌‌‌‌‌‌‌‌به‌‌‌‌‌‌‌‌‌نفس لازم برای تقویت بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌پروایی را به شما آموخته است؛ اما برای رسیدن به نقطۀ نهایی مانعی بزرگ وجود دارد: شاید در مسیر به آنچه دیگران پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر در زمینۀ کاری شما انجام داده‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند گرایش پیدا کنید و به تکرار یا تقلید موفقیت آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها بپردازید.

این استراتژی شما را قدرتمند می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند؛ اما قدرتش محدود است و ماندگاری کمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دارد.

بدانید که فرد خاصی هستید، با ویژگی‌‌‌‌‌‌‌‌‌های شخصیتی نشئت‌‌‌‌‌‌‌‌‌گرفته از نوعی ترکیب شیمیایی خاص که هرگز در تاریخ تکرار نخواهد شد، با ایده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که فقط مختص شماست و ریتم و دیدگاه خاصی که قدرت شما دانسته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود، نه ضعف شما؛

بنابراین از خاص‌‌‌‌‌‌‌‌‌بودن خود نترسید و به نظرات دیگران دربارۀ خودتان کمتر اهمیت دهید.

این خاص‌‌‌‌‌‌‌‌‌بودن شما امری غیرواقع‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینانه یا نشان از بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌تمدنی نیست، بلکه به‌‌‌‌‌‌‌‌‌نوبۀ خود تأثیرگذار است. مردم به‌‌‌‌‌‌‌‌‌ندرت تا این حد متفاوت‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند؛ بنابراین بیشتر خودتان باشید و تا جایی که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید بدین‌‌‌‌‌‌‌‌‌گونه رفتار کنید. دنیا نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند خاص‌‌‌‌‌‌‌‌‌بودن شما را تغییر دهد، اما به چنین اعتباری پاسخ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد.

این کتاب را نیز ببینید: تاثیر | رابرت بی.سالدینی
پرفروش ترین کتاب نیویورک تایمز
سراسر کتاب تاثیر یک موضوع پیچیدۀ مکمل نیز ارائه‌ شده است؛ علی‌رغم این‌ واقعیت که اتکا بر جنبه‌ای فردی از اطلاعات موجود، ما را در معرض گرفتن تصمیمات احمقانه قرار می‌دهد؛ اما سرعت زندگی مدرن امروزی می‌طلبد مکرراً از این راه میان‌بُر استفاده کنیم.
کتاب تاثیر

فرصت طلبی زهر را به شهد تبدیل کنید | قانون پنجاهم | رابرت گرین

هر موقعیت منفی، شرایطی مثبت یا فرصتی احتمالی در خود دارد. از این رو، چگونگی نگرش شما به آن موقعیت مهم است.

شاید محرومیت از منابع، مزیتی باشد تا مجبور شوید با کمترین داشته‌‌هایتان خلاقیت بیشتری از خود بروز دهید یا شکست باعث شود خودتان را در نقش بازنده‌ای ترحم‌برانگیز تصور کنید. در هر حال، نگذارید ترس‌‌ها شما را در انتظار لحظه‌‌ای بهتر نگه‌ دارند یا از شما فردی محتاط بسازند. اگر شرایط کنترل‌ناپذیر است، به بهترین شکل از آن استفاده کنید. تبدیل شرایط منفی به شرایط سودمند و قدرتمند «کیمیاگری» است.

پیشامدهای منفی را به مثبت تبدیل کنیم | قانون پنجاهم | رابرت گرین

رویدادهای زندگی منفی یا مثبت نیستند، بلکه اموری کاملاً خنثی‌ هستند. کائنات به سرنوشت شما اهمیتی نمی‌‌دهد؛ برای خشونت فرقی نمی‌‌کند که به شما آسیب می‌‌رساند یا خودش خنثی می‌شود و از بین می‌رود.

مسائل فقط اتفاق می‌‌افتند و این ذهن شماست که آن‌ها را منفی تلقی‌ می‌کند یا مثبت. ترس‌هایی پنهان درون هریک از ما وجود دارد. به همین دلیل، تمایل طبیعی ‌ما بر این است که موانع موقتی مسیر را موضوعاتی بزرگ‌تر، همچون شکست و بحران، تلقی ‌کنیم.

در چنین قالب ذهنی‌ای، شما خطرات را بزرگ می‌‌کنید. اگر کسی به شما بتازد و به‌نحوی به شما صدمه بزند، به پول و موقعیتی که در این نبرد از دست داده‌‌اید و تبلیغات منفی یا به‌هم‌ریخته‌شدن احساساتتان اهمیت می‌دهید و محتاط می‌شوید.

در نتیجه، به امید در‌‌امان‌‌ماندن، از برخی از این موارد منفی، عقب‌نشینی می‌کنید. به خودتان می‌‌گویید: «زمان آن رسیده که توقف کنم و منتظر باشم اوضاع بهتر شود.» زیرا شما به امنیت و آرامش نیاز دارید.

اما آنچه متوجه نمی‌شوید این است که ناخواسته شرایط را بدتر می‌‌کنید. با عقب‌نشینی فقط رقیب قدرتمندتر می‌شود. جار‌و‌جنجال‌های منفی علیه شما به راه می‌افتد و احتیاط به عادت تبدیل می‌شود؛ عادتی که حتی در لحظاتی با سختیِ کمتر نیز نمایان خواهد شد.

در نتیجه، حرکت به‌ سمت وضعیت حمله سخت‌تر و سخت‌‌تر می‌شود. در اصل، وقتی پیچیدگی‌های انکارناپذیر تقدیر را به اموری دشوار تبدیل می‌کنید، سنگینی و دوامی بیش‌ازحد به آن‌ها می‌دهید.

این کتاب را نیز ببینید: از خوب به عالی| جیم کالینز
«آیا شرکت خوب می‎تواند به شرکت عالی تبدیل شود؟ اگر بله، چگونه؟ یا اینکه بیماریِ فقط خوب‌بودن علاج‌ناپذیر است؟» پاسخ‌هایی که ما برای این سؤال یافتیم برای هر سازمانی، در هر عصری و در هر کجای دنیا، کاربرد دارند؛ و همچنین، هر سازمانی در هر کجای دنیا و در هر عصری می‎تواند آن‌‎ها را به‌کار بگیرد.
کتاب از خوب به عالی

متمرکز و هوشیار باشید | قانون پنجاهم | رابرت گرین

باید رفتاری را برگزینید که برخلاف طرز تفکر و عملکرد اکثریت جامعه باشد و دقیقاً در شرایط خوب، باید متمرکز و هوشیار باشید؛ زیرا این شرایط همیشگی نیستند و شما نیز همیشه آماده نخواهید بود.

در شرایط بد، باید باانگیزه‌تر و شجاعانه‌تر عمل کنید. در نهایت درمی‌یابید برای ایجاد یک دگرگونی قدرتمند عناصر لازم را در اختیار دارید؛ ‌شانسی که به کمک آن می‌توانید خود را اثبات کنید. شما با پذیرش لحظات خطرناک و سخت و از طرفی مثبت و ضروری‌ دانستن این لحظات، آن‌ها را ارزشمند می‌‌سازید.

فرصت طلبی ابزاری برای قدرت و پیشرفت | قانون پنجاهم | رابرت گرین

ما به جزئیاتی توجه می‌‌کنیم که در حالت عادی برایمان بی‌اهمیت بوده‌اند و تفاوت بین موفقیت و شکست یا زندگی و مرگ نیز توجه به همین جزئیات است. در نهایت امر هم، از خلاقیتی که داریم شگفت‌زده می‌‌شویم.

در چنین لحظاتی است که به قدرت ذهنی بالقوه و دست‌نخوردۀ وجود خود نظری اجمالی می‌‌اندازیم. کاش بتوانیم چنین روحیه‌‌ و رفتاری را در زندگی روزانه هم داشته باشیم! این همان رفتاری است که آن را فرصت‌طلبی می‌‌نامیم. فرصت‌طلبان حقیقی برای هوشیاری و خلاقیت به شرایط تنش‌زا و اجباری نیازی ندارند.

آن‌ها هر روز چنین رفتاری دارند و حتی در پیش‌پاافتاده‌‌ترین و بی‌‌اهمیت‌‌ترین رویدادها با کمک انرژی پویای خود دنبال شکار امکانات و فرصت‌‌هایی برای پیشرفت‌اند. برای آن‌ها هر رویداد، مانند ابزاری در دستشان است و با درکی که از گستردگی مفهوم فرصت دارند، فرصت‌های بیشتری در زندگی خلق می‌‌کنند و قدرت فراوانی به‌دست می‌آورند.

این کتاب را نیز ببینید: انتخاب عالی | جیم کالینز
«ما نمی‌توانیم آینده را پیش‌بینی کنیم؛ اما می‌توانیم آن را بسازیم.»؛این سرآغازِ کتاب «انتخاب عالی»ست. در دنیای غیرقابل پیش‌بینی، هیچ اتفاقی دور از انتظار نیست. فردای غیرقابل پیش‌بینی، هم ما را تهدید می‌کند و هم به ما هشدار می‌دهد؛ و کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ، در این دنیای پرآشوب، بزرگ‌تر و یا کوچک‌تر می‌شوند؛ گاهی اوج می‌گیرند و گاهی نابود می‌شوند؛ گاهی کسب‌وکارهای دیگری را به تسخیر خود در می‌آورند و گاهی جزئی ناچیز از یک شرکت بزرگ می‌شوند.
کتاب انتخاب عالی

۴ اصل کسبِ قدرت فرصت‌طلبی | قانون پنجاهم | رابرت گرین

شاید باید ناپلئون بناپارت را بزرگ‌ترین فرصت‌طلب تاریخ دانست. هیچ‌چیز توجه او را منحرف نمی‌کرد. وی به‌شدت روی جزئیات متمرکز می‌‌شد و حتی راهی می‌‌یافت تا بی‌‌اهمیت‌‌ترین جنبه‌‌های جنگ، مثل راهپیمایی سربازان، حمل تسهیلات یا چگونگی گروه‌بندی سربازان را به ابزاری برای کسب قدرت تبدیل کند.

او با بی‌‌رحمی ‌از کوچک‌ترین اشتباه رقیبانش استفاده می‌کرد. ناپلئون استاد تغییر‌دادن بدترین لحظات نبرد به ضدحمله‌‌ای ویرانگر بود.

همۀ این‌ اتفاقات ناشی از نگرش قاطعانۀ ناپلئون به محیطی بود که آن را نیز یک فرصت می‌دید. او در جست‌وجوی فرصت‌‌ها بود و آن‌ها را می‌یافت. این نگرش به مهارت‌ ذهنی ناپلئون تبدیل شد که آن را به‌ هنری منحصربه‌فرد بدل ساخت. با تمرین چهار اصل زیر، ما نیز از چنین قدرتی بهره‌مند می‌شویم.

از داشته‌هایتان بیشترین سود را ببرید | قانون پنجاهم | رابرت گرین

اگر برای کمک به خود، در جست‌وجوی اطلاعات یا افراد بیرونی بیشتر هستیم، لزوماً به چیز بهتری نخواهیم رسید. در حقیقت، توقع و وابستگی، از خلاقیتمان می‌کاهد.

اما زمانی‌که کار را با داشته‌‌هایمان آغاز می‌‌کنیم، راه‌‌های جدیدی برای به‌کارگیری آن‌ها می‌‌یابیم، مشکلات را حل می‌‌کنیم و مهارت‌‌هایی را در وجودمان تقویت می‌کنیم که همیشه برایمان سودمندند و اعتمادبه‌نفسمان را افزایش می‌دهند. اگر ثروتمند شویم و به پول و فناوری تکیه کنیم، باید بدانیم که ذهنمان تحلیل می‌رود و در نهایت، ثروت دوامی ‌نخواهد یافت.

موانع را به راه‌های ورودی تبدیل کنید | قانون پنجاهم | رابرت گرین

فرد فرصت‌طلب همۀ موانع زندگی را ابزارهایی برای کسب قدرت می‌‌بیند. دلیل آن نیز ساده است: انرژی منفی‌ای که به‌نحوی در وجود شماست می‌تواند تغییر کند، رقیب را شکست دهد و شما را بالا بکشد.

در این حالت، دشمنانی که به شما حمله می‌‌کنند، در برابر ضدحملۀ شما بی‌دفاع می‌مانند؛ زیرا کنترل زمان و حرکت در دستان شماست. شاید این رفتار شما شایعات بدی برایتان به دنبال داشته باشد؛ اما آن را شکلی از توجهات منفی درنظر بگیرید که به‌راحتی می‌توانید در راستای اهداف خود تغییرشان دهید.

وقتی با چنین نگرشی به اتفاقات بنگرید، به‌سادگی می‌توانید آن‌ها را در راستای اهدافتان تغییر دهید. شاید منفعل یا شورشی به‌نظر برسید؛ الفاظی که دقیقاً بنیان شما را برهم می‌زنند.

با وجود این، اگر به این وضعیت توجه نکنید، مجرم شناخته می‌شوید و اگر برایش بجنگید، فردی مدافعید؛ ولی اگر با موانع همراه شوید و آن‌ها را در مسیر خود قرار دهید، موانع را به فرصتی برای جلب‌توجه تبدیل می‌‌کنید. در مجموع، وجود موانع باعث تمرکز بیشتر شما می‌شوند تا راهی در اطرافشان بیابید. موانع قدرت‌‌های ذهنی شما را تقویت می‌کنند؛ پس از آن‌ها استقبال کنید.

نقاط عطف را بیابید | قانون پنجاهم | رابرت گرین

فرصت‌‌ها در شرایط سخت و پرفشار، مثل رقابت‌های شدید، عصبانیت یا اوضاع نابسامان پیش می‌آیند. با شناسایی دلیل پنهانی هر رویداد مهم می‌‌توانید فرصتی قدرتمند برای خود خلق کنید.

در دنیای تجارت، به دنبال موقعیت‌ها و شکست‌‌های ناگهانی‌ای باشید که دیگران آن‌ها را درک نمی‌کنند؛ یعنی، نشانه‌‌هایی از تغییرات پنهانی. شاید کسی ناخواسته برای انجام‌دادن کارها از الگوی جدیدی استفاده کرده باشد، شما باید به این موضوع توجه کنید.

بزرگ‌ترین نگرانی‌‌های افراد کلیدی دنیای تجارت یا صنعت را بررسی کنید. به بیان ساده، این تغییرات برای کسانی که نمی‌‌دانند چگونه باید با آن‌ها روبه‌رو شوند، فقط تداعی‌کنندۀ ترس‌اند؛ اما شما می‌‌توانید نخستین فردی باشید که از چنین تغییراتی در راستای اهداف مثبت استفاده می‌کند.

پیش از آمادگی کامل اقدام کنید | قانون پنجاهم | رابرت گرین

بیشتر مردم برای انجام‌دادن هر کاری مدت‌ها منتظر می‌‌مانند و البته این انتظار از روی ترس است. آن‌ها می‌خواهند با پول بیشتر یا در موقعیت‌‌هایی بهتر این کار را انجام دهند؛ شما باید در جهت مخالف حرکت کنید و قبل از آمادگی کامل دست‌به‌کار شوید.

اگرچه به‌نظر می‌رسد با این شیوه کار را برای خودتان مشکل‌‌تر می‌کنید و به‌عمد موانعی را در مسیر خود ایجاد می‌‌کنید، این قانونِ قدرت است و انرژی‌تان را تا سطح مناسبی بالا می‌‌برد. وقتی احساس می‌‌کنید آماده نیستید و برای رسیدن به هدف باید سخت‌‌تر تلاش کنید، هوشیارانه‌تر و مبتکرانه‌‌تر عمل می‌‌کنید؛ زیرا اقدام شما باید به موفقیت ختم شود و این‌گونه هم خواهد شد.

از هیچ فرصت خلق کنید | قانون پنجاهم | رابرت گرین

توان قدرت روحی نسبت‌به قدرت جسمی سه به یک است؛ یعنی، انگیزه و سطح انرژی‌ای که شما یا ارتش شما را به نبرد می‌کشاند، سه برابر قوی‌تر از منابع فیزیکی شماست. با انرژی و روحیۀ قوی تقریباً می‌‌توانید بر هر مانعی پیروز شوید و از هیچْ فرصت خلق کنید.

به حرکت ادامه دهید | قانون پنجاهم | رابرت گرین

تغییرات و مسائل زیادی در زمان فعلی وجود دارند که از کنترل ما خارج‌اند. اگر سعی کنید همه‌چیز را با جزئیات کنترل کنید، در بلندمدت کنترل کلی‌‌تر را از دست می‌‌دهید؛ بنابراین بگذارید شرایط پیش ‌برود؛ با هرج‌و‌مرج تحمیلی همراه شوید و از فرصت‌‌های بی‌‌پایانی بهره‌مند شوید که از دید بسیاری افراد پنهان مانده‌اند.

این ‌شانس را به دیگران ندهید که شما را در وضعیتی ثابت نگه دارند. به حرکت خود ادامه دهید و ظاهرتان را متناسب با محیط تغییر دهید. از موانع یا محدودیت‌ها بگذرید و اجازه ندهید چیزی جریان شما را متوقف کند.

استراتژی پلی میان ایده و تحقق | قانون پنجاهم | رابرت گرین

بدانید نه‌تنها کاری که انجام می‌‌دهید، بلکه شیوۀ اجرای آن نیز باید جریان داشته باشد؛ استراتژی‌‌ و روش شما در رویارویی با مشکلات باید با هر موقعیتی سازگار شود.

استراتژی‌ْ اصل رفتار بشری است؛ پلی است میان یک ایده و تحقق آن در دنیا، اما اغلب با تقلید احمقانه‌‌ از کارهای گذشته به سنت‌هایی منجمد تبدیل می‌شوند. با به‌روزکردن استراتژی‌های خود، می‌‌توانید عامل تغییر باشید.

کسی باشید که با نابود‌کردن روش‌‌های اجرایی قدیمی قدرتی فوق‌العاده در فرایند تغییر به‌دست می‌‌آورد. بسیاری از مردم سرسخت‌اند و می‌توان آن‌ها را ‌پیش‌بینی کرد و این ویژگی‌ آن‌ها را به اهدافی آسان تبدیل می‌کند. به همین دلیل، استراتژی‌‌های جاری و غیرمنتظرۀ شما آن‌ها را به‌جنون می‌کشاند؛ زیرا نمی‌‌توانند حرکت بعدی شما را پیش‌بینی یا محاسبه کنند و این برای تسلیم‌شدن یا فرو‌ریختن آن‌ها کافی است.

۴ گام برای گام های آگاهانه | قانون پنجاهم | رابرت گرین

جریان ذهنی | قانون پنجاهم | رابرت گرین

ذهن نیرویی فزاینده دارد. وقتی به‌آرامی فعال می‌شود و چیز جدیدی کشف می‌‌کند، به کشف و روشن‌شدن موضوعات دیگری نیز علاقه‌مند می‌شود.

همۀ نوآوری‌‌های بزرگ تاریخ نتیجۀ استقبال از کشفیات هستند. ایده‌ای به سمت ایدۀ دیگر کشیده می‌شود و گاهی هم ایده‌ها از زمینه‌‌های نامرتبط متولد می‌شوند. باید با گسترش دامنۀ مطالعاتی‌‌ و مشاهداتتان این روحیه و میل سیری‌ناپذیر دانش‌پژوهی را تقویت کنید و با دانسته‌های خود همگام شوید.

به این ترتیب، خواهید دید که با ایده‌های غیرمنتظره‌ای مواجه خواهید شد، که شما را به حیطۀ عادت‌هایی جدید و فرصت‌‌هایی نو می‌‌کشانند.

اگر در زمینۀ کاری خود پیشرفت کندی داشته باشید، چون ذهنتان را به سمت جریانات دیگری سوق داده‌اید، می‌توانید از فرصت‌ها استفاده کنید و کار برجسته‌ای انجام دهید. داشتن چنین جریان ذهنی به شما این امکان را می‌دهد که به هر مانعی فکر کنید و نیروی فزایندۀ شغلی خود را حفظ کنید.

جریان احساسی | قانون پنجاهم | رابرت گرین

ما ذاتاً موجوداتی احساساتی هستیم و همین ویژگی چگونگی واکنش ابتدایی ما را در قبال رویدادها نشان می‌دهد. درست بعد از این واکنش اولیه است که درک می‌کنیم شاید این واکنش‌های احساسی تخریبی باشند و باید مهار شوند.

نمی‌‌توان این بخش طبیعت بشر را سرکوب کرد؛ حتی نباید در این زمینه تلاش کرد. درست مثل سیلابی است که هرچه بیشتر برای سد کردنش تلاش کنید، بیشتر بر شما چیره می‌شود.

برای این احساسات بی‌‌پایانی که در طول روز به شما هجوم می‌‌آورند و بر شما تأثیر می‌گذارند، بهتر است زمان زیادی صرف نکنید. شما می‌‌توانید هرگونه وسواسی را از خود دور کنید. اگر حرف کسی آزارتان می‌‌دهد، راهی برای نادیده‌گرفتن این حس بیابید یا با توجیه گفته‌‌های آن فرد، از اهمیتش بکاهید و فراموشش کنید.

جریان اجتماعی | قانون پنجاهم | رابرت گرین

کار با مردم، در هر سطحی، می‌تواند پرآشوب باشد؛ زیرا هر فرد در کنار برنامه‌های کاری خاصش، تفاوت‌هایی با دیگری دارد و انرژی‌های هر شخص با دیگری متفاوت است.

شما در مقام راهنما یا رهبر گروه به‌طور طبیعی تلاش می‌‌کنید تفاوت‌ها را یکی کنید، تمام افراد را در یک گروه قرار دهید و ظاهراً کار مهمی‌ انجام ‌دهید؛ اما در ‌حقیقت، شما این کار را با تأکید بر ترس کودکانۀ خود در قبال بی‌ثباتی انجام می‌دهد.

به هر حال، در نهایت، این روش زیان‌بار است، زیرا انرژی افراد گروه به‌تدریج کم می‌شود. پس از اشتیاق شدید اولیه در کار، ناخشنودی این افراد می‌تواند شتاب آهنگ تقویت‌شدۀ شما را به‌سرعت سرکوب کند.

جریان فرهنگی | قانون پنجاهم | رابرت گرین

از نظر فرهنگی، در زمانی خاص زندگی می‌‌کنید که جریان و سبک خود را دارد. در جوانی، دربارۀ این جریان‌های سلیقه‌‌ای حساسید و معمولاً با زمان حال پیش می‌‌روید؛ اما با بالا‌رفتن سن تمایل دارید به همان سبک مردۀ قدیمی بچسبید؛ یعنی، سبک دلخواه جوانی‌تان.

با گذشت زمان، سبک قدیمی ‌شما مضحک می‌شود و شما با پیروی از آن مثل اشیای موزه به‌نظر می‌رسید. وقتی مردم شما را به دورۀ کوتاهی نسبت دهند، شتاب آهنگ شما متوقف و خُرد می‌شود.

باید راهی برای بازآفرینی دوره‌‌ای خودتان خلق کنید. البته نباید از سبک‌های جدید تقلید کنید؛ زیرا این کار نیز شما را مضحک می‌کند.

با همان دقت جوانی، اتفاقات اطراف را بنگرید و با روحیه‌ای تازه‌تر با آن همراه شوید؛ حتی از شکل‌دادن به شخصیتتان و پوشیدن ماسک جدید لذت ببرید. تنها چیزی که واقعاً باید از آن بترسید، تبدیل‌شدن به یک یادگار فرهنگی و اجتماعی است!