کتاب کج رفتاری | ریچارد تیلر | انتشارات هورمزد

پرفروش ترین کتاب نیویورک تایمز؛ برنده جایزه نوبل اقتصاد
نویسنده: ریچارد تیلر (Richard Thaler)؛ ‏‫ترجمه: علیرضا فندرسکی، صدیقه مومن / ناشر: هورمزد
تعداد صفحه: ۵۲۴
قیمت: ۶۸۰۰۰
قطع: رقعی
چاپ: دورنگ
شــــابک: ۰-۷۴-۶۰۱۰-۶۲۲-۹۷۸
نوبت چاپ: اول، ۱۳۹۸

کتاب کج رفتاری | ریچارد تیلر | انتشارات هورمزد

کتاب بدرفتاری (misbehaving) ریچارد تیلر | برنده جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۱۷

بخش اول :
فصل اول: فاکتورهای به ظاهر نامربوط
فصل دوم: تأثیر مالکیت
فصل سوم: لیست
فصل چهارم: نظریه ارزش
فصل پنجم: رؤیای کالیفرنیا
فصل ششم: دعوت به مبارزه
بخش دوم:
حسابداری ذهنی
فصل هفتم: معامل ههای شیرین و تیغ زدنها
فصل هشتم:هزین ههای ازبین رفته
فصل نهم: کوزه ها و بودجه ها
فصل دهم: روی میز پوکر
بخش سوم:
خودکنترلی
فصل یازدهم: نیروی اراده؟ مشکلی نیست
فصل دوازدهم: برنامه ریز و انجام دهنده
فصل سیزدهم: ک جرفتاری در دنیای واقعی
بخش چهارم:
کار با دنی
فصل چهاردهم: چه چیزی منصفانه به نظر می رسد؟
فصل پانزدهم: بازیهای انصاف
فصل شانزدهم: لیوانهای دسته دار
بخش پنجم:
درگیری با حرفۀ اقتصاد
فصل هفدهم: بحث و گفت وگو آغاز می شود
کج رفتاری
فصل هجدهم: ناهنجاری ها
فصل نوزدهم: تشکیل یک تیم
فصل بیستم: چارچوب محدود در ضلع شرقی بالایی
بخش ششم:
مالیه
فصل بیست ویکم: مسابقهٔ زیبایی
فصل بیست ودوم: آیا بازار سهام بیش ازاندازه واکنش نشان می دهد؟
فصل بیست وسوم: واکنش به واکنش بیش ازاندازه
فصل بیست وچهارم: قیمت درست نیست
فصل بیست وپنجم: نبرد صندوق های ثابت
فصل بیست وششم : پش ههای میوه، کوه های یخی و قیمت های منفی سهام
بخش هفتم:
به شیکاگو خوش آمدید
فصل بیست وهفتم: تدریس حقوق
فصل بیست و هشتم: دفاتر کار
فصل بیست ونهم: فوتبال
فصل سی ام: مسابقهٔ تلویزیونی
بخش هشتم:
کمک کردن
فصل سی ویکم: فردا بیشتر پس انداز کن
فصل سی ودوم: حضور در بین عموم مردم
فصل سی وسوم: سقلمه زدن در بریتانیا
نتیجه گیری: موضوع بعدی چیست؟

درباره ریچارد تیلر، نویسنده کتاب بدرفتاری و برنده جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۱۷

ریچارد هال تیلر (Richard H.Thaler)، پژوهشگر اقتصادی و استاد علوم رفتاری اقتصاد در دانشکده بازرگانی دانشگاه شیکاگو است. جایزه نوبل اقتصاد  سال ۲۰۱۷ برای کتاب «سقلمه: بهبود تصمیمات مربوط به تندرستی، ثروت و خوشبختی» و همچنین برای تلاش‌های مستمر درزمینه‌ی رفتارشناسی اقتصادی به این دانشمند هفتادودوساله تعلق‌گرفته است. کتاب او «سقلمه» که در آن نحوه تصمیم‌گیری غیرمنطقی و انتخاب‌های غیرعقلانی مردم بررسی‌شده یکی از کتاب‌های پرفروش در سطح جهان بوده است.

ریچارد تیلر در تاریخ ۱۲ سپتامبر ۱۹۴۵ در اورنج شرقی نیوجرسی متولد شد. مادرش، معلم و پدرش از کارکنان شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری و بیمه پرودنشال فایننشیال در نیوآرک نیوجرسی بود. او پس از فارغ‌التحصیلی از آکادمی نیوآرک وارد دانشگاه کینگ وسترن شد و سال ۱۹۶۷ ازآنجا فارغ‌التحصیل شد.

مدرک کارشناسی خود را در سال ۱۹۷۰ و دکترای خود را در سال ۱۹۷۴ از دانشگاه راچستر دریافت کرد. پس از پایان تحصیلات، در دانشگاه راچستر به‌عنوان استاد مشغول به کار گردید.  از سال ۱۹۷۸ تا ۱۹۹۵، عضو هیئت‌علمی دانشکده جی.اس. جانسون در دانشگاه کرنل بود.

سپس در مدرسه بازرگانی بوت دانشگاه شیکاگو در سال ۱۹۹۵ عضو هیئت‌علمی شد. او همچنین از سال ۱۹۹۱ مدیریت اجرایی دفتر مطالعات اقتصادی ملی را بر عهده دارد.

ریچارد تیلر از افرادی همچون دنیل کانمن و هربرت الکساندر سیمون تأثیر پذیرفته است و همچنین بر افرادی همچون جرج لوین استین و دن اریلی تأثیرگذار بوده است.

کتاب سقلمه

کتاب کج رفتاری ریچارد تیلر

یک روز در اوایل سال ۲۰۰۱، من برای ملاقات با دنیل کانمن به منزلش در رفتم .ما در اتاق نشیمن مشغول گپ زدن بودیم-کاری که معمولاً انجام می دهیم .همان موقع یک مرتبه یادش آمد که با راگر لانستین، روزنامه نگاری که دربارهٔ آثار من مقاله ای برای مجلهٔ نیویورک تایمز می نوشت، قرار تلفنی دارد.

راگر نویسندهٔ کتاب مشهور زمانی که خلاقیت، مؤثر واقع نشد، از میان همه، مسلماً فقط می خواست با دوست قدیمی من دنی صحبت کند . بلاتکلیف بودم؛ باید اتاق را ترک می کردم یا به حرف هایشان گوش می دادم؟

دنی گفت «بمان! » این می توانست یک شوخی باشد. مصاحبه شروع شد . گوش کردن به حر فهای یک دوست که داستانی قدیمی را دربارۀ شما بازگو می کند کار جالبی نیست و گو شدادن به کسی که از شما تعریف و تمجید می کند باعث معذب شدنتان می شود .من چیزی برای خواندن برداشتم تا حواسم پرت شود، تا اینکه شنیدم دنی گفت: «اوه، مهم ترین مسئله دربارهٔ تیلر و چیزی که واقعاً باعث خاص شدنش میشه،تنبلی اونه. »

چه؟ واقعاً؟ من هیچ وقت تنبل یام را انکار نکرده ام، اما یعنی دنی فکر می کرد تنبلی تنها خصوصیت من است؟ با عصبانیت شروع کردم به تکان دادن سر و دستم، اما دنی شروع به تعریف و تمجید از محسنات تنبلی ام کرد .

تا به امروز هم دنی تأ کید دارد که آن تعریف و تمجیدی بی نظیر بوده است .او ادعا می کند تنبلی من به این معناست که فقط بر روی موضوعاتی کار می کنم که به اندازۀ کافی جالب هستند و این موضوعات بر این میل باطنی ام که همان تنبلی است غلبه می کنند .تنها دنی می توانست خصیصۀ تنبلی مرا به یک دارایی تبدیل کند .

حال شما موضوع تنبلی مرا می دانید و قبل از اینکه بیشتر بخوانید، باید این موضوع را به ذهن بسپارید که این کتاب توسط شخص تنبلی نوشته شده است .به گفتهٔ دنی، تنها جنبهٔ مثبت آن این است که من فقط به موضوعاتی می پردازم که دستکم برای خودم جذاب هستند.

عیدی کتاب هدیه دهیم

طرح «کتاب، دوست خوب زندگی» با مطالعه‌ی کامل و با در نظر گرفتن همه‌ی موارد، در اقدامی خلاقانه و برای اولین‌بار در کشور، کتاب را –به‌روشی کاملاً خاص- در یک بسته، با نشان و برند شرکت، به‌عنوان هدیه‌ی ارزشمندی ارائه داده؛ طوری که هم مشتری را کاملاً راضی نگه داشته، هم هدف‌های تبلیغاتی شرکت را کاملاً برآورده نموده و هم خدمتی به فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در کشور باشد.

اگر شما هم قصد خرید کتاب به این روش دارید، لطفاً با شماره‌ی ۱۲۶  ۱۲۵  ۶۶  ۰۲۱ انتشارات هورمزد تماس حاصل نمایید.

انواع بسته‌بندی کتاب در نشر هورمزد

کتاب کج رفتاری ریچارد تیلر

کج رفتاری در یک نگاه | ریچارد تیلر| انتشارات هورمزد

تیلر در این کتاب با به کارگیری حکایت ها و داستان های جذاب و سرگرم کننده همچون قیمت پارو در روز برفی، خرید بلیت بسکتبال، مسابقهٔ تلویزیونی، بیمهٔ بازنشستگی و …به تشریح شکل گیری علم اقتصاد رفتاری می پردازد.

او به تحلیل رفتار انسان های اقتصادی ( Econs ) که موجوداتی خیالی با رفتارهای کاماً عقلانی هستند و انسان های عادی که همیشه عقلانی نیستند می پردازد و ثابت می کند که انسان های عادی کج رفتاری می کنند و رفتار آنها تحت تأثیر جنبه های احساسی و هیجانی قرار دارد و نباید نقش محدودیت های ذهنی و خطاهای شناختی و کنترل عواطف آنها را نادیده گرفت.

درحقیقت، تیلر اعتقاد دارد انسان ها بازیگران اصلی حوزهٔ اقتصاد هستند. در این کتاب، ریچارد به این امر می پردازد که مدلهای اقتصاد براساس شخصیت پردازی دقیق تر از رفتار انسان های عادی، قابل تغییر است و اقتصاد رفتاری، اقتصادی هیجان انگیزتر و لذت بخش تر از اقتصاد متعارف است.

شاید بخواهید این مطلب را نیز ببینید: کتاب سقلمه | ریچارد تیلر: برنده جایزه نوبل ۲۰۱۷
راه‌حل پیشنهادی ریچارد تیلر برای جلوگیری از «بدرفتاری اقتصادی»، زدن به اصطلاح «سقلمه‌ای» به مردم است که از آن طریق به خوش‌رفتاری اقتصادی روی آورند. او می‌گوید که به عنوان مثال می‌توان مردم را تشویق کرد تا برنامه‌ریزی‌های درازمدت بیشتری برای زندگی خود داشته باشند و یا برای دوران بازنشستگی خود پس‌انداز کنند. کمیته نوبل معتقد است که آثار ریچارد تیلر سطح آگاهی مردم را بالا برده و به آن‌ها کمک کرده تا شگردهای تبلیغاتی را بشناسند و در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی خود هوشیار باشند.
خرید کتاب سقلمه

علم اقتصاد | ریچارد تیلر| انتشارات هورمزد

وجود مدلهای رسمی براساس این برداشت نادرست از رفتار انسان چیزی است که به علم اقتصاد اعتبار و شهرتی نظیر قوی ترین علوم اجتماعی می دهد .این قدرت در دو روش مشخص است؛ روش اول غیرقابل بحث و قطعی است: زمانی که تأثیر سیاست عمومی در میان باشد در بین تمام دانشمندان اجتماعی، اقتصاددانان بیشترین تسلط را دارند.

درحقیقت، آنها برای توصیه های مدبرانه امتیاز انحصاری دارند .تا چند سال پیش، دیگر دانشمندان جامعه به ندرت به میزگرد دعوت می شدند و وقتی دعوت می شدند همانند بچه ها در یک دورهمی خانوادگی بودند . روش دیگر این است که علم اقتصاد از جنبۀ علمی به عنوان قوی ترین علوم اجتماعی به حساب می آید.

این قدرت ناشی از حقیقتی است که علماقتصاد نظریهٔ منسجم و واحدی دارد که تقریباً همه چیز از آن پیروی می کند .

اگر شما عبارت «نظریهٔ اقتصاد ۱» را بگویید همۀ مردم منظورتان را می فهمند، درحالی که علوم اجتماعیِ دیگر چنین پایه و اساسی ندارند .همچنین در دیگر علوم اجتماعی، نظریه ها برای توضیح اینکه در شرایط خاص چه اتفاقی می افتد ب هسمت اهداف مشخصی گرایش دارند. درحقیقت، اقتصاددانان اغلب رشتهٔ خود را با علم فیزیک مقایسه می کنند: مانند

شاید بخواهید این مطلب را نیز ببینید: بسته مدیریت ۲۰ دقیقه ای
بسته مدیریت ۲۰ دقیقه ای

هزینه فرصت از دید اقتصاددانان | ریچارد تیلر| انتشارات هورمزد

یک نمونه ریچارد روسِت بود؛ رئیس حوزهٔ اقتصاد و جمع کنندهٔ شراب های قدیمی .او به من گفت در انبارش شرا بهایی دارد که قباً آ نها را ۱۰ دلار خریده است و الآن بالای ۱۰۰ دلار قیمت دارند .درحقیقت، یک تاجر شراب محلی که وودی نام داشت حاضر بود بعضی از شرابهای قدیمی روسِت را به قیمت روز خریداری کند.

روسِت گفت هرازگاهی یکی از آ نها را در مناسبت خاصی می نوشد، ولی هرگز تصور نمی کرد که برای به دست آوردن یکی از آ نها ۱۰۰ دلار پرداخت کند ازای نگذشته، روسِت گفت هی چیک از مشروب هایش را به وودی نمی فروشد؛ این کار غیرمنطقی است.

اگر او حاضر به نوشیدن مشروبی است که می تواند آن را ۱۰۰ دلار بفروشد؛ پس نوشیدن آن مشروب بیش از ۱۰۰ دلار می ارزد .از طرف دیگر چرا او تمایل ندارد که چنین مشروبهایی بخرد؟

درحقیقت، چرا او از خریدن چنین مشرو بهایی که تقریباً ۱۰۰ دلار می ارزند اجتناب می کند؟ روسِت ب هعنوان یک اقتصاددان، می دانست که چنین رفتاری عقلانی نیست، ولی کاری از دستش برنمی آمد. اقتصاددانان چنین مثالهایی را «هزینهٔ فرصت» می نامند .هزینهٔ فرصت بعضی کارها چیزی است که با انجام دادن آن کار، آن را از دست می دهید . اگر من به جای اینکه در منزل بمانم و فوتبال تماشا کنم به پیاده روی بروم، پس هزینهٔ فرصت رفتن به پیاده روی، صر فنظر کردن از لذت تماشای فوتبال است .

هزینهٔ فرصت نوشیدن آن شراب چیزی بود که وودی حاضر بود به روسِت پرداخت کند .روست، خواه مشروبش را بنوشد، خواه یکی بخرد، هزینۀ فرصت نوشیدن آن مشروب به همین صورت است.

همانطور که رفتار روسِت نشان داد، حتی اقتصاددانان نیز نسبت به برابری هزینه های فرصت با هزینه هایی که از جیب خارج می شوند مشکل دارند .دست کشیدن از فرصت فروشِ چیزی به اندازهٔ پولی که از جیب برای آن پرداخت کرده اید، ناراحت کننده نیست .

تفکر سریع و آهسته | برنده جایزه نوبل اقتصاد
دانیل کانمن در کتاب تفکر سریع و آهسته (The thinking fast and slow) می خواهد بر روی کسانی که سعی دارند در هر زمینه ای ازجمله سایت های جدید شرکت، تصمیم های سرمایه گذاری همکاری و… به قضاوت و یا شایعه بپردازند، تأثیر مطلوبی بگذارد.
معرفی بیشتر کتاب تفکر سریع و آهسته

کتاب کج رفتاری ریچارد تیلر

خود کنترلی و کج رفتاری | ریچارد تیلر| انتشارات هورمزد

.تقریباً تمام محققان مبحث خودکنترلی- از فیلسوف ها گرفته تا روا نشناسان و اقتصاددانان-سرانجام به صحبت دربارهٔ این داستان قدیمی می پردازند، من نیز این مسیر قدیمی و سنتی را دنبال خواهم کرد.

مقدمۀ داستان را به یاد بیاورید .حوریان دریایی، نسلی قدیمی از زنان گروه راک بودند که هیچ دریانوردی نمی توانست در برابر صدای آواز آن ها مقاومت کند، اما هر دریانوردی که در برابر وسوسهٔ هدایت کشتی اش به نزدیکی صخره ها تسلیم می شد، خود را نابود می کرد .اودیسه خواست هم موسیقی را گوش کند و هم زنده بماند تا دربارهٔ آن سخن بگوید .

او نقش های دوقسمتی طراحی کرد که موفقیت آمیز بود؛ قسمت اول نقشه این بود که مطمئن شود خدمهٔ کشتی صدای حوریان را نمی شنوند، بنابراین به آنها یاد داد که گو شهایشان را با موم پر کنند .

قسمت دوم نقشه این بود که خدمه اش او را به دکل کشتی ببندند، اودیسه توانست بدون خطرِ وسوسهٔ اجتنا بناپذیر با هدایت کشتی به سمت صخره ها از تماشای نمایش لذت ببرد.

این داستان، دو ابزار مهم را نشان می دهد که مردم در صورت روبه رو شدن با مسائل خودکنترلی از آ نها استفاده می کنند .درمورد خدمهٔ کشتی، استراتژی این بود تا مواردی را که سبب وسوسهٔ آ نها به انجام کارهای احمقانه ای می شدند از بین ببرند- «از دل برود، هرآنچه از دیده رود. ۱» اودیسه برای خود یک «استراتژی تعهد ۲» انتخاب کرد: او انتخا بهای شخصی اش را برای جلوگیری از تباهی شخصی محدود کرد

بسته همراه مدیران | ۱۶ کتاب مدرسه کسب و کار هاروارد، ۲۰۱۷
دانشگاه کسب و کار هاروارد، هرساله تعدادی از بهترین مقالات کسب‌وکار دنیا را در قالب کتاب‌هایی برای مدیران، معرفی می‌نماید.
خرید بستۀ همراه مدیران